Ano, do plavek je ještě daleko, ale pokud jste na tom stejně jako já, pak vaše novoroční předsevzetí už dávno vylítla komínem, a vy jen s obavou čekáte, kdy sezóna odhaleného oblečení dorazí. Dobrou zprávou je, milé dámy, že máme ještě mnoho času! Na druhou stranu „není čas ztrácet čas“. Proto jsem se rozhodla sepsat vám svoje tipy, kterými se hodlám sama motivovat na plavkovou sezónu a dostat sebe i svou postavu takzvaně do komfortní situace. Jste na tom podobně? Pak do toho pojďte se mnou!

Jak začít hubnout do plavek na jaře? 

1. Stanovte si realistické cíle

Příliš mnoho! Příliš brzy! Je lákavé myslet na velké cíle, ale věřte mi, že začít v malém je solidní strategií. Jednou z největších překážet vašeho (nebo mého) hubnutí je totiž extrémismus, ať už jde o dietu nebo cvičení. Nereálné cíle vás k vysněné postavě nepřivedou. Naopak ty menší způsobí progres, ze kterého budete mít radost a budete odhodlaná dále pokračovat.

Foto: Shutterstock

2. Jezte pomalu

Udělejte si na jídlo čas. To je zcela upřímně můj největší problém, protože jako pracující maminka pětiletého chlapečka většinou snídám v autě, obědvám nad klávesnicí a večeřím u kuchyňské linky. Cokoliv, kdykoliv, ale hlavně rychle! Tím však svému mozku nedávám čas na impulz, že tělo je syté a „má dost“. Najděte si na jídlo čas a ještě lépe nevrhněte se na to první, co najdete v šuplíku se skladnostmi. Připravte si s sebou do práce svačinu, oběd a večer usedněte s rodinou ke stolu. Garantuji vám, že tohle „málo“ udělá s vaší životosprávou velké věci.

3. Pijte

Další kámen úrazu, který trápí většinu žen. Ano, svůj den nastartujeme podle rad odborníků sklenicí vody s citrónem a pak si na tu další vzpomeneme večer. Máte to podobně? Pak je čas to změnit. Pořiďte si do auta, do kanceláře nebo domů velkou karafu vody a dbejte na to, že ji v průběhu dne celou vypijete. Ze začátku to rozhodně není nic snadného, ale trénink dělá mistra. Navíc mnoho výživových odborníků vám řekne, že právě nedostatek vody stojí mezi vámi a vašimi nadbytečnými kilogramy.

Foto: Shutterstock

4. Vyhněte se tekutým kaloriím

Nealkoholické limonády, slazený ledový čaj, víno, pivo… Všechny tyto nápoje mají společné jediné: prázdné kalorie. Neomezujte je, prostě je ze svého života odstraňte! A abych vás úplně nevyděsila, tak ano: jednu skleničku suchého vína si určitě večer po dlouhém dni dát můžete. 

5. Vybírejte si na talíř to zdravější

Plánujete udělat k večeři grilované kuře s bramborem, které miluje celá vaše rodina? Věnujte o 10 minut více přípravě své přílohy a místo brambor si ogrilujte spolu s kuřetem i sezónní zeleninu. Je to skvělý způsob, jak zmenšit počet kalorií, které denně přijmete a zároveň si pochutnat. 

Foto: Shutterstock

6. Plánujte své jídlo

Plánování jídla je jediným způsobem, který vás v průběhu dne zachrání od vlčího hladu a sáhnutí po nezdravé čokoládové tyčince. Mnoho žen tvrdí, že je to pro ně velice náročné, udělat si jídlo dopředu, ale věřte mi, že jakmile se do toho jednou dostanete, nebudete chtít dělat jinak. Navíc tento návyk podpoří i vaše snahy o udržitelnost, protože denně nebudete utrácet peníze za plastové krabičky z oblíbené restaurace.

