Funkční sterilita je z pohledu žen, kterých se týká, nepochopitelným onemocněním. Hormonálně jsou v pořádku, vajíčka jim pravidelně dozrávají, vyšetření neodhalují problémy v podobě srůstů či neprůchodnosti vaječníků, zánětu a tak podobně. Přesto se početí nedaří déle než jeden rok. A v tomto okamžiku začnou odborníci hovořit o Funkční sterilitě. Co to vlastně je? Jak vzniká a jak s ní bojovat? Zeptali jsme se odborníků z Kliniky celostní terapie a sportu Vo2Max.

Funkční sterilita: co to je?

Jde o poruchu postavení pánve a jejích jednotlivých částí lopaty kosti kyčelní, kosti křížové a kostrče, což vede k asymetrii pánve a dochází tak k nerovnoměrnému napínání a zkracování jednotlivých vazů a svalů. A tím dochází k dráždění nervů, které se v této oblasti nachází a  následně špatným informacím do svalů, které mohou utlačovat vejcovody u ženy a způsobit tak jejich dysfunkci. Ale zrovna tak může dojít i k podobné poruše u mužů, kdy jsou stlačovány chámovody a dochází k dysfunkci varlat. 

Foto: Shutterstock

„Jsou to nejhezčí a nejdojemnější okamžiky naší praxe, když žena, které se dlouhodobě nedaří otěhotnět, přinese pozitivní těhotenský test nebo ukázat miminko. S dívkami a ženami, které se potýkají s tzv. Funkční sterilitou, jako by se roztrhl pytel,“ říká na úvod fyzioterapeutka Vo2Max, Mgr. Nikola Vojtášková.

Pohled Kliniky celostní terapie a sportu Vo2Max je více komplexní a dívá se na problém z několika odlišných úhlů pohledu.

Z pohledu čínské medicíny si celý cyklus můžeme rozdělit na 4 fáze:

Samotná menstruace představuje maximum jangu, ten dosahuje svého vrcholu a začíná prudce klesat, následkem toho se čchi a krev spouštějí dolů a začíná krvácení, do kterého se zapojuje srdce a může tak dojít k vyloučení menstruační krve. Vše by mělo proběhnout harmonicky, bez bolesti, krvácení by mělo mít odpovídající intenzitu i délku. Neměly by se objevovat sraženiny atd. Problémy v této fázi vidím často i u velmi mladých dívek, které přicházejí s akné a bolest při menstruaci jim přijde normální, řešitelná růžovou pilulkou. Může ale varovat před budoucími problémy s početím!

Tím, jak prudce klesá jang, dochází k nárůstu jinu a chvíli po jejich převážení nastává pomenstruační fáze, důležitá pro založení nového cyklu. Krev i jin jsou v tuto chvíli v relativní prázdnotě, jin by měl začít nabývat a vzdalovat se od jangu. Fyziologicky by mělo dojít k doplnění krve, kterou organismus ztratil menstruací. Toto je velmi slabé místo, ať už z konstitučních důvodů nebo díky životnímu stylu (z pohledu TČM má na doplňování krve zásadní vliv slezina, která má ráda řád, pravidelnost, přirozeně sladkou chuť, teplé nezachlazující potraviny, je citlivá na vlhko a vlhkost podporující stravu … a její zatížení v různých možných podobách je asi to nejčastější, co u klientů denně vidíme). Je to důležitá fáze, do které vstupujeme právě při neplodnosti z neznámých důvodů, ale třeba také u opakovaných potratů.

Foto: Shutterstock

Ve třetí fázi je jin na svém maximu a tím pádem začíná narůstat jang, dochází tedy naopak ke stoupajícímu pohybu čchi a krve, dochází k aktivaci mimořádných drah chong, ren a du, aby zajistili ovulaci, jang zahřívá dělohu a vysušuje tekutiny, zesiluje se sliznice dělohy, děložní čípek produkuje hojný „plodný“ hlen. Maximum jinu a následný vzrůst jangu se projeví na bazální teplotě, která poklesne a pak lehce stoupne.  Začíná ovulace, vajíčko se uvolňuje z folikulu. Vše je připraveno na splynutí vajíčka se spermií a usazení v děloze.

Ve čtvrté, předmenstruační fázi (pokud nedošlo k otěhotnění), začíná rychle narůstat jang, do hry vstupuje čchi jater (stagnující čchi jater pak dokáže způsobit známé předmenstruační napětí, podrážděnost atd.), narůstající jang pak poskytuje děloze teplo na vyloučení jinových „škodlivin“, což se stane při dosažení jangového maxima, spuštěním menstruace.

