Má tříleté vzdělání v psychosomatické psychoterapii, studovala jógu v ČR a Indii, vodoléčbu a balneo a absolvovala také tantrické výcviky a lekce šamanského léčení. Dnes žije částečně v ČR a v Indii, je maminkou už dospělého syna a do Čech vozí ručně batikované mandaly.
Problémy s pánevním dnem mohou mít ženy v každém věku – před otěhotněním, po porodu i po menopauze. Renata Sahani se této problematice začala věnovat na základě vlastních potíží. Může tedy říci, že svůj projekt otestovala na vlastním těle. Jako vystudovaná fyzioterapeutka před 10 lety založila školu pánevního dna, protože se setkávala se spoustou žen, které měly podobné obtíže s únikem moči, jako ona.
Jak se žije život mezi dvěma světy? Lze to skloubit s prací a rodinou?
Pokouším se o to už 7 let a střídavě se daří, občas vůbec ne. Syna mám už dospělého a má svůj život, takže v tomto směru jsem už svobodná. Nejtěžší je pro mě střídání kultur. Evropa a Indie jsou dva odlišné světy, dvě různé planety, dva různé způsoby bytí, prožívání, uchopení času… Dva různé lidské druhy. Zažívám to nejen při svých cestách, ale také doma se svým Indickým manželem v páru a učím se neustále.
„Fyzicky fungující pánevní dno potřebuje žena v každém věku. Každý věk má totiž svá specifika a své důvody.“
Povězte mi o cvičení pánevního dna. Proč by měly ženy cvičit a posilovat tyto svaly… Je to vhodné pro všechny ženy, tedy pro ty, které chtějí otěhotnět, jsou těhotné, porodily a ty, které jsou v menopauze?
Dívky potřebují být v kontaktu samy se sebou a cvičení jim může být velkou pomocí při PMS (premenstruační syndrom). Ženy, které si přejí otěhotnět, zase potřebují relaxaci pánevního dna a vůbec si ve své pánvi tak trochu uklidit. U těhotných žen dostává pánevní dno pořádně zabrat nošením miminka a samotným porodem, proto jej často potřebují po porodu znovu oživit. Ženám v menopauze a seniorkám poklesává p. dno z důvodu úbytku hormonů a je tak na místě prevence předcházení potížím.
Nutno dodat, že ne všechny ženy potřebují pánevní dno posilovat, polovina jich potřebuje spíše relaxovat, aby bylo pánevní dno pružné a funkční.
Po jaké době se dostaví první výsledky?
Většinou se první výsledky dostaví již na kurzu. V rovině emoční vidím, jak se ženy napojují samy na sebe, jsou často dojaté a odvalily jako balvany svá emoční zranění v oblasti svého ženství. Zpravidla po týdnu cvičení se dostaví i zlepšení svalové (na fyzické úrovni). Záleží, proč žena na kurz přišla. Některou přitáhne spíše fyzická rovina, jiná přišla kvůli zpracování emocí a další se chce naučit používat svou ženskou energii například v rámci jógy, či tantry
Pokud za účinek můžeme považovat otěhotnění, tak tady se dostaví výsledky často do dvou – třech měsíců. Kurzy jsou, jak ráda říkám, „nebezpečně těhotnící“.
Proč bychom měly cvičit jógu pro ženy, v čem nám může pomoci?
Myslíte Gynejógu? Jak jsem si ji nazvala. Gyne znamená řecky žena a jóga má mnoho překladů. Pro mě je to duchovní cesta. Nutno říct, že v Indii obyčejné ženy jógu necvičí a tradičně historicky necvičily. Byla to záležitost mužů. Což je vždy velké překvapení nás Evropanů, když přijedeme do země jógy Indie. Moje švagrové nemají o józe ani potuchy a jsou zdravé, plodné a krásné. A to jsem zároveň asi i vyjmenovala důvody, proč jógu cvičíme my Evropanky. Chceme být zdravé, plodné a krásné :-). Na Gynejóze hledáme každá svoji vlastní jógu a vždy pracujeme také s pánevním dnem.
Paní Renata v Pracovně ŽENY s.r.o.
Přijdou za vámi ženy a děkují vám, že jste jim třeba pomohla? Díky cvičení otěhotněly, zbavily se inkontinence?
Ano, klientky mi často píšou poděkování. Je to vždy potěšující a hluboce se mě dotýká, že stačí zkrátka cvičit. Netřeba operací, netřeba gynekologických zákroků, které občas nepomohou, ale věci jen zkomplikují. A co se týče otěhotnění, měla bych si ty miminka začít počítat :-). Mám radost :-). To totiž píšou nejčastěji.
Jaké je vaše motto, kterým se řídíte?
Poslední léta je to „následuj, plyň, nechtěj“ a poslední rok „zpomal a dýchej“. *enzo
Zdroj foto: se souhlasem Martiny Richterové