Diastáza – tedy rozestup přímých svalů břišních – je nepříjemným fenoménem dnešní doby. Lidé se nepohybují, tloustnou, rezignují na cvičení či posilování. A přímým důsledkem toho může být právě diastáza. Pomoci od nehezkého břicha může hlavně cvičení, ale často bývá řešením až chirurgická operace.

Velmi často dochází ke vzniku diastázy také v souvislosti s těhotenstvím, kdy se svaly po porodu přirozeně nestáhnou, a rozestup břišních svalů přetrvává. 

Proč tomu tak je?

Přímý sval je párový sval jdoucí od mečovitého výběžku, hrudní kosti a žeber ke stydké kosti. Mezi svaly je tzv. linea alba, vazivový pruh, tlakem na tuto dojde k rozestupu a oslabení, podobně jak když se roztáhne potravinová fólie. Nejčastější příčinou diastázy je těhotenství (tlak zevnitř), může ji ale způsobit i tlak zvenčí – přibývání na váze, nesprávné cvičení nebo některé sporty.

Co od diastázy očekávat?

Pacient s diastázou má velmi často špatné držení těla. Přímé břišní svaly tvoří opěrný systém zad, diastáza tedy může způsobit bolesti zad či bolesti břicha. Diastáza se projevuje vyklenováním břicha při zátěži nebo vstávání, nezřídka i v klidovém stavu.

Jak diastázu řešit?

Tam, kde selhaly konzervativní postupy léčby diastázy – zejména posilovací cviky – a dostatečným pomocníkem není ani stahovací prádlo, začínají se myšlenky klonit k operačnímu řešení. 

Běžné operační řešení dříve obnášelo tzv. otevřenou operaci, tedy ránu od pupku po mečovitý výběžek s následnou viditelnou jizvu na břiše o velikosti přibližně 15-20 cm. Taková operace s velkou otevřenou ránou má mnohá rizika, velkou pooperační bolestivost, delší pooperační hospitalizaci (7- 10 dnů) a pomalou rekonvalescenci. 

„Dnes už existuje chirurgické miniinvazivní řešení diastázy, které zaručuje, že nenastanou standardní komplikace spojené s otevřenou operací a navíc tak dosáhneme i skvělého estetického výsledku.“ představuje nejnovější metodu JUDr. Jitka Kellnerová, ředitelka SurGal Clinic v Brně, která jako jedna z prvních v ČR nabízí miniinvazivní řešení tohoto problému. „Operace se provádí laparoskopicky zkušeným operatérem. Jedná se především o rychlý zákrok s minimálním estetickým dopadem stran jizev. Na těle zůstávají pouze 4 malé jizvy pro vstup operačních nástrojů. Obrovskou výhodou je pak velmi krátká hospitalizace v délce zhruba tří dnů. Díky laparoskopickému zákroku je umožněna časná rehabilitace a pacient se tak velmi brzy vrací k běžnému životu. V SurGal Clinic se snažíme přinášet ty nejmodernější postupy léčby do běžné praxe a operace diastázy laparoskopicky je další důkaz, že se nám to daří.“

SurGal Clinic, jako jedna z prvních nemocnic v republice, již představila následující metody:

  • Operace kolene metodou Visionaire
  • Operace poškozené chrupavky metodou CaReS-1S
  • Operace výhřezu ploténky metodou DiscoGel
  • Operace formou 3D laparoskopie
  • Operace zbytnělé prostaty metodou REZUM
  • Operace diastázy miniinvazivně

Foto: Shutterstock, archiv

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account