Foto: Shutterstock

Celý cyklus je tak plynulým prolínáním se jinu a jangu

Stejně jako střídání ročních období či dne a noci. A jakékoliv nerespektování těchto cyklů (náročná fyzická aktivita ve druhé fázi nebo naopak podpora stagnací ve čtvrté), mohou celý cyklus rozhodit a projevit se nejen zkrácením, prodloužením či vynecháním cyklu, bolestmi ale také zmíněnou funkční neplodností. Pak ve Vo2Max vybírají vhodné kombinace bylin pro konkrétní fáze celého cyklu.

Dalším úhlem pohledu je výživa a vliv stresu. Zde bych odkázal na články z letního a podzimního vydání, které jdou více do hloubky. Správná výživa má vliv nejen na druhou fázi cyklu, ale stav celého organismu a jeho fungování. A stres? Často se dnes necháme paralyzovat termíny, s drtivým dopadem na nadledvinky a kortizol. V případě snahy o otěhotnění se pak z milování stávají křížky v kalendáři, psychické zdraví trpí a kortizolová nerovnováha, ovlivňující nejvíce třetí fázi cyklu!

Dalším úhlem pohledu jsou disbalance pánevního dna, na které se na klinice Vo2max specializuje právě fyzioterapeutka Nikola. „Zvýšené napětí ovlivňuje pohyb řasinek a tím i vajíčka, má vliv na prokrvení i regulaci děložní sliznice. Samotná příčina přitom nemusí být (a většinou není) lokální. Dnes můžete najít spoustu cvičení na pánevní dno, ale posilováním tkáně, které je v napětí, jen zvýšíte už tak přítomný tonus a problém se jen prohloubí. Důležité je proto vyšetření fyzioterapeutem, manuální odblokování spoušťových bodů (ano, dělá se per rectum – přes anální otvor, ale pokud není žádný nález, je to bezbolestná metoda. A i při nálezu je častá reakce po ošetření „bála jsme se, ale nic to nebylo“) a následné odstranění příčin,“ vysvětluje Mgr. Nikola Vojtášková. 

Foto: Shutterstock

Blokády se totiž řetězí a pánevní dno je bohužel takovou křižovatkou, kde se sbíhají signály z celého těla. Zvýšené napětí v této oblasti tak klidně může způsobovat třeba halux palců, špatné postavení chodidla či zablokované žebro! A netýká se to pouze žen! Zhoršený spermiogram u mužů je často způsoben blokádou 7.žebra, která se přeřetězí až do příslušné oblasti. Velmi opomíjenou indikací je pak ošetření pánevního dna před IVF, které pomůže připravit vhodné prostředí pro bezproblémové uchycení vajíčka.

„Kombinace všech přístupů je pak nejefektivnějším řešením funkční neplodnosti a přináší pozitivní výsledky v podobě pozitivních těhotenských testů,“ dodává Lukáš Bulín M.D., terapeut funkční medicíny a klinické naturopatie

„Jen je velká škoda, že mnoho žen přichází až v okamžiku, kdy se jim nedaří otěhotnět. Tělo často, již od puberty, vysílá signály, že něco není v pořádku. A čím dříve je dívky a ženy vyslyší a začnou je řešit, tím spíše se v budoucnu vyhnou diagnóze Funkční sterilita. Spolknout tabletku proti bolesti, je bohužel snazší,“ dodává Lukáš Bulín. 

Foto: Shutterstock

Zdroj: Vo2Max, Wikipedia Commons

Tagy:
6 Komentářů
  1. MartinaBěhalová 1 rokem ago

    Moc pěkný článek a v dnešní době hodně aktuální.

  2. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    témata, která je dobře probírat, aby se ženy (i muži) dozvěděli co nejvíce. Díky za ně

  3. Kristýna Štírová 1 rokem ago

    Je to hodně citlivý problém, to uznávám. Taky jsme měli u druhého dítěte trochu problém s početím. Chtěli jsme, ale ani po půl roce nic. Tak jsme to prostě pak vzdali a řekli si, že jestli to má přijít nebo ne. Prostě jsme si užívali bez ochrany a nechávali tomu volný průběh. V té době jsme taky používali vajíčka a kuličky na stimulaci pánevního dna, což mi pak posléze řekl doktor, že možná byl ten podnět k tomu, že máte krásnou druhou dceru. 🙂

  4. Romana Mlynářová 1 rokem ago

    Zajímavý článek.

  5. Toto téma se mě tedy již netýká a jsem vděčna, že jsem s početím dětí neměla nikdy žádné větší obtíže.

  6. NelaVávrová 1 rokem ago

    pěkný článek, ale nepochopila jsem, jak zjistím tento problém, jen že nemohu otěhotnět? nebo jaké jsou příznaky?

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account