Menstruace někdy není procházka růžovou zahradou. Doprovází ji křeče, nadýmání nebo nezřízené chutě. Někdy trvá dva tři dny, jindy klidně i týden. Nebo snad i déle? Nenechte se zmást. Krvácení mimo cyklus, stejně jako křeče, nepatří ke standardům. Co za nimi stojí?
Červené dny? Mnoho žen je popisuje jako utrpení se spoustou bolesti. Naštěstí vždy trvají jen pár dní. Tedy aspoň většinou. Co se děje, pokud se i po skončení menstruace potýkáte s křečemi? Ne, to rozhodně není běžné.
„Křeče v podbřišku se dají snadno splést s menstruací, proto si kde kdo myslí, že se jedná o příznak menstruace, i když to tak není,“ říká Rebecca Brightman, gynekoložka z amerického New Yorku, s tím, že co se týče diagnózy, může se za ní ukrývat nějaký vážnější stav.
Mimo cyklus
Křeče způsobené něčím jiným než menstruací se nazývají sekundární dysmenoreou. Objevit se mohou kdykoli během menstruačního cyklu. Sekundární dysmenorea přitom může mít řadu symptomů, mezi které patří bolestivý sex, bolestivé močení, diskomfort v pánvi, krvácení nebo špinění mezi obdobími, těžké menstruační krvácení, nadýmání, únava a obtíže spojené s každodenními činnostmi.
Jaké jsou možné příčiny?
Sekundární dysmenorea bývá způsobena děložními myomy, cystami nebo polypy. Mezi nejzávažnější příčiny však patří endometrióza. Ta se popisuje jako situace, kdy tkáň, která působí podobně jako výstelka dělohy, začne růst mimo dělohu, tedy v místech, kde nemá co dělat. (Gynekologové odhadují, že endometriózou trpí asi jedna z deseti žen, nicméně číslo může být i vyšší.) Nutno podotknout, že nezvyklé krvácení mimo cyklus způsobuje i virus HPV, jenž je „předzvěstí“ rakoviny děložního čípku.
Kdy byste měla navštívit lékaře?
V každém případě platí, že pokud vypozorujete nějaké změny ve dnech, kdy menstruaci mít nemáte, ale přesto se s vaším tělem něco děje, navštivte svého lékaře a promluvte si s ním o příznacích, které se vám zdají být abnormální. Zmíněná gynekoložka Rebecca Brightman dále doporučuje, abyste svého gynekologa rozhodně informovala o tom, že váš současný stav ovlivňuje každodenní činnosti, psychický i fyzický stav.
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account