Zdraví našich zubů a dásní odráží zdravé celého našeho těla. Pravidelnost ústní hygieny, každodenní používání mezizubních kartáčů nebo prevence jsou skvělými způsoby, jak udržet zuby zdravé, ale to je jen začátek… Jaké jsou triky a tipy pro to, abyste od zubaře chodili vždy s úsměvem? Podívali jsme se na zoubek přírodním pomocníkům, kteří jdou ruku v ruce s naším zářivým chrupem!

Jak na zdravé zuby v souladu s přírodou? 

1. Jezte potraviny bohaté na minerály

Zuby jsou porézní povahy a mohou získat, ale i ztrácet prospěšné minerály. Tento proces se nazývá remineralizace. V zásadě jde o opětovné navrácení ukládání iontů minerálů do tvrdých zubních tkání, odkud byly předtím uvolněny. 

Čištění zubů kartáčkem a zubní nití pomáhá odstraňovat plak, nicméně nenapomáhá ani nebrzdí remineralizaci. Abyste si udrželi zuby silné, budete se muset zaměřit na svou stravu a obohatit ji o minerály. 

Pokud je to možné vybírejte organické zdroje potravin bohatých na minerály, které najdete například:

– bio (nejlépe domácí) vývar z kostí

– vejce

– maso a drůbež krmené trávou

– listová zelenina jako je brokolice, kapusta, špenát

– houby

– himálajská sůl

Foto: se souhlasem Sensodyne

2. Vyberte si pastu, jež sází na ohleduplnost k přírodě

Chcete mít zdravé zuby a svěží dech a zároveň je vám blízké téma zodpovědnosti vůči životnímu prostředí? Vyberte si pasu, jež půjde s vaším úsilím ruku v ruce. Značka Sensodyne vyvinula výjimečnou řadu zubních past nourish, která tyto hodnoty do puntíku naplňuje. Její složení obsahuje přírodní ingredience a je vegan friendly, tedy neobsahuje žádné živočišné produkty ani produkty živočišného původu. Tuba a víčko jsou navíc vyrobeny ze 100 % recyklovatelného plastu a krabička ze 100 % recyklovaného papíru. 

Optimalizované složení umožňuje efektivní uvolnění bioaktivních minerálů, které podporují a posilují zdraví ústní dutiny a pečují o dásně. Při použití dvakrát denně chrání před bolestí citlivých zubů a díky obsahu fluoridu chrání před zubním kazem. Řada obsahuje dvě varianty – Gently Soothing s přírodními výtažky z máty a aloe vera pro čistý a uklidňující pocit. Druhá varianta Healthy White pomáhá navracet přirozenou bělost zubů díky přírodním výtažkům máty a citrusového oleje.

Foto: Shutterstock

3. Nezapomeňte na pitný režim

Voda je alfou a omegou v péči pro krásné a zdravé zuby. Pomáhá totiž spláchnout zbytky jídla a bakterie ze zubů a dásní, ale také ředit škodlivé kyseliny způsobené bakteriemi v ústech. Kolik skleniček jste dnes už vypili? Sáhněte si do svědomí a vězte, že sucho v ústech může vystavit vaše zuby riziku zubního kazu. Dostatečný pitný režim pomáhá podporovat tvorbu slin, které udržují zuby silné tím, že je omývá prospěšnými minerály.

4. Omezte ve svém jídelníčku rafinovaný cukr

Cukr je hlavním zdrojem potravy pro bakterie, které produkují škodlivé kyseliny na našich zubech. Je také nepochybně faktorem přispívajícím k mnoha zdravotním problémům včetně cukrovky, srdečních chorob a rakoviny. 

Vyloučením nebo výraznou eliminací rafinovaného cukru z vaší stravy pomůžete drasticky snížit nabídku bakterií v potravinách. To zase ochrání vaše zuby před škodlivými bakteriemi. 

5. Nezapomeňte na čištění jazyka

Myslíte si, že k dokonalé hygieně ústní dutiny vám bude stačit kartáček, zubní nit nebo maximálně tak ještě ústní voda? Stále více odborníků doporučuje přidat do své denní rutiny i čištění jazyka. Tato prastará metoda vám pomůže zlepšit nejen dech, ale i stav vašich zubů a přispět k posílení vašeho celkového zdraví.

Jazyk se nejlépe čistí speciální škrabkou, kterou seženete v běžných drogeriích nebo v lékárně. Nezapomeňte ji však po každém použití pečlivě umýt pod horkou vodou. Postup není nijak složitý a velmi rychlý. Začněte od kořene jazyka táhlými pohyby směrem vpřed, a když se dostanete až ke špičce jazyka, škrabku opláchněte. Tento proces opakujte až do chvíle, než bude jazyk úplně čistý. Nejvíce bakterií se vždy nachází na konci jazyka. 

Foto: Shutterstock, se souhlasem Sensodyne

Zdroj: Sensodyne, Wikipedia Commons

Tagy:
6 Komentářů
  1. Kamila Novotná 8 měsíců ago

    Tohle jsou skvělé rady jek mít zdravé zuby. Já o své pečuji, a proto je pro mě důležitá dentální hygiena, na kterou chodím dvakrát ročně. Naštěstí mám skvělou zubní hygienistku, která se vždy postará o mé zuby a poradí, jak se o ně správně starat, abych měla svoje zuby i ve vysokém věku.

  2. Každý tip, který pomůže udržet zdravé zuby je super

  3. MichaelaHoráková 1 rokem ago

    Děkuji za tipy pro zdravé zoubky 🙂

  4. JanaŠrámčíková 1 rokem ago

    mně pomáhá kurkukuma 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account