Věci, jako jsou lymfatický systém, lymfa, detoxikace, imunitní systém, klíčové výživové látky a mnoho dalších, slýcháme nepřetržitě. Ale kdo je skutečně zná? Co skutečně znamenají?
V žádné době nebylo jednoduché obhájit nový vynález nebo objev. Dnes tomu není jinak. Vše ve společnosti má svůj vývoj. Někdy rychlejší, někdy pomalejší. Již Aristoteles řekl, že je Země kulatá. Ale trvalo tisíciletí, než byla tato myšlenka plně prokázána, a hlavně než byla obecně přijata. A nejinak je tomu i dnes. A to třeba i s novými objevy v oblasti lymfatického a imunitního systému.  
Lymfatický systém je jako kanál v domě
Lymfa je tekutina, která je tvořena v mezibuněčných prostorách. Poté, co je vytvořena, na sebe naváže toxiny. S nimi pak prostoupí do lymfatických cév, ve kterých cirkuluje tělem až do ledvin a jater. Tam jsou filtrovány a poté odváděny pryč.
Tato informace je vrchol ledovce. Když vám lékař tuto skutečnost řekne, tak si pravděpodobně neumíte ani představit, jak by to mohlo být pro vaše zdraví důležité. 
Lymfatický systém je systém. Což znamená, že je to celek skládající se z více částí. 
Jednou z jeho klíčových částí jsou lymfatické cévy. Tyto cévy vedou po celém těle. Jsou jemné, delikátní a umístěny těsně pod kůží. Daly by se chápat jako systém podobný krevnímu systému žil, ale zdaleka ne identické. Mohli bychom říci, že tělo má relativně podobné oběhy, krevní a lymfatický. Ale oba systémy mají svůj specifický účel i způsob, jak fungují.
Lymfatické cévy by se daly chápat jako odpadní systém. Stejně jako dům má svůj v podobě trubek, tělo má tento systém v podobě lymfatických cév. Lymfatické cévy tedy jsou kanalizační sítí našeho těla. A to je i jejich anatomický účel.  

Jakou roli tedy hraje lymfa? 
Lymfa je tekutina, která v tomto kanalizačním systému funguje přesně tak, jako voda funguje ve vašem domě. Voda protéká kanalizací a odvádí pryč nečistoty, které jste nalili do odpadu. Kdyby odpadní trubky neměly vodu, která odpad odnáší, brzy by byl váš dům neobyvatelný. Stejné to je s naší lymfou. Je to tedy to, co odplavuje nečistoty pryč. 
Abychom mohli objasnit, co vše má lymfa za úkol z těla odvádět, podíváme se, co je vlastně toxin a jaký má na náš organismus vliv.
Toxin je nyní chápán jen jako „jedovatý odpad produkovaný určitými živými organismy“. V naší terminologii bylo ale toto slovo rozšířeno na „cokoli, co zabíjí lidskou buňku“.  
Toxin může být živého původu, jedná se například o virus nebo bakterii. Nebo neživého původu, například těžký kov či chemická látka. Virus, bakterie, parazit, kvasinka, nebezpečná chemická látka, těžký kov jsou toxiny. Toto vše může přímo nebo nepřímo zabít naše buňky. Slovo toxin pochází z řeckého slova toxikon, což znamenalo jed na šípy. Základní význam slova toxin je jed.
Lymfatické cévy jsou tedy kanály, kterými lymfa může bezpečně odvádět toxiny do ledvin a jater, kde se filtrují a poté odvádí z těla pryč.
Bílé krvinky jsou jako městská policie
K tomu, abychom mohli lépe chápat celkovou funkci lymfatického i imunitního systému, bylo třeba rozšířit stávající definici slova toxin na „cokoli, co přímo nebo nepřímo zabíjí lidskou buňku“. Tato koncepce otevřela mnohem širší možnosti pochopení toho, jak v těle nemoci vznikají a proč se jim tělo není schopno bránit.
Vezmeme-li cokoli, co naši buňku poškozuje bez ohledu na její druh nebo typ poškození, které způsobuje, a podíváme se, jak s tím náš lymfatický a imunitní systém nakládá, zjistíme velmi zajímavou skutečnost.
Skutečnost, že tělo bez ohledu na to, co ho napadlo, vždy obecně reaguje stejně, aby se ochránilo.
Pokud je organismus napaden čímkoli, co by mohlo narušit jeho celistvost, první věc, kterou udělá, je, že pomocí základních bílých krvinek zjistí, o jaký toxin přesně jde a kde se nachází.
Typ bílých krvinek, které tuto práci vykonávají, by se mohl přirovnat k běžným městským policistům, kteří hlídají ulice a dohlížejí na obecný pořádek. Když tyto bílé krvinky zaznamenají problém, okamžitě předávají potřebné informace.

Na základě těchto informací tělo poté aktivuje a vysílá velmi specializované bílé krvinky, které jsou vyzbrojeny a utvořeny k tomu, aby daný toxin zneškodnily. Tento druhý typ bílých krvinek by se dal chápat jako speciálně vycvičení bojovníci, kteří se s toxinem utkají.
Ve chvíli, kdy byli zaktivováni tito bojovníci, dochází k situaci, která by se dala přirovnat k boji ve filmu Hvězdné války. Lidé se možná chodí dívat do kina na tyto filmy, aby si užili adrenalin, který jim tento typ filmu nabízí. Faktem ale je, že takové malé „hvězdné války“ se odehrávají v každém z nás ve chvíli, kdy bylo naše tělo napadeno nějakým toxinem.
Vše, co je vyprodukováno v tomto boji, zneškodněný toxin, mrtvé bílé krvinky, poškozené buňky, které byly již napadeny, všechen tento „odpad“ je poté z těla odváděn pomocí lymfatického systému. Co profiltrovaly ledviny, odchází močí. Co vyfiltrovala játra, odchází stolicí.
A tento koloběh se opakuje pořád dokola, dokud není všechen toxin zneškodněn a celé „bitevní pole“ vyčištěno. Poté, co je tento krok dokončen, nastupuje na řadu rekonstrukce. Tedy vytvoření nových buněk a tkání, které byly toxinem poškozeny. Ve chvíli, kdy je tak učiněno, můžeme pokračovat dál v našem životě.
K tomu, aby tělo bylo schopno toxin napadnout a vyhrát nad ním, potřebuje skutečně hodně energie. Velké množství vitamínů, minerálů a bílkovin je třeba k aktivaci potřebných bílých krvinek a k vyřešení takové nebezpečné situace.
Proto když lidé onemocní, jsou často unavení nebo nemají ani chuť jíst. Pohyb a trávení vyžaduje velké množství energie, kterou ale tělo v boji s toxinem potřebuje využít. V době, kdy dochází k bitvě mezi vetřelcem a naším imunitním systémem, jsou lidé často unavení, slabí a potřebují odpočívat. To je ta doba, kdy se tělo s toxinem vypořádává. A jen co se mu to podaří, většinou přijde zdravá chuť na jídlo, protože tělo nyní potřebuje vybudovat nové buňky a doplnit rezervy potřebné energie. A tuto energii získává z výživné stravy, jako je zelenina, ovoce, luštěniny a jiné.
Bez ohledu na to, jaký typ toxinu na naše tělo zaútočí, tělo vždy postupuje stejně, aby se ochránilo. Pomocí imunitního systému toxin rozpozná a zneškodní. A pomocí lymfatického systému ho odklidí pryč.
Toto je velmi základní vysvětlení naší imunity a jakou roli v ní hraje lymfatický systém.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account