Nezáleží na tom, jestli se pro hubnutí rozhodnete jen kvůli mírné nadváze, nebo už bojujete s obezitou. V obou případech je potřeba zvolit prakticky stejný postup – větší výdej energie než příjem. Příjmem se rozumí jídlo, případně i pití, pokud máte v oblibě sladké nápoje a alkohol.
Aby byla vaše proměna úspěšná, je potřeba nejprve se psychicky naladit a motivovat k celkové změně životního stylu. Dá se říct, že pokud už nějaké ty tukové zásoby máte, je to ukazatel, že váš dosavadní přístup ke stravě a pohybu nebyl dlouhodobě udržitelný.
Pro trvalou a viditelnou změnu je potřeba nejen se o jídle naučit přemýšlet a případně přistoupit i k nějaké formě sebevzdělávání v této oblasti, ale také si alespoň v počátcích pečlivě plánovat jídelníček a přidat pravidelné pohybové aktivity. Tyto změny je potřeba zařadit a zvyknout si na ně trvale, v opačném případě směřujete vstříc jojo efektu.
Čas na volbu strategie
Pokud se do toho chcete pustit sami, pak je základem samostudium. Nejdříve je potřeba načerpat základní znalosti – jak si spočítat denní návrhovou energii (k tomu budete potřebovat informace o bazálním metabolismu a dalších složkách energetického výdeje), jak stanovit takzvaný trojpoměr, tedy zastoupení bílkovin, sacharidů a tuků ve stravě, a nakonec jak vše převést na konkrétní potraviny.
Aplikace
Na trhu existuje celá řada aplikací, které umí jídelníček dopodrobna naplánovat a využívají k tomu přínosné nástroje. Dokážou interaktivně tvořit plány, nabízet aktuální recepty, vytvářet osobní nákupní seznamy nebo dopředu spočítat, jakou dobu strávíte vařením. Existují dokonce aplikace, které za vás vymyslí, jak zužitkovat zbytky jídla a vytvořit z nich menu na další den.
Tipy pro úplný začátek
Než začnete se změnou stravování, zaznamenávejte si svůj dosavadní jídelníček. Snadno tak získáte přehled o tom, zda ve vašem jídelníčku něco viditelně nechybí, nebo naopak nepřebývá. U potravin, které se ve vašem jídelníčku vyskytují často, si zkuste pro přehled dohledat nutriční hodnotu v kalorických tabulkách, které jsou běžně dostupné na internetu. Určitě se vyplatí dbát také pestrost stravy a minimalizovat příjem vysoce zpracovaných potravin.
Zařaďte pravidelný pohyb
Podle průzkumů každý čtvrtý člověk nedosahuje ani na minimální denní doporučení pohybové aktivity. Pravidelnou pohybovou aktivitou ve vhodném rozsahu a intenzitě přitom můžeme předcházet nejen kardiovaskulárním onemocněním, ale také třeba úzkostem a depresím a v neposlední řadě také obezitě a cukrovce druhého typu. Vhodná tělesná cvičení pro redukci tělesného tuku jsou vytrvalostní pohybové aktivity jako intenzivnější chůze, cyklistika, plavání nebo severská chůze s holemi (nordic walking).
Zdroj: nzip.cz, www.vzp.cz/o-nas/aktuality/obezita-zacina-v-hlave-jde-vsak-o-to-u-koho-vseho
Foto: Pixabay.com