Přichází sezóna kempování, běhání naboso v trávě a jezení zmrzlin v neomezeném množství. Teplé a slunečné počasí ale neláká ven jen nás, ale také bodavý hmyz. Poštípání a pokousání hmyzem patří mezi velmi běžná letní zranění. Potrápit nás mohou včely, vosy, komáři, klíšťata a mnoho dalšího hmyzu. Ale právě včelí a vosí bodnutí je nejčastějším a nejvíce bolestivým problémem. Jak postupovat v případě první pomoci? A kdy už jsou příznaky těžké a nestačí je jen ošetřit doma? Jen čtěte dál…

Jak na bodnutí vosou nebo včelou

Foto: Shutterstock

Bodnutí včelou

Žihadlo od včely nepatří k těm největším bolestem, které vás v létě mohou potkat, ale rozhodně může nepříjemně zaskočit (zvlášť, když to vůbec nečekáte). Co ale ztrácí na bolestivosti, hravě dokáže dohnat svými účinky a následky po bodnutí. Včelí žihadlo má totiž na sobě malé háčky, díky kterým zůstane zabodnuté v kůži. Jeho součástí je také jedový váček, který je schopný ještě několik minut pumpovat jed do těla. 

Značný problém může bodnutí způsobit na rizikových místech na těla jako jsou například jsou například rty nebo dokonce uvnitř úst. Proto je velice důležité dát si pozor hlavně při konzumaci sladkých limonád z plechovky, do kterých člověk na první pohled nevidí, ale třeba i klobás z grilu. Dalšími rizikovými oblastmi na těla je pak okolí očí a obecně celá oblast obličeje a krku. 

Foto: Shutterstock

Bodnutí vosou

Žihadlo od vosy vám sice v kůži zabodnuté nezůstane, ale stejně vás může ohrozit. Největším rozdílem mezi vosou a včelou je ten, že vosa vás může bodnout opakovaně. Navíc včelí, vosí a dokonce i sršní jed obsahuje tzv. biogenní aminy a vosy a sršni k tomu přidávají ještě jedový koktejl z histaminu a serotoninu. Tyto látky mají na svědomí ony bolestivé redakce na bodnutí. 

Po bodnutí dochází ke vstříknutí jedu do těla a základním projevem je pak obvykle zarudnutí a otok. Postižené místo pak může bolet či svědit. V některých případech se může objevit i teplota či horečka, nevolnost nebo zvracení. Největší rizikovou skupinou jsou alergici, kterým bodnutí může způsobit dechové a polykací potíže, zmatenost a později navodit anafylaktický šok, ztrátu vědomí a až smrt. 

Foto: Shutterstock

První pomoc: jak postupovat při bodnutí hmyzem?

1. Odstraňte žihadlo, pokud zůstalo v kůži či sliznici. Vytahujte ho opatrně, ideálně pinzetou. Postup je takový, že se ho snažíme uchopit pod jedovým váčkem. Pokud bychom totiž váček při manipulaci zmáčkli, dojde ke vstříknutí jedu do rány a stav se může ještě zhoršit. 

2. Omyjte postižené místo pod tekoucí studenou vodou. Můžete na něj přikládat i studené obklady. V případě bodnutí do úst podejte kostku ledu či zmrzlinu. Kůži pak můžete potírat ještě zklidňujícím gelem. Pokud se jedná o bodnutí v rizikovém místě, zejména do vnitřku úst či jazyka, vyhledejte urychleně odbornou pomoc.

3. U běžných míst na těle je důležité neutralizovat místo vpichu, kde je postup odlišný u vosy a u včely, protože složení jejich jedu se liší:

– při bodnutí vosou – neutralizujte kyselinou – ocet, cibule, citrón

– při bodnutí včelou – neutralizujte zásadou – mýdlový roztok, jedlá soda

 4. Při zhoršování obtíží proveďte protišoková opatření – uložte postiženého do tzv. protišokové polohy – do polohy vleže se zdviženými končetinami. Ty můžete zapřít například o zeď nebo židli. Okamžitě volejte záchranou službu na tel. 155 nebo 112. Než přijede pomoc, nepodávejte postiženému žádné nápoje, jídlo nebo léky.

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons, Vitalia, Vcelkar

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
5 Komentářů
  1. EsterNováková 1 rokem ago

    První pomoc, tedy vlastně zámečnickou pohotovost jsme si museli přes https://www.lock-zamecnik.cz/ když jsme se v Praze nemohli dostat do našeho pronajatého AIRbnb apartmánu v centru prahy. Byli jsme už tak moc unavení že jsme si prostě nechtěli hledat další ubytování, a tak jsme zvolili tuto nákladnou cestu. Chybami se člověk učí.

  2. Kristýna Štírová 1 rokem ago

    Ocet, ledovat a já nevím, co dál. A když máte alergii, tak prášek a do nemocnice. I kdyby jen pro jistotu. Sama jsem si prošla žihadlem do obličeje a napuchl mi obličej tak moc, že ani plazmalifting takhle nefungoval. Fakt jako až děsivé. No, vyrazili jsme samozřejmě hned do špitálu. A každopádně jak tu píše Lenka, tak se snažit tomu štípnutí vyhnout, když to jde.

  3. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    snažím se vyhýbat se bodnutí, protože jsem alergik a nikdy nevím, jak to unesu. Se sršni mám vzpomínku na dětství, kdy je brácha vyprovokoval a dostal hodně žihadel. Musela jsem běžet domů pro rodiče. Jeden z nich utíkal k sousedům k telefonu, druhý se mnou za bráchou… Odvezla ho sanitka a od té doby mám z těchto hmyzáků opravdu strach 🙁

  4. NelaVávrová 1 rokem ago

    Jednou bodl sršen otce, který je alergický a odvezla ho sanitka, opravdu se jedná o nebezpečnou věc a je potřeba si číst tyto rady.

  5. Romana Mlynářová 1 rokem ago

    Je to velmi bolestivé, píchnutí vosou, včelou nebo sršněm. Děkuji za článek i rady.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account