Řada lidí má pocit, že k tomu, aby mohli dodržovat vyvážený jídelníček, který odpovídá zásadám zdravého životního stylu, musejí být bohatí. Ale to vůbec nemusí být pravda! Jíst zdravě můžete i s velmi omezeným rozpočtem.
Vyplatí se ale dodržovat několik základních pravidel.
Chce to plán
Pokud chcete začít šetřit, první rada, kterou dostanete, je, že máte začít své výdaje plánovat. A s jídlem při omezeném rozpočtu je to podobně. Když si například stanovíte jídelníček na následující dny, jehož se budete držet, můžete si rozmyslet jednotlivé ingredience a koupit je ve slevě nebo pod značkou, jež je ekonomicky nejvýhodnější. Navíc nehrozí, že pak ze zoufalství, že nevíte, co budete vlastně vařit, koupíte v samoobsluze první, co vás napadne, aniž byste koukali na cenu. Kromě toho můžete rovnou plánovat pokrmy složené z levnějších, ale zdravých ingrediencí, k nimž patří například luštěniny, rýže, mrkev apod.
Nakupovat chytře
Už jsme to nakousli v předchozím bodě, nicméně zkusme se na samotné nakupování potravin podívat podrobněji. Do obchodu byste měli vždy přicházet vyzbrojeni nákupním seznamem (ostatně ten vychází z vašeho plánu), jehož se samozřejmě musíte držet. Podívejte se, zda je něco na seznamu právě ve slevě a využijte toho. Velmi často se vyplatí kupovat i zboží pod privátní značkou daného supermarketu – ostatně často se za ní skrývá výrobce potraviny, již pořídíte v daném obchodě o něco dráž, ačkoli kvalita je stejná. Pamatujte, že levnější potraviny se často nacházejí v regálech na nejnižších poličkách (například „značková“ čočka bude umístěna v úrovni očí, zatímco ta levnější někde u země). Důvod je jednoduchý, prodejce má zkrátka zájem co nejvíce vydělat, a tak vám opticky „nutí“ dražší výrobky. Mimochodem, jistá rada tvrdí, že bychom nikdy neměli nakupovat hladoví – to pak totiž nakupujeme i dobroty, které náš seznam vůbec neobsahuje.
Není maso jako maso
Maso patří k nejdražším potravinám, ovšem i na něm se dá ušetřit. Většinou totiž není nutné kupovat ty nejdražší druhy (hovězí zadní, kuřecí prsa apod.), stejnou službu vám prokáží i ty levnější (kuřecí křídla nebo paličky, hovězí kližka atd.). Stačí, když se naučíte, jak je připravit. Pak zjistíte, že máte na talíři úžasnou dobrotu za pár korun!
Nezdravé = levné? Ani ne…
Chipsy, krekry, sušenky, čokolády, bonbony, sladké limonády, energetické nápoje… Co je všechny spojuje? Ano, že z nich výživovým poradcům vstávají vlasy na hlavě a naše tělo z nich rozhodně nemá radost. Paradoxně některé z těchto výrobků seženete i poměrně levně, například ve srovnání s čerstvým ovocem. Nicméně pokud je nebudete kupovat vůbec, zabijete dvě mouchy jednou ranou – budete se stravovat mnohem zdravěji a ještě ušetříte. Jistě, nebude to zpočátku snadné (ostatně je prokázáno, že všechny výše jmenované dobroty vyvolávají závislost), ale když vydržíte, efekt se projeví. Na zdraví i v peněžence.
Nebojte se navařit
Je to paradox, ale uvařit dvě porce jídla bývá z hlediska nákupů surovin skoro tak drahé, jako uvařit čtyři. Tak toho využijte a navařte si do zásoby! Hotové pokrmy vydrží v lednici při správném skladování obvykle okolo dvou dnů (záleží na použitých surovinách), takže nehrozí, že budete jíst dva dny po sobě to samé. A navíc se jich dá spousta zamrazit. To ostatně platí i o zbytcích – nevyhazujte je, ale zamrazte. Využijete je jako další porci nebo základ nějakého jiného pokrmu. Čím méně budete plýtvat, tím více ušetříte.
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Pražáková

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account