Stěžuje si váš partner či vaše partnerka, že je v noci budíte nevyžádanými koncerty? Pak vězte, že spánek nekazíte jen své drahé polovičce, ale ohrožujete i sebe. I proto byste se měli co pokusit najít řešení tohoto problému.
Chrápání, především pokud je pravidelné, je totiž úzce spojené s nemocí zvanou spánková apnoe. Při ní – zjednodušeně řečeno – člověk jakoby zapomíná ve spánku dýchat, často lapá po dechu (doba, po kterou člověk nedýchá, může být i delší než 10 vteřin a tyto epizody se klidně opakují i 10krát za minutu). Je jasné, že takový stav už člověka rozhodně ohrožuje na zdraví.
Je jasné, že v takovém případě je na čase co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc. Pokud je ale chrápání méně závažné, případně se neobjevuje každou noc, můžete vyzkoušet některou z osvědčených rad, jak ho zastavit.
Obejmutí pro polštář
Velmi často chrápání zhoršuje (nebo přímo spustí) nevhodná poloha při spaní. Nejčastěji lidé chrápou, pokud usnou na zádech. A tak je jasné, že řešením může být změna této polohy, ideálně spaní na boku. Jak si zajistit, že v ní zůstanete po většinu noci? Pořiďte si dlouhý úzký polštář, obejměte ho a „přitulte se“ k němu.
Voda je klíč
Pokud míříte do postele dehydratovaní, je pravděpodobnost, že budete chrápat, o něco vyšší než obvykle. Řešením samozřejmě není vypít před spaním litr vody – to se namísto chrápání budete budit kvůli potřebě odskočit si –, ale měli byste dbát na dostatečný pitný režim v průběhu celého dne.
Pozor na prach
Za chrápáním mohou stát také alergeny, jež se v ložnici vyskytují. A tak této místnosti věnujte při úklidu obzvlášť pozornost. Především pečlivě stírejte prach a zkuste přesvědčit své chlupaté domácí mazlíčky, aby s vámi nesdíleli postel.
Žádná sklenka na dobrou noc
Alkohol je velký přítel chrápání. Pokud si ho dopřejete před spaním, dojde k přílišnému uvolnění svalů v krku a na klidný spánek můžete vy (a především vaše okolí) rovnou zapomenout. Tak na to raději pamatujte, pokud víte, že máte k chrápání sklony.
S čistým nosem
Spousta lidí chrápe, když je nachlazená nebo má prostě rýmu. Řešením je samozřejmě co nejrychlejší léčba neduhu, ovšem pomáhá také vypořádat se s příznaky, jako je ucpaný nos. Takže si pěkně před odchodem do postele aplikujte kapky do nosu (volte raději přírodní alternativy, zvláště budete-li kapky potřebovat delší dobu – patří totiž k velmi návykovým pomocníkům).
S váhou dolů
Obezita je bohužel jedním z nejčastějších rizikových faktorů chrápání (i zmíněné spánkové apnoe). A tak je jasné, že zhubnout nějaké to kilo vám může jen a jen prospět. Ostatně výzkumy prokázaly, že i stav pacientů se spánkovou apnoí se výrazně zlepšil, když zhubli na normální hmotnost!
Foto: Shutterstock
Autorka: Karolína DOstálová

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account