Je váš život stresujícím kolotočem shonu a náročných úkolů? Žádný div, že máte co dočinění se svalovými stahy, jež přicházejí bez vyzvání. Této situaci hraje do karet i fakt, že pijete až příliš kávy, která odvodňuje.
Fascikulace neboli samovolné záškuby svalových vláken nejsou žádnou hitparádou. Ačkoli tohle „cukání“ většinou trvá několik sekund nebo minut, člověka dokáže pěkně otrávit, popřípadě mu znepříjemnit usínání. Víte o tom svoje? Možná by vás zajímalo, proč se něco takového děje. Zde jsou příčiny, na které byste si měli dát pozor!
Dehydratace jako hlavní pachatel
Vaše svaly, stejně jako jiné části těla, potřebují adekvátní množství tekutin, aby mohly fungovat. V případě, že pitný režim zanedbáváte, křečemi, brněním i záškuby se dovolávají nápravy. Vyslyšíte je a zvládnete za den vypít alespoň dva litry vody? Mimochodem, tím, že své útroby patřičně zavlažíte, také podpoříte hubnutí, zvýšíte energetickou hladinu a předejdete bolestem hlavy. Berte to jako motivaci…
Nadmíra kofeinu. Z té nic dobrého nekouká
Je všeobecně známo, že káva je nejpoužívanějším stimulantem na světě. I vám černé zlato v únavové krizi tahá pomyslný trn z paty? Tak jistě, vždyť i pár doušků tohoto nápoje zabrnká na správnou strunu centrálnímu nervového systému, takže cítíte příval vitality. To ale pořád ještě neznamená, že tenhle doping není nijak omezen. Odborníci zastávají názor, že bezpečná konzumace kofeinu je přibližně 400 mg denně, což odpovídá čtyřem šálkům. Překračujete toto dávkování? Pak se ničemu nedivte. Vzhledem k tomu, že káva vykazuje močopudné vlastnosti, čímž odvodňuje organismus, nahrává výše zmíněné dehydrataci.
Stresujete se víc, než je zdrávo
Určitě jste slyšeli o tom, že vlivem permanentní nervozity padají vlasy, přičemž se zvyšuje riziko nespavosti, depresí, arteriální hypertenze, kardiovaskulárních chorob nebo nadváhy. Ano, to je jistě pravda, nicméně chronický stres si vybere svou daň i jinak. Dle názoru expertů se při něm uvolňují hormony, které „mají prsty“ ve svalových záškubech. Zřejmě je na čase trochu vysadit, nemyslíte? Poslouchejte své tělo, myslí to s vámi dobře.
Foto: Shutterstock
Autorka: Šárka Mikulová

1 Komentář
  1. Hanka Vránová 7 měsíců ago

    Tak toto se mi občas také stává, ale to spojení se stresem mě nenapadlo. Teď už se mi to ale dlouho nestalo. Naštěstí stresem a vyčerpáním teď tolik netrpím. Není to ale ani půl roku zpět a byla jsem na tom v tomto ohledu docela špatně. Co mi na to ale celkem pomáhalo byl kratom Ten je na takové věci super. Jen to chce ho užívat opatrně. 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account