7. Nenechte se odradit ručičkou na váze

Snažíte se lépe jíst a více pít? Cvičíte? Ale ručička na váze, na kterou stoupáte každý den, se nehne ani o kousek dolů? Nebo dokonce roste? Dobrou zprávou je, že přesně tohle je v pořádku. Tuky totiž vždy budou vážit méně než svaly, proto když se s lepším životním stylem mění vaše tuky na svaly, roste i jejich váha. Odbourejte staré návyky neustálého vážení a sledujte své pokroky na kalhotech, které vám dříve nebyly a dnes je můžete snadno dopnout.

Foto: Shutterstock

8. Začněte se hýbat

Neexistuje žádná magická dieta, která by vás bez pohybu (alespoň sebemenšího) přivedla k vaší vysněné postavě. Bez cvičení to zkrátka nepůjde. Nikdo po vás ale nechce, abyste zítra zkusila uběhnout 10 kilometrů nebo se přihlásila na celodenní workshop intervalových tréninků. Naopak! Myslete na to, že se musíte hýbat denně a klidně to může být forma svižné procházky na autobus, taneční hodinka s vašimi dětmi u televize nebo lekce jógy po ránu u vás v obýváku. Nastartujete svůj metabolismus i svou mysl!

9. Vyspěte se

Pokud budete unavená, nebudete mít energii na jakékoliv změny ve vašem životě. Natož na cvičení! Snažte se chodit spát včas, i když je sebevíc lákavé pustit si desátý díl oblíbeného televizního seriálu na Netflixu a skončit se sledováním ve dvě ráno (to ostatně známe všechny!). 7 hodin je ideální čas, kdy bude mít vaše tělo dostatek času na mentální i fyzický odpočinek. 

Foto: Shutterstock

10. Nestresujte se

Je v naprostém pořádku si čas od času dát zákusek s kamarádkou v kavárně, nalít si jednu (či tři) skleničky vína s manželem nebo objednat oblíbené hranolky. Klíčem k úspěchu je umírněnost a nepropadání panice. Pokud s jedním dortem vylítnou vaše cíle komínem, nikdy se ke své vysněné váze nedostanete. Naopak! Nikdo po vás nechce, abyste zhubla, ale abyste byla šťastná. Díky těmto tipům to půjde obojí! 

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
6 Komentářů
 1. Hanka Vránová 2 roky ago

  Super tipy. Já po těhotenství bohužel hodně rychle přibrala a až minulý rok se mi toho konečně povedlo zbavit. Co mi ale bohužel zůstalo jsou strie a nic moc s tím nejde dělat. Zkoušela jsem na to všechno možné, ale pořád to jde vidět. Co jsem ale koukala, tak prý na této klinice https://ar-aesthetics.cz/ si s tím umí poradit. Nemáte někdo náhodou osobní zkušenost? Má něco takového vůbec smysl?

  • Barbora Štarhová - Ženy s.r.o. 2 roky ago

   Hani, zkušenost nemám, ale strie, stejně jako celulitida jsou úplně normální a přirozená věc. Není důvod se stydět nebo cítit se kvůli tomu špatně 🙂

 2. Kristýna Štírová 2 roky ago

  A hlavně se začít hýbat. Jako můžu spát a jíst sebelépe, ale když nic nedělám, tak nemůžu nic očekávat. Já jsem si koupila od https://www.bauerhockey.cz/hrac-tasky hokejové tašky a mám tam věci do fitka. A neexistuje týden, abych aspoň dvakrát nebo třikrát nešla. Ideálně i vícekrát, ale na to bohužel není tolik času, kolik bych si představovala. A světe div se, kila jdou dolů a ještě se člověk pěkně zformuje. 🙂

  • Barbora Štarhová - Ženy s.r.o. 2 roky ago

   Souhlasíme! 🙂 Hlavně, když pohyb přináší radost.

 3. Romana Mlynářová 2 roky ago

  Být šťastná, to je ono 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account