Kofein to má tak trochu těžké. V něčem pomáhá, ale taky škodí. Proto se mu mnozí vyhýbají. Patříte k nim? Pak si dejte pozor i na oblíbenou snídani nebo čaje! V čem všem se kofein ukrývá?
Kofein je pravděpodobně nejrozšířenější stimulant na světě, který burcuje (nakopává) nervovou soustavu a srdeční činnost. Díky němu podáváme i lepší fyzické výkony. Pokud však někdo trpí nesnášenlivostí, nebo překračuje denní doporučenou dávku, která je stanovena na 400 miligramů denně, je pro něj kofein problémem.
Jak se pozná nadbytek?
Mezi projevy předávkování patří nervozita, křeče v břiše, bušení srdce, třes, bolesti hlavy, neklid, nevolnost, zažívací obtíže a v některých případech i zvracení. Jelikož průměrně kofein v těle proudí zhruba 5 hodin od konzumace, je třeba počítat s delší dobou rekonvalescence. Nebo se kofeinu (příště) vyhnout.
Ostatně, hrstka nevinně vypadajících jídel a nápojů sice obsahuje méně kofeinu než standardní šálek kávy, ale ve výsledku denní doporučenou dávku navyšuje. Na které dobroty si dát pozor?
Cereálie
Mezi vaší oblíbenou ranní kávou a míchanými vajíčky do sebe můžete dostat o trochu víc kofeinu, než byste si přáli. Je totiž ukrytý v cereáliích! Obvykle se jedná o množství 1 miligram kofeinu na 3/4 šálku.
Čokoláda
Čokoláda uklidňuje nervy. Tedy aspoň ta tmavá s vysokým podílem kakaa. Bohužel, taková jedna standardní čokoládová tyčinka obsahuje okolo 70 miligramů kofeinu. Pozor si dejte i na čokoládové sušenky. Jeden šálek představuje zhruba 33,6 miligramů kofeinu, z obliga však není ani čokoládové mléko (200 mililitrů obsahuje 2,5 miligramu kofeinu a hodně přidaného cukru).
Nevinný není ani čokoládový prášek, který přidáváte do svých oblíbených receptů. Polévková lžíce do vašeho těla pošle 12,4 miligramů kofeinu, což je množství podobné poctivému doušku kávy.
Káva bez kofeinu
Je běžnou mylnou představou, že káva bez kofeinu je od této povzbuzující látky oproštěna. Pravda je taková, že v kávě „bez kofeinu“ je koncentrace kofeinu snížena asi o 97 %. Nikoli však o 100…
Ledový čaj
Testy ledových čajů odhalily spoustu kofeinu a cukru. Na 1 litr obyčejně přijde 106 miligramů nakopávače a 17 (!) kostek cukru!
Kombucha a další nealkoholické nápoje
Možná si kombuchu připravujete sami, nebo ji kupujete již hotovou. Buď jak buď, obsahuje až 8 miligramů kofeinu na 200 mililitrů. Pakliže sáhnete o regál vedle, moc si nepomůžete. Kofola, Coca-Cola, Pepsi – pořád stejná písnička. Na 30 mililitrů přijde 2,8 až 4,5 miligramů kofeinu (v závislosti na značce a výrobci).
Zelený japonský čaj matcha
Vzhledem k tomu, že čaj matcha pochází z listů zeleného čaje, má téměř tolik kofeinu jako káva. 200 mililitrů nápoje se může pochlubit 70 miligramy kofeinu. Ve srovnání s kávou má však kofein v čaji matcha delší působení. Můžou za to taniny, na které se kofein váže a které tělo absorbuje až během trávení. Díky tomu si kofeinovou vlnu budete sjíždět o něco déle. Podobně to funguje i u čaje maté, který vás taktéž doslova nakopne k akci – na delší dobu.
Foto: Shutterstock
Autorka: Karolína Dostálová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account