Vůně je způsobem vyjádření. Oblíbený parfém odráží vaši osobnost, a i když to možná nevnímáte, použitá vůně promítá vaše momentální pocity a nálady. Funguje to ale i opačným směrem, neboť čich je spojen s emocionálními částmi našeho mozku. Proto vůně, jež nás obklopují, ovlivňují naše vnímání okolního světa. Nevěříte? Pojďme si ukázat pár příkladů.

Vůně a emoce jako spojené nádoby

Vůně jsou něčím, co nás provází od nepaměti. Již před mnoha tisíci lety byly vonné oleje a později také vonné masti využívány i ke každodenní hygieně. Naši předci se zahalovali do vůně kadidla, orientálního koření či květin. Moderní doba přinesla rozvoj rovněž v oblasti parfumérství a lidé se začali zabývat i vlivem vůní na člověka. Jak říká neuropsycholog PhDr. Robert Krause, PhD., MBA: „Každý člověk vnímá jednotlivé vůně jinak, na základě předchozích zkušeností. Co voní jednomu člověku, nemusí vonět druhému. V emočních částech mozku sídlí centrum, které neustále vyhodnocuje, zda jsou nám lidé či situace, ve kterých se nacházíme příjemné, zda s nimi můžeme případně navázat bližší vztah, či nikoli. Vůně tedy ovlivňuje i naše vztahy. Pokud se nám někdo líbí, musí nám vonět.“

Vyjádřete svou ženskost

Esenciální oleje pro výrobu parfémů, parfémovaných vod či toaletních vod jsou získávány z nejrůznějších přírodních zdrojů. Procento jejich koncentrace pak určuje, do jaké z uvedených kategorií výslednou vůni řadíme. Opojnou vůni lze získat i z velmi nenápadných rostlin. Taková pačuli připomíná svým vzhledem hluchavku, ale dorůstá až do 70 cm výšky. Její silné aroma jedni milují a jiní nemohou vystát, faktem však zůstává, že se používá stále častěji a zvýrazňuje ostatní složky. Hřejivé, silné, nasládlé a uklidňující aroma posiluje psychiku, kreativitu a působí jako přírodní antidepresivum. Pro mnohé bude však zajímavější zcela jiný účinek, afrodiziakální.

Jako afrodiziakum působí taktéž jedna z nejluxusnějších vůní světa, esenciální olej získávaný z pomerančových květů. Některé kultury tyto květy považují dokonce za symbol plodnosti. Jejich aroma zklidňuje mysl, je svěží, lehce nasládlé, avšak s hořkým podtónem.

Foto: se souhlasem Oriflame

Zní vám to dobře a už ty vůně cítíte? Nemusíte si je pouze představovat, jejich kombinaci doplněnou ještě o další svěží složky si nyní užijete v nadčasové vůni Giordani Gold Woman od Oriflame. Ta podtrhne ženskost a výjimečnost své nositelky, jediný flakonek je nabitý vášní a energií, kterou musíte zažít.

I muži mají své vůně

Vůně však nejsou jen doménou žen, jak by se na první pohled mohlo zdát. Rebel či gentleman s vytříbeným stylem, každý si najde tu svou osobitou vůni. Skutečný charakter má například Giordani Gold Man od Oriflame, v níž se snoubí svěžest i zemitost. Díky přítomnosti vetiveru, který na každém vyniká jinak a podtrhuje jedinečnost osobnosti svého nositele, bude vůně vždy originálem. Dřevité aroma s podtóny čokolády a grapefruitu přispívá k soustředěnosti a bdělosti.

Foto: se souhlasem Oriflame

Určitým nakopávačem, který posiluje organismus, je bergamot. Vůně osvěžující, avšak s hořkým nádechem. Kvetoucího bergamotu si ihned všimnete, aniž byste ho viděli. Jeho opojná vůně si podmaňuje okolí stejně jako okouzlující muž. A teď si představte, když se tyto dvě síly propojí. Je-li vám to stále málo, přidejte ještě špetku tajuplnosti, neboť bergamot je obestřen nejedním tajemstvím. Lze snad odolat?

Zdroj informací: Wikipedia Commons

Foto: se souhlasem Oriflame

Tagy:
4 Komentářů
  1. Tereza Poláková 3 měsíce ago

    Mně nejvíc vyhovují květinové vůně, a to i v zimě. Jednou jsem si zkusila na zimu koupit takovou těžší vůni a ani jsem ji celou nespotřebovala. Dala jsem jí pak kamarádce, protože to prostě není nic pro mě. Já jsem si dokonce koupila už i rozlévaný parfém , abych si mohla plnit flakon, co mám v kabelce a vonět se tak i přes den 🙂 .

  2. Mám ráda příjemně voňavé muže, kteří o sebe dbají.

  3. EsterNováková 2 roky ago

    Hrozně se mi líbí, jak nám nedávno zakoupené https://www.firemnikrabicky.cz/krabicky-na-caj/ krabičky na čaj provoněly domácnost tím dřevem. To je opravdu tak krásná vůně že to snad ani není možné. Jednoho dne bych si chtěla postavit dřevěný celý dům, ale nevím, kde bych na to asi tak měla vzít peníze 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account