Myšlenka, že cukr je špatný a návykový, je dnes pravděpodobně královnou všech mýtů o stravě. U jakékoliv živiny způsobí určitá dávka jed: jezte příliš málo a narazíte na zdravotní problémy. Jezte příliš mnoho a narazíte na zdravotní problémy. Pointou zůstává, že umírněnost a informovanost je důležitým klíčem k lepšímu zdraví.
Důvodem, proč se cukr stal v posledních letech veřejným nepřítelem číslo jedna, je ten, kde ho najdete: silně zpracované potraviny a nápoje. Vzhledem k tomu, že se přidává do mnoha zdravých potravin během jejich zpracování, je to jedna z nejjednodušších živin, jež způsobuje přejídání. Dalším problémem je, že přidaný cukr se často nachází v potravinách, díky nimž se nebudete cítit plní.
Proč je pro vás příliš mnoho cukru špatné?
Co se tedy přesně stane s vaším tělem, když to se sladkými potravinami přeženete? Protože nemají spoustu živin, jako jsi zdravé tuky a bílkoviny, není mnoho, co by mohlo zpomalit hladinu glukózy v krvi. Vysoká hladina cukru v krvi může vážně poškodit vaše cévy, které přenášejí palivo a kyslík do všech vašich orgánů, takže vaše slinivka břišní poté rychle vyčerpá inzulín, aby se vše vrátilo do normálu. Tato náhlá „havárie“ může způsobit, že se budete cítit trochu unaveni a rozčilení, což se v tuto chvíli nemusí zdát velkým problémem.
Ale pokud se z toho stane začarovaný kruh, vaše tělo může ztratit schopnost efektivně využívat inzulín a může se u něj vyvinout chronický zánět (mimo jiné). To je důvod, proč důsledná konzumace přebytečného přidaného cukru může vést k srdečním onemocněním, cukrovce nebo dokonce k rakovině související s životním stylem.
Proč je pro vás příliš málo cukru špatné?
I když je cukr často démonizován, je důležité si uvědomit, že vaše tělo ho potřebuje k přežití. Ve skutečnosti je glukóza primárním zdrojem paliva pro nás mozek. Pokud nemáte v krvi dostatek pro správné fungování těla (jako v případě hypoglykémie), může se u vás objevit některý z těchto příznaků:
– nepravidelný nebo rychlý srdeční tep
– otřesy
– úzkost
– pocení
– bledá pleť
– hlad
– podrážděnost
– únava
– brnění nebo necitlivost rtů, jazyka nebo tváře
To vám samozřejmě nedává výmluvu, abyste každý den chodili na sladkou zmrzlinu a sladkosti jedli po kilech. Ale znamená to, že cukr nejde úplně odstřihnout ze svého života.
Různé druhy cukrů:
Vzhledem k tomu, že se sacharidy nakonec rozpadají na glukózu, nejjednodušší formu cukru, která pohání naše orgány a udržuje nás naživu, najdete téměr v jakékoliv potravině – alespoň do určité míry. Existují však hlavní typy cukrů, pokud jde o etikety na potravinách: přirozeně se vyskytující a přidané.
Přirozeně se vyskytující cukry: všechny sacharidy obsahují přirozeně se vyskytující cukr a vy byste se jim určitě neměli vyhýbat – koneckonců jsou v zelenině nebo třeba v ovoci.
Obsahují:
– fruktózu (ovocný cukr): ovoce, med a kořenová zelenina
– laktózu (mléčný cukr): mléčné výrobky
– sacharózu (kombinace glukózy a fruktózy): sacharidy všech typů
Přidané cukry: jsou ty, které se do jídla doslova přidávají, ať už jde o přidané cukry do vašeho ranního čaje nebo zakoupené v balení jedné limonády. Mezi druhy přidaného cukru patří koncentrát ovocných šťáv, agávový nektar, odpařená třtinová šťáva, karamel, maltóza, javorový sirup, dextróza, tapírka, hnědá rýže, kukuřice, čirok, pšenice, glukózové sirupy, cukrářský cukr, ječný slad, kukuřičný sirup, melasa, turbino cukr, galaktóza a melasa.
Jak jíst méně cukru?
Takže když už víte rozdíl mezi přirozeně se vyskytujícími cukry a přidanými cukry, víte, přesně co dělat, že? Samozřejmě, že tak jednoduché to není! Může to být složité bez ohledu na to, co jíte, takže zde je průvodce, jak nakupování sladkostí zjednodušit:
– Přečtěte si etiketu: první ingrediencí je ta, jež je v produktu obsažena nejvíce. Rozhodně by to neměl být cukr! Pokud tomu tak je, rozhodně je lepší zapřemýšlet nad změnou vaší oblíbené pochoutky.
– Zvažte koncentrované zdroje (přirozeně se vyskytujícího) cukru, které najdete v lahvových nápojích, jako jsou smoothies.
– Poznejte rozdíl mezi svačinou a sladkostí: pokud máte rádi sladkosti a vaším cílem je odměnit se po dlouhém dni v práci – rozhodněte se, zda vám dnes položka obsahující přidaný cukr (může to být plechovka oblíbené limonády nebo sušenka), stojí za to vynechat například dezert u oběda. Například: opravdu chcete k snídani super sladký koláček místo toho, abyste si večer dali skleničku vína?
– Když vás „honí mlsná“, vyberte si čokoládu. Kvalitní čokoláda má sama o sobě má vyšší obsah tuku a spoustu benefitů pro vaše zdraví. Může tak být daleko uspokojivější sladkostí než třeba balíček gumových bonbónů s přidaným cukrem.
Nejlepší dezerty, když máte chuť na něco sladkého:
– balené mini zmrzliny: většina značek dnes už vyrábí vaše oblíbené zmrzliny také v menších verzích. Vyberte si takové, které jsou bohaté na plnohodnotné suroviny jako je kvalitní čokoláda nebo oříšky. A držte se velikosti porcí! Jedna je lepší než žádná!
– cokoliv se skořicí: skořice je dostatečně pikantní a zpomalí vaše pojídání. Věřte nebo ne, rozhodně nehrozí, že sníte celé balení skořicových bonbónů
– cokoliv s mátou peprnou: její výraznou chuť si nebudete chtít pokazit tím, že na své oblíbené mátové bonbóny nebo čokoládu s příchutí máty, budete hned „tláskat“ cokoliv jiného
– tmavá čokoláda: ne pro antioxidanty a jiné prospěšné látky, kterých má tmavá čokoláda dost, ale pro její mimořádně bohatou a specifickou chuť
Foto: Shutterstock