Terapie červeným světlem je účinná metoda se spoustou pozitivních účinků na lidské tělo. Je využívána například pro regeneraci svalů, zlepšení spánku a relaxaci, a to nejen vrcholovými sportovci a olympioniky. Přečtěte si následující článek, abyste se dozvěděli více o účincích červeného světla a jak ho využívat pro maximální pozitivní efekt.

Co znamená červené světlo?

Terapie červeným světlem je terapeutická metoda, která využívá červeného světla s nízkou vlnovou délkou k léčbě kožních problémů, regeneraci svalů a spoustu dalšího. Terapie červeným a infračerveným světlem se řadí mezi metody biohackingu, které se snaží ovlivňovat funkci buněk v těle k lepšímu zdraví na základě vědeckých principů, aniž by byly použity léky. Červené světlo nabíjí buňky, které jsou klíčové pro udržení zdraví a vitality. Světlo odpovídající příslušným vlnovým délkám spouští v těle přirozený biostimulační účinek.

Původ červeného světla sahá až do roku 1993, kdy vyvinula společnost Quantum Devices pro NASA červenou osvětlovací diodu s cílem stimulovat růst rostlin. Během pokusů však bylo zjištěno, že pracovníci vystavení červenému světlu měli rychlejší hojení kožních problémů. Tato pozoruhodná zjištění vedla k dalšímu výzkumu červeného světla, což nakonec vedlo k vytvoření prvních červených a infračervených panelů.

Přínosy červeného světla

Našemu tělu může často sluneční svit, který na biochemické procesy působí, chybět. V současné době tráví většina lidí přes 90 % času uvnitř budov. Mělo by se proto myslet na to, že pobyt na slunci je přirozený a pro život je nezbytný. Bez něj se můžete cítit unavení a bez energie. Infračervené světlo dokáže částečně sluneční svit zastoupit, a tak na lidské tělo působí pozitivně.

Foto: se souhlasem Mitolight

Zlepšení psychického stavu a kvality spánku

Je všeobecně známo, že během zimního a podzimního období jsme více náchylní k negativnímu psychickému stavu, jako je splín, úzkosti nebo dokonce deprese. Tyto psychické obtíže často souvisí s nedostatkem denního světla. Avšak v této situaci je možné hledat pomoc v terapii s využitím červeného a infračerveného záření. Tyto druhy světelné terapie nejenže přispívají k regulaci spánkového cyklu, který bývá často narušen u lidí s psychickými onemocněními, ale také podporují lepší prokrvení mozku. Podle dostupných údajů totiž červené světlo podporuje přirozenou tvorbu hormonu spánku, kterým je melatonin. Díky tomu tělo lépe navodí spánkový stav, což se podepíše i na celkové kvalitě odpočinku. S tím se pojí také účinky přispívající k lepší koncentraci při práci nebo studiu.

Urychlení hojení při zánětech

Červené světlo dokáže inhibovat pro-zánětlivé cytokiny, čímž pomáhá tlumit zánět, zlepšovat celkový zdravotní stav a urychlovat regeneraci.

Pomoc při regeneraci svalů

Sportovci červené světlo využívají pro zlepšení regenerace svalů, šlach a kloubů po fyzických výkonech. Světlo totiž zajišťuje rychlejší odbourání kyseliny mléčné, víc kyslíku pro tkáně, a také před excentrickým tréninkem zlepšuje hypertrofickou odezvu a nárůst svalové síly.

Zvýšení energie

Asi nejzásadnějším účinkem, na který se můžete při pravidelné terapii červeným světlem těšit, je jeho vliv na hladinu energie. Se zvýšením energie se pojí právě i mitochondrie, kdy terapie červeným světlem ovlivňuje mitochondrie, jak říká studie. Přestože nedostatek energie může mít mnoho nejrůznějších příčin, mnohdy je důvodem právě nedostatečná produkce mitochondriální energie. Pro maximální účinek na hladinu energie je nutné terapii červeným světlem sladit s naším cikradiánním rytmem tak, aby nedošlo k narušení přirozeného spánkového cyklu. V praxi to znamená, že ideálně bychom se měli červenému světlu vystavovat v ranních a dopoledních hodinách.

Zlepšení kvality pleti

Na pleti se promítá celý náš životní styl – od prostředí, ve kterém se pohybujeme, po stravu a imunitu. Pokožka potřebuje regenerovat a k tomu je nutný kolagen a elastin. Ze studií vyplývá, že červené světlo je schopno podpořit produkci kolagenu a pomáhat s vyhlazením vrásek, akné, celulitidy nebo s popraskanou kůží. Navíc pomáhá k rychlejšímu a efektivnějšímu hojení kožních onemocnění.

Pro dosažení pozitivních účinků je doporučováno alespoň 20 minut světelné terapie denně. Více informací si můžete pustit také v podcastu o fotobiomodulaci.

Foto: se souhlasem Mitolight

Jsou nějaké nežádoucí účinky?

Díky tomu, že se při terapii člověk vystavuje pouze izolovanému červenému světlu, se není třeba obávat žádných vedlejších účinků. Panely na červené světlo navíc neprodukují žádné škodlivé UV paprsky, a jsou tak mnohdy bezpečnější než nadměrné vystavování se slunečnímu záření.

Jak si udělat terapii červeným světlem doma?

Infračervená světla a panely jsou kompaktní a snadno se instalují v různých místnostech. Pokud nemáte prostor pro infračervené panely, můžete si doma zařídit místnost nebo kout v místnosti s infračervenými lampami, nabídka od značky Mito Light je široká a vybere si z ní každý.

 

Zdroje:

  • https://www.denik.cz/zdravi/terapie-cervenym-svetlem-zlepsi-psychiku-i-spanek.html
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3926176/

Foto: se souhlasem Mitolight

Tagy:
4 Komentářů
  1. Jaroslava Korpášová 2 roky ago

    O tomto jsem už dost četla i slyšela, přes zimu propagoval hojně i David Vaníček z dvatatove.cz

  2. NelaVávrová 2 roky ago

    Nápadité. Já jsem teda zastánce přirozeného sluníčkového záření. Je pravda, že mám osteoporózu a v létě jsou výsledky mnohem lepší, kdy mi pomáhá vitamín D ze sluníčka.

  3. Lenka Hudečková 2 roky ago

    Zajímavé informace, děkujeme 🙂

  4. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Zajímavý článek

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account