Zeptejte se kterékoliv ženy nebo žen, jež cvičí, jestli jsou motivovány ráno vstát v pět hodin (předtím než se vzbudí děti) a zacvičit si… Pravděpodobně vám všechny hromadně řeknou, že ne. Opravdu má někdo chuť cvičit? Jde se láska k pohybu naučit? Odpovědí na vaše otázky je zvyk!

Pokud jde o hubnutí, jedna věc, která často stojí mezi námi a naší vysněnou postavou, je právě motivace. A nejen ta úvodní na začátku celého hubnoucího procesu, kdy jsme si jednoho dne řekli „Dost! Do léta ty svoje oblíbené džíny zapnu!“, ale také ta, která nás bude motivovat ve cvičení pokračovat i za týden nebo za měsíc. 

Co je to zvyk? 

Zvyk je vzorcem chování, které provádíme opakovaně a důsledně. Pravděpodobně jich máte stovky, od toho, že si ráno nalijete nejdřív kávu nebo po to, jak skládáte prádlo. 

Návyky se často dějí automaticky a čím více je děláme, tím hlouběji jsou zakořeněny v našem mozku. Jedna specifická část mozku totiž tyto funkce řídí a vy tak spoustu činností, jako je například řízení auta nebo ukládání nádoby do myčky, vykonáváte naprosto automaticky bez velkého přemýšlení. 

Tato automatizace sebe sama vám umožňuje dělat tyto věci tak nějak přirozeně a uvolnit tak mozkový prostor pro důležitější věci. Ale jediný způsob, jak jakékoliv chování zautomatizovat je, dělat je znovu a znovu.

Jak si zvyk vytvořit?

Charles Duhigg, autor knihy „The Power of Habit“ odhalil, že při vytváření návyků existují tři důležité prvky: narážka, chování a odměna. V případě cvičení může být „narážkou“ například položení tréninkového oblečení na židli vedle postele. Jakmile vstanete, uvidíte ho a váš mozek vám automaticky vyšle signál k tomu, že je čas cvičit. Tak se zvolna přesunete do druhé fáze a to je samotné „chování“: nebo-li obléknete se, rozložíte si doma podložku na cvičení a pustíte se do 25 minutové lekce pilates. „Odměnou“ vám pak bude to, se krůček po krůčku blížíte k dopnutí svých vysněných šatů a skvělý pocit sama ze sebe!

Co vám pomůže vytvořit si cvičební zvyk?

Cvičení samotné zahrnuje spoustu „drobného“ chování, které když se sečte, může vám hodně pomoci. Jakmile si uvědomíte, jak je tento proces náročný, odměna může blednout ve srovnání s množstvím práce, kterou budete muset vynaložit. To platí zejména v případě, že je vaším cílem zhubnout, což je proces, který je obvykle velmi pomalý. 

To je jeden z důvodů, proč mnozí z nás u pravidelného cvičení nevydrží. 

Jak to tedy nejjednodušeji udělat?  

– Naplánujte si cvičení do kalendáře. Vyberte si přesné dny a čas, o kterých víte, že můžete cvičit, i když třeba jen 15 minut. Může to být rychlý trénink ráno než děti vstanou z postele, procházka místo oběda nebo jóga s kamarádkou před večeří. 

– Jakmile budete mít trénink naplánovaný na ráno, ještě než si sednete s hrnkem kávy k televizi, oblékněte se do cvičebního oblečení. Pokud budete chtít cvičit odpoledne, po návratu z práce se opět okamžitě převlékněte do cvičení na cvičení místo do oblečení na doma. 

– Vytvořte si před cvičením svou rutinu: nalijte si sklenici vody, připravte si jógamatku, nadechněte se…. Může to být cokoliv, co budete pravidelně před každým cvičením dělat. 

– Vezměte si zápisník a zapisujte si do něj každé cvičení. Rostoucí seznam splněných lekcí pro vás bude obrovskou motivací pokračovat.

Extra tipy, díky kterým si na cvičení snadněji zvyknete: 

– Pokud je to možné, cvičte každý den ve stejnou dobu

– Vytvořte si cvičební plán (pondělí jóga, úterý cardio, středa protahování, čtvrtek pilates… atd.) a držte se seznamu

– Sestavte si na cvičení playlist, který vás bude motivovat začít se hýbat

– Zaměřte se na zvyk samotný a až pak na výsledky. Někdy se příliš urputně soustředíme na hubnutí jako takové a pokud nepřichází podle našeho plánu, je to frustrující a máme chuť s celým procesem skončit. Cvičení však má spoustu benefitů nejen pro vaše tělo, ale také pro vaši spokojenou mysl.

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account