Pokud patříte k milovníkům kávy a svůj den si bez ní nedokážete představit, rozhodně byste si její mezinárodní den, který každoročně připadá na 1. října, neměli nechat ujít. Připravte si šálek perfektního espressa, které je základem všech mléčných variant kávy – ať už se tedy vaše kávové srdce rozhodne pro kterýkoli kávový recept, dokonalá italská klasika je na začátku všech příprav.

Jakou kávu zvolit?

Pakliže si budete lámat hlavu tím, jakou kávu pro přípravu espressa zvolit, odpověď je velmi jednoduchá. Sáhněte po takové, která vám chutná. Vnímání kávy je individuální, a co preferuje jeden, nemusí sedět druhému. K espressu se pak hodí především středně pražené kávy. Vybírat můžete například z jednodruhových káv nebo i kávových směsí. Do těch se používají různé druhy kávových zrn s rozlišnými vlastnostmi. Výběr zrn spočívá v rukou kávových mistrů, jejichž cílem je namíchat tu nejlepší kávovou směs. Jedinečné kávové aroma pak vzniká v průběhu pražení. Na vytvoření individuálního aroma kávy je zapotřebí asi 2000 komponentů, 80 % aromat je pak schopen rozpoznat náš nos. Jednotlivé sloučeniny musí být v rovnováze, jedině tehdy nám dopřejí opravdový smyslový zážitek.

Kávovým expertům L’OR se podařilo identifikovat 800 kávových komponentů, díky tomu si tak můžete vychutnat opravdové kávové umění i u vás doma.

Správné skladování

Obecně platí, že byste neměli kupovat kávu do zásoby, ale naopak si ji dopřávat co nejčerstvější. Pokud můžete, kupujte ji vždy ve vakuovaných a zapečetěných sáčcích. „Kávu doma rozhodně nepřesypávejte, zbytečně ohrožujete její aroma a vystavujete ji možné oxidaci. Obecně doporučuji nechávat ji v původním obalu ideálně s jednocestným ventilem, který zajistí, že ji neohrozí vlhkost, světlo a ani prach,“ radí kávový odborník Srđan Hadžiosmanović, kávový odborník značky L‘OR. Pokud káva navlhne, není schopná předat aroma ani chuť. A stejně jako vlhkost, je nepřítelem i prach. Ten může výrazně ale i úplně změnit její čichový i chuťový profil. Pozor si dejte také na vysoké teploty a velké výkyvy teplot, i ty mohou způsobit ztrátu aroma a oxidaci. Kávu pak rozhodně nevystavujte světlu, neboť sluneční záření urychluje rozklad látek obsažených v zrnech.

Foto: Shutterstock

Jak na nejlepší espresso?

Příprava espressa má jasně dané parametry, které byste měli dodržovat. Chystá se ze 7–9 gramů čerstvě umleté kávy do hrníčku o objemu 20–30 ml. Zrna na espresso by měla být jemně umletá. „Do kávovaru vždy nasypejte množství kávy podle toho, kolik jí budete připravovat. Poté do kávovaru nalijte čerstvou vodu a nahřejte hrníčky. Teplý šálek zaručí, že káva udrží déle svoji teplotu a tím pádem i chuť,“ radí kávový odborník značky L‘OR.

Nezbytnou součástí kvalitního espressa je i dokonalá pěna: „Abyste dosáhli co nejhustší a nejlepší pěny, doporučuji dát dva hrníčky na sebe. Cílem je, aby káva z páky tekla z co nejkratší dálky. To, že jste dosáhli opravdu ukázkové cremy, poznáte podle toho, že má přibližně pět milimetrů, je krémová a bez bublin. Pokud byste do ní sáhli lžičkou, hezky se zatáhne zpátky,“ popisuje Srđan Hadžiosmanović z L‘OR.

Tipy na stylové šálky kávy:

Foto: se souhlasem Luxury Table

Šálek, Villeroy & Bosh, Luxury Table

Foto: se souhlasem Kulina

Šálek, Mio Khaki Blomus, Kulina

Foto: se souhlasem Answear

Sada šálků, Bloomingville, Answear

Foto: se souhlasem Bella Rose

Šálek, Bella Rose, Heureka

Foto: se souhlasem Konsepti

Šálek, Favorite, Konsepti

Foto: se souhlasem iFantazie

Šálek, Caja, iFantazie

Foto: se souhlasem Home In

Šálek, Coppa Kuro, HomeIn

Foto: se souhlasem Clap Design

Šálek, Cube Espresso White, Clap Design

Foto: se souhlasem LA Home

Šálek, 70s Dusk, LA Home

Foto: se souhlasem Pantone

Šálek, Pantone, Heureka

Foto: Shutterstock, se souhlasem Answear, Bella Rose, Clap Design, Home In, iFantazie, Konsepti, Kulina, LA Home, Pantone, Villeroy & Bosh, Heureka

Zdroj: L’Or, Wikipedia Commons

Tagy:
8 Komentářů
 1. Lucka Lucka 10 měsíců ago

  Bez kávy nežiji!

 2. Lenka Hudečková 2 roky ago

  prima, bez kávy nemám hezký den 🙂 ♥

 3. Mám ráda kávu s mlékem nebo se smetanou.

 4. MichaelaHoráková 2 roky ago

  Ať je svátek, či ne, káva vždy bodne.

 5. Hana Láníková 2 roky ago

  Kávičku si dávám každý de, svátek nesvátek. Prostě musí být.

 6. Dobrou kávu si dávám každý den.

 7. Kvalitní kávu si dám ráda.

 8. Romana Mlynářová 2 roky ago

  Slavím a odpočívám se šálkem káfíčka.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account