Když mladé studentce medicíny diagnostikovali rakovinu, zjistila, jak důležité je naslouchat vlastnímu tělu. A hlavně si na sobě ověřila důležitost prevence. Právě tahle zkušenost inspirovala Kateřinu Vackovou Šédovou k založení neziskové organizace Loono, která sdružuje mladé lékaře, studenty medicíny a další profesionály. Tito všichni věří, že léčit nestačí, tím nejzásadnějším je prevence nejrůznějších vážných onemocnění.

“Katka je jedna z mála žen, kterou potkávám ve světě businessu, tedy primárně mužů, a jsem za to nesmírně vděčná. Má v sobě krásnou energii a absolutní přesvědčení o tom, co s Loonem tvoří. Pamatuji si její stories z dob Covidu, kdy měla nekonečné směny v nemocnici a do toho vedla neziskovku. Ano, ta ženská, které ve 22 řekli: „Máte rakovinu.“ Je to bojovnice, inspirativní žena, a tak doufám, že si uděláte pár minut a poslechnete si náš společný rozhovor,” říká Eva Čejková k rozhovoru, který byste si neměli nechat ujít.

Z neštěstí se zrodila příležitost zachraňující životy

Loono dnes působí v šesti městech České republiky – Praha, Brno, Hradec Králové, Olomouc, Pardubice a Plzeň a nejnověji se jeho služby rozrostly o aplikaci Preventivka. Technologii, která lidem připomínám prohlídky a radí v oblasti prevence, považuje Kateřina Šédová za svou momentálně největší pracovní výzvu. „Věřím, že mi bylo dáno založit Loono. Nádor, který mi byl odstraněn, dnes vnímám jako určitý dar a jednu z nejvíce obohacujících věcí v životě, protože mi to přineslo moji misi. Loono již zachránilo spoustu životů a věřím, že další ještě zachrání,“ přibližuje Kateřina, jak vnímá dobu před osmi lety.

Kdyby Loono nevzniklo, mohli byste Kateřinu potkat hlavně na porodním sále, ale takto se zrodilo něco mnohem většího. Organizace, která spojila spoustu lidí, statisíce jich proškolila v prevenci a tisíce lidí díky ní začalo chodit na preventivní prohlídky. „V době vzniku Loona zde existovalo dost pacientských organizací, ale prevenci se nikdo příliš nevěnoval. Jako parta lékařů jsme se rozhodli to změnit,“ říká Kateřina k tomu, proč se vydala právě cestou prevencí a nezahrnula do činnosti Loona i péči o pacienty.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Z nemocnice k osvětě

Ačkoliv si vyzkoušela i práci v nemocnici, kdy rok a půl pracovala na Bulovce a vypomáhala i v době Covidu, dnes jí na doktorskou praxi nezbývá čas. Přesto nevylučuje, že se k ní jednoho dne vrátí. „Práce v nemocnici mi dala vhled, jak zdravotnický systém funguje, jak lidé přemýšlejí o zdraví a také úžasnou příležitost zlepšit se jako člověk. Teď mi ale dává mnohem větší smysl pracovat na společenské změně a systému preventivní péče.“

Najděte si činnost, při níž vypnete

V soukromí je Kateřina rok šťastně vdanou paní a manžel ji ve všem hodně podporuje. Dobíjí se při cestování, sportu nebo na terapii. „Psychoterapie vám může pomoci i preventivně a také v dalším růstu. Dobré je najít si i činnost, u které vypnete. Já se takhle pustila do pěstování pokojových rostlin,“ říká. Za poslední rok toho s manželem i hodně procestovali a rádi by v tom pokračovali, co to půjde.

Jděte svému zdraví naproti

Budoucnost Loona vidí v rozšiřování působnosti a celkového dopadu na společnost. Kromě šíření osvěty v oblasti preventivních prohlídek chtějí lidi učit, jak onemocněním předcházet. „Alfou a omegou je v tomto směru kouření, které stojí na začátku takřka všech vážných onemocnění. Dále je určitě důležité omezit konzumaci alkoholu, sportovat, jíst zdravě a mladým rozhodně doporučujeme nechat se očkovat proti rakovině děložního čípku. Za zásadní považujeme také osvětu v oblasti ochrany proti sexuálně přenosným nemocem,“ přibližuje Kateřina, jakým směrem by se Loono mělo ubírat. Ať již u prevence či v případě onemocnění se vyplatí nepodceňovat ani psychiku. I podle Kateřiny je hlava velmi důležitá a například u rakoviny prsu je již prokázáno, že toto onemocní značně ovlivňuje i psychika.

Loono vzdělává veřejnost v oblasti prevence onkologických (#prsakoule) a kardiovaskulárních (#zijessrdcem) onemocnění, reprodukčním (#doledobry) a duševním zdraví (#dobrenitro).

Další zajímavé rozhovory Talku (z)lomu najdete na našem YouTube kanále nebo na StreamuVše si můžete poslechnout také jako podcast na dostupných platformách.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Tagy:
5 Komentářů
 1. Veľa zdravia prajem

 2. NelaVávrová 1 rokem ago

  Krásné. Jste silná a statečná. Bohužel někteří se tomu nevyhnou i když žijí sebe více zdravý život. Nekouří, nepijou, cvičí…

 3. Romana Mlynářová 1 rokem ago

  Moc pěkný rozhovor.

 4. Krásné povídání s velmi statečnou a inspirativní ženou….Přeji paní Kateřině do dalšího života už jen a jen to dobré…

 5. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  Kateřina je velmi statečná žena… Přeji Vám do života mnoho štěstí bez nemoci ♥♥♥

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account