Kdyby probíhalo pomyslné hlasování o tom, která tělesná partie dokáže ženy toužící po štíhlejší postavě nejvíce potrápit, nejspíš by vyhrála oblast bříška. Proč tomu tak je?
Důvodů pro trápení se s „pneumatikou“ okolo pasu, která odolává dietám, jak jen může, je hned několik. Možná i proto je její hubnutí tak těžké. Ovšem dobrá zpráva je, že to není nemožné!
Jablíčko versus hruška
Velmi nesnadno se tuk v oblasti bříška shazuje ženám, které tvarem postavy patří k takzvaným jablíčkům. Mají štíhlounké nohy a úzké boky, ale trápí je právě břicho. Tam se jim totiž ukládá tuk – na rozdíl od žen s postavou typu hruška, které často vzdychají nad svými silnějšími stehny a boky. Zkrátka a dobře, pokud patříte k jablkům, máte při hubnutí tuku na břiše ztíženou startovní pozici. Nicméně pokud se například během cvičení budete soustředit právě na tuto partii, není váš sen v podobě štíhlého pasu rozhodně nemožný!
Co na talíři, to na břiše?
Jistě, pokud člověk drží dietu, některým potravinám se přirozeně vyhýbá. Ovšem ani to neznamená, že ty, jež na pomyslném jídelníčku zbydou, napomáhají k hubnutí tuku v oblasti břicha. Dejte si pozor především na jídla, jež podporují v těle zánětlivé procesy, jež pak – velmi zjednodušeně řečeno – mohou nasměrovat tuk k uložení právě na břiše. Pokud jste tak ještě neučinili, zcela se vyhýbejte cukru, uzeninám nebo produktům z bílé mouky. Naopak se zásobte dobrotami s vysokým podílem antioxidantů (ovoce, zelenina, ořechy apod.), které působí jako prevence vzniku zánětů v těle.
Není pohyb jako pohyb
Je jasným faktem, že nějakou formu pohybu pro zhubnutí nadbytečných kilogramů potřebují všichni. Ovšem například tolik oblíbené běhání sice spálí spoustu kalorií (tedy záleží na délce a rychlosti běhu), ale s tukem v oblasti bříška vám sám o sobě nepomůže. Jakým sportem hubnutí břicha urychlit? Ideální je kombinace kardia a posilování. Vaším cílem totiž není jen pálení přebytečné energie, ale také tvorba svalů. Proč? Jsou energeticky velmi náročné, takže aby je tělo „uživilo“, potřebuje sáhnout do zásob. Ano, především těch tukových, včetně těch na břiše.
Je to i v hlavě
Velkým nepřítelem hubnutí „pneumatiky“ na břiše je stres. A to hned ze dvou důvodů. Prvním je, že hormon kortizol, který se během stresových situací vyplavuje, podporuje nejen chuť na nezdravé potraviny, ale také napomáhá ukládání tukových zásob. Druhý důvod souvisí s faktem, že kvůli stresu často nespíme – a to vede k začarovanému kruhu. Když nespíme, zaúřaduje další hormon, tentokrát hormon hladu ghrelin, kvůli kterému spořádáme, na co přijdeme, a navíc podle nejrůznějších studií jsou lidé, kteří nespí alespoň 7 hodin denně, více ohroženi obezitou. Aby toho nebylo málo, nevyspalí jsme náchylnější ke stresu a tím i většímu ukládání tuků…
Nepřítel kalendář
Není třeba si nic nalhávat – zatímco ve dvaceti se hubne celkem snadno, po čtyřicítce už se člověk musí mnohem více nadřít. Jednak se s postupujícím věkem přirozeně zpomaluje metabolismus, jednak dochází (především u žen) ke změnám v hormonální hladině. Změny v produkci hormonů podporují ukládání tuku právě do oblasti břicha. A to i u žen, které do té doby neměly s bříškem jakýkoli problém. Ačkoli se zdá, že osud v podobě „pneumatiky“ kolem pasu nevyhnutelně čeká každou z nás, neměly bychom se vzdávat. Kombinace vyvážené zdravé stravy a vhodně zvoleného pohybu s ní dokáže účinně bojovat. Ostatně nikdy není pozdě začít se zdravým životním stylem!
Foto: Shutterstock
Autorka: Šárka Mikulová

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account