428

Den Země je tady! Celosvětová událost zaměřená na propagaci a podporu ochrany životního prostředí se slaví od roku 1970 a v současnosti probíhá ve více než 193 zemích světa. Za jejím vznikem stojí mírový aktivita John McConnell a v České republice byl jeden z prvních happeningů na podporu tohoto svátku studentský festival Matka Země.

Pokud jste dodnes tento svátek nezaznamenali, pak vězte, že se jednou o jakousi inventuru toho, jak se můžeme lépe starat o svět kolem nás. S pandemií koronaviru a neustálými varováními před hrozbou změny klimatu můžeme mít snadno pocit, že se nám planeta tak nějak rozpadá pod rukama a my s tím nemůžeme vůbec nic udělat. Opak je pravdou!  Všichni můžeme! Proto jsme pro vás sepsali 5 jednoduchých tipů, které budou vést k čistějšímu a „zelenějšímu“ životnímu stylu. Naše planeta vám poděkuje nyní i v budoucnu.

5 tipů, jak žít udržitelněji (nejen) v během Dne Země:

1. Nakupujte méně nového a více použitého

Říká se, že nadměrný konzumerismus je jedním z největších problémů přispívajících ke globální změně klimatu. Podle odborníků totiž nakupuje me mnohem více věcí, než potřebujeme. Tato situace pak vede k hromadění nadměrného odpadu na skládkách a v oceánech, vyčerpání přírodních zdrojů a ničení ekosystémů.

Tip pro udržitelné chování:

Kupujte jen to, co potřebujete nebo alespoň opravdu toužíte mít. Nenakupujte jen proto, abyste si zlepšili náladu, zahnali nudu nebo ze sebe měli lepší pocit. A nebo ještě lépe! Zaměřte se na nákupy z druhé ruky. Například v módní segmentu existuje mnohem skvělých secondhandů nebo vintage obchodů, kde ulovíte úžasné kousky za zlomek jejich ceny a ještě ulevíte planetě.

2. Přestaňte plýtvat jídlem

Ruku na srdce: kdy se vám naposledy povedlo takzvaně vyjíst celou ledničku? Odhaduje se, že jedna třetina, tedy asi 1,3 miliard tun, veškerého jídla na světě lidé vyhodí do odpadu. V zásadě je to tolik, aby se nasytil každý podvyživený člověk na naší Zemi. Podle zprávy Programu OSN pro životní prostředí pochází 61 % celosvětového potravinového odpadu z domácností. Například běžná domácnost vyhodí až 79 kilogramů potravin ročně. Obrovské číslo, že?

Tip pro udržitelné chování:

Před každý nákupem si udělejte seznam potravin, které opravdu plánujete využít ve vašem běžném životě. Nepodléhejte impulzivním nákupům a zaměřte se opravdu jen na věci, které jsou nezbytné pro přípravu jídelníčku pro celou rodinu. Zároveň se zaměřte na to, že spotřebujete v ledničce nebo ve spíži opravdu vše, než přinesete domů nové potraviny.

Foto: Shutterstock

3. Zaměřte se na lokální a sezónní suroviny

Přeprava potravin na dlouhé vzdálenosti má významný dopad na životní prostředí. Není to jen o emisích, ale také o chlazení a skladování, které zvyšují energii a vyžadují extra obaly navíc, aby potraviny zůstaly čerstvé a chráněné. Delší skladování během doby přepravy může také vést ke ztrátě živin jednotlivých produktů. Potraviny, které nejsou konzervované nebo zmrazené, mohou tak časem ztratit svou nutriční hodnotu. Podle odborníků například zelený hrášek a zelené fazolky mohou ztratit až 77 % obsahu vitaminu C během jednoho týdne po utržení. Oproti tomu u lokální zeleniny nebo ovoce máte jistotu, že zboží je čerstvé a navíc jeho koupí podporuje regionální farmáře.

Tip pro udržitelné chování:

Hledejte ve svém okolí nebo na farmářských trzích lokální dodavatele svých oblíbených potravin. Budete překvapeni, jak široký sortiment budete mít kolem sebe a snadno tak pokryjete vše od masa, mléčných výrobků, pečiva nebo třeba květin.

4. Eliminujte obaly

Výroba plastových, skleněných, hliníkových a papírových obalů využívá vzácné zdroje energie jako je voda, minerály nebo dřevo. A podle odborníků jejich výroba produkuje do ovzduší emise, včetně skleníkových plynů, těžkých kovů a jiných neekologických částic. A nakonec tento odpad stejně končí na skládkách nebo hůře v oceánech. Snažte se množství obalů ve vašem životě omezit, jak to jen půjde.

Tip pro udržitelné chování:

Přineste si do obchodu své vlastní znovu použitelné obaly na produkty a do kavárny svůj vlastní termo hrneček na kávu nebo čaj. Místo kupování plastových láhví s vodou, použijte znovuplnitelnou nádobu, kterou můžeme mít vždy a všude s sebou. V dnešní době mnoho drogistických společností nabízí ve svých obchodech takzvané doplňovací stanice, kde si můžete například prací prášky nebo mýdla načerpat do vlastních obalů.

5. Používejte ekologické čistící prostředky

Běžné čistící prostředky mohou obsahovat nebezpečné a biologicky neodbouratelné složky z neobnovitelných zdrojů. Oproti tomu ty ekologické jsou šetrné nejen k vašemu zdraví, ale také přirozeně získány z biologicky odbouratelných složek. Bonusem navíc je, že mnohdy vyčistí ještě lépe a díky jejich koncentraci je budete používat v menším množství, takže ještě ušetříte vaši peněženku.

Tip pro udržitelné chování:

Objevte účinky jedlé sody a octa! Tato kombinace produktů se postará o dokonalou čistotu vaší domácnosti zcela ekologickým a udržitelným způsobem. Na trhu je ale také řady ekologických značek, pro které je příroda na prvním místě a svými produkty jdou udržitelnosti naproti. Neváhejte je vyhledat a vyzkoušet. Garantujeme vám, že budete více než spokojené!

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
3 Komentářů

Komentáře jsou uzavřeny.

  1. Romana Mlynářová 4 měsíci ago

    🙂

  2. Naděžda Křičenská 4 měsíci ago

    Skvělé rady.

  3. Kristýna Štírová 3 měsíci ago

    Já jsem Den Země teda oslavila hlavně velkým úklidem. Konečně jsem měla trochu času pro sebe a navíc mi přišla Lavon dezinfekce, takže se šúrovalo. A musím teda říct, že jsem to vzala fakt z gruntu. Kdybyste chtěli tip na kvalitní dezinfekci, tak kupujte tady: https://www.prostredkycistici.cz/ Fakt super věci na domácí úklid. Lepší jak v klasické drogerii. 🙂

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account