Strava bez masa dnes už není ničím výjimečným, proto se vědci opět zaměřili na zdravotní dopady rostlinné stravy. Za tímto záměrem analyzovali zdravotní stav (včetně indexu tělesné hmotnosti a krevního tlaku) a stravovací návyky 48 188 Evropanů, které sledovali 18,1 roku. (Průměrný věk dobrovolníků přitom činil 45 let.)
Štíhlejší, ale v rizikové skupině?
Dřívější vědecké práce poukázaly na to, že vegetariáni mají nižší riziko obezity. Teď se po zohlednění sociodemografických a životních faktorů odhalily pozitivní i negativní souvislosti mezi kardiovaskulárním zdravím a sníženým příjmem masa. Autoři studie, jejichž poznatky uveřejnil časopis BMJ, apelují, že vegetariánství má souvislost se sníženým rizikem ischemické choroby srdeční, ale naopak mírně vyšším rizikem mozkové mrtvice.
Podle vědců se zdá, že tato pozitivní asociace je alespoň částečně způsobena nižší mírou hypertenze a cukrovky, jakož i nižšími hladinami BMI a cholesterolu. Co se týče oné mrtvice, tak za tou by prý teoreticky mohly stát nižší hladiny jistých živin v krvi, jako jsou například esenciální aminokyseliny a vitaminy B12 a D. Konkrétně v číslech platí, že vegetariáni v rámci experimentu inklinovali k mrtvici o 20 % víc než jedlíci masa. Je třeba se těchto výsledků obávat?
Strava jako ukazatel zdravotního stavu
Studie má řadu silných stránek. V první řadě vědci měli k dispozici slušný vzorek obyvatel a taky své studii věnovali dlouhou sledovací dobu. Účastníky zároveň propojili s lékařskými záznamy, aby zajistili přesný sběr zdravotních výsledků. Kromě toho autoři studie kontrolovali stravovací návyky dobrovolníků ve dvou časových bodech, které byly od sebe roky vzdálené, nicméně sami účastníci byli těmi, kdo hlásili složení stravy. Vznikl tak prostor pro chybná hlášení.
Vzhledem k tomu, že studie je observační, tedy „pozorovacího charakteru“, nelze dojít k jednoznačnému závěru, ale spíš domněnce. V každém případě cévní mozková příhoda je 2. nejčastější příčina úmrtnosti ve světě (1. místo patří právě nemocem srdce).
Foto: Shutterstock
Autorka: Kateřina Málková

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account