Pro mnoho žen je oblast břicha nejvíc problematickou partií. A nezáleží na tom jestli vám je dvacet, třicet nebo padesát let. Pro ženy procházející menopauzou je ale právě břicho částí těla, u které pociťují změny nejvíce. Právě v tomto období se totiž má tělesný tuk tendenci v této oblasti ukládat a kromě toho, že nemůžete dopnout své oblíbené džíny způsobuje i vážná zdravotní rizika. Dobrou zprávou je, že tělesného tuku v oblasti břicha se můžeme zbavit (a nebo ho výrazně snížit). Jak na to? Jen čtěte dál…
Co ovlivňuje ukládání tuku na břiše?
Vaše celková váha je ovlivněna těmito třemi hlavními faktory:
– kolik kalorií spotřebujete během dne
– kolik kalorií spálíte při každodenním cvičení
– váš věk
Pokud jíte příliš mnoho a naopak málo cvičíte, pravděpodobně budete mít s oblastí břicha problémy. Navíc s přibývajícím věkem se zmenšuje vaše svalová hmota, zatímco zásoby tuku rostou. Ztráta svalové hmoty také snižuje rychlost, kterou vaše tělo používá při spalování kalorií, což může vaše hubnutí hodně ovlivnit. Pokud vám dodnes stačilo vyrazit jednou týdně na svižnou procházku, postupem času to pro váš organismus a spalování tuků budu málo. Nárůst tělesné hmotnosti navíc ovlivňuje hladina estrogenu, který se ve vašem organismus s přibývajícími roky snižuje.
Proč je břišní tuk problematický?
Problémem břišního tuku je, že se neomezuje pouze na podkožní tuk, ale zahrnuje také viscerální tuk – tedy vrstvu, která leží hluboko uvnitř břicha a obklopuje naše orgány. Ačkoliv náš ženy většinou trápí právě ten podkožní, protože chceme ve svých oblíbených letních šatech vypadat štíhle, zdravotní problémy vám způsobí právě viscerální. Díky němu vám budou hrozit zdravotní problémy jako jsou srdeční choroby, cukrovka, vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol a nebo také dýchací problémy.
Jak na boj s břišním tukem?
Jezte zdravě
Alfou a omegou vašeho menšího pasu je váš jídelníček. Zaměřte se na rostlinné potraviny, jako je ovoce, zelenina a celozrnné výrobky. Ty pak doplňte bílkovinami a zdravými sacharidy. Omezte přidaný cukr a nasycené tuky, které se nacházejí například v tučných sýrech nebo masech. Místo toho zvolte mírně množství mononenasycených a polynenasycených tuků, které najdete v rybách, oříškách a některých rostlinných olejích.
Zapomeňte na sladké pití
Vaším největším problémem jsou sladké nápoje, které vám denně přidají neuvěřitelné množství prázdných kalorií. Oblíbené limonády nebo džusy jsou vaším nepřítelem číslo jedna. Ty budete muset eliminovat ze svého pitného režimu zcela úplně. Nahraďte je vodou. Pouhé pravidelné pití vody udělá s vaší váhou doslova zázraky a kromě hubnutí vám pomůže s mnoha dalšími zdravotními problémy. Pokud vám samotná voda příliš nechutná, ochuťte ji plátkem okurky, citrónem nebo malinou.
Udržujte velikost porcí pod kontrolou
Máte pocit, že jíte zdravě, ale na vaší váze to stále není vidět. Problémem může být velikost vašich porcí. Nemusíte je zmenšovat na polovinu, ale spíše se snažte dosáhnout jejich vyváženosti. Pokud zjistíte, že i po sněžení své porce máte stále hlad a tělo se domáhá dalšího jídla, může být chyba ve špatném rozvržení živin v jídelníčku. Lidé, kteří nemají žádný problém s váhou a chtějí pouze udržovat zdravý životní styl, by měli přijímat cca 55–60 % sacharidů, 25–30 % tuků a 10–15 % bílkovin.
Začněte cvičit
Nikdo po vás nechce, abyste zítra vyběhli a uběhli rovnou desítku, nebo si domluvili hodinu s trenérem a další týden skončili se svalovou horečkou. Začněte pomalu a najděte si aktivitu, která vás bude bavit a zároveň na ní budete mít čas. Cvičení jednou týdně totiž s vaší váhou nepohne. Pokud chcete zhubnout budete muset zařadit pohyb do vaší běžné denní rutiny stejně jako je to například pravidelná sprcha nebo čištění zubů. Co vyzkoušet ráno cvičit 15 minut jógu nebo pilates? Nebo si s kamarádkou domluvit 3x týdně svižné procházky po okolí? Motivací vám může být například krokoměr, který vám bude vaši aktivitu odpočítávat. Některé studie odborníků říkají, že 10 000 kroků denně zabrání v opětovném ukládání vašich tukových zásob.
Foto: Shutterstock