Už zase s hrůzou pozorujete, jak vaše kštice řídne a v hřebenu či umyvadle zůstává stále více vašich vlasů? Neviňte své předky, ale spíše se zamyslete nad svým životním stylem. Co když se dopouštíte chyb, jež vlasům škodí a zapřičiňují jejich nadměrné vypadávání?
Nadměrné vypadávání vlasů je jedním z nejčastějších problémů s vlasy, se kterými se muži a ženy potýkají. Většinou za touto lapálií však vězí nekvalitní strava a nesprávná životospráva. Nikoli genetika, jak je mnohdy mylně uváděno. Jaké jsou nejčastější příčiny a jak se jim bránit?
Chybějící živiny
Vlasové papily zásobující vlasy živinami citlivě reagují na jakékoli změny, které se v těle dějí. Při nedostatku určitých vitaminů a minerálních látek tak vlasy slábnou, lámou se a padají. Vlasy totiž ke svému růstu potřebují dostatečný přísun vápníku, křemíku, hořčíku a vitaminu B. Tento problém tak mohou zažívat ve velké míře i vegetariáni, kteří do stravy nezařazují dostatek bílkovin. Uzpůsobte svůj jídelníček tak, aby obsahoval opravdu veškeré důležité látky.
V hlavní roli hormony
Tento problém trápí zejména ženy, a to hlavně v období těhotenství a těsně po porodu. Vlasy však mohou nadměrně vypadávat i při změně či vysazení antikoncepce a v období menopauzy. Tehdy je pokožka hlavy hůře prokrvená, a to má vliv na kvalitu vlasů. Tento problém však lze řešit nejrůznějšími doplňky stravy, které jsou volně dostupné v lékárně.
Přílišná zátěž
Přílišná fyzická a psychická zátěž stojí za nadměrným vypadáváním vlasů častěji, než byste si mysleli. Vlasům nesvědčí ani užívání léků, stres a hektický způsob života. Pamatujte na to, že vlasy a pokožka jsou jen odrazem vaší celkové kondice a vypadají podle toho, jak se cítíte.
Nebezpečný stylig
Na mechanické poškození jsou samozřejmě daleko náchylnější dlouhé vlasy. Poškození je tak způsobeno zejména tenkými gumičkami, příliš těsnými culíky a copy, nejrůznějšími sponami a pinetkami. Pokud jste zvyklí nosit vlasy svázané, volte volnější culík a látkové širší gumičky či stuhy.
Problému nepomáhá ani časté vysoušení a žehlení, které narušuje vlasovou pokožku. Zkuste proto omezit úpravu vlasů vysokými teplotami a jednou za čas nechte hřívu jen tak volně uschnout.
Foto: Shutterstock
Autorka: Nikola Strnadová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account