Když teploty vystupují vysoko nad třicítku, jediná věc, po které většina z nás touží, je skočit do nejbližší vody s touhou ochladit se. Bohužel strávit hodiny na sluníčku v kombinaci s chladivou vodou může vést k nepříznivým situacím, z nichž nejčastější je rozhodně úpal! Jak se proti němu spolehlivě bránit, co ho může vyvolat a jak se projevuje? Jen čtěte dál…

Co je úpal? 

Úpal je přehřátí organismu, k němuž může dojít i bez přítomnosti slunečního záření. Pokud vaše tělo dlouhodobě vystavíte vyšším teplotám, například v autě nebo v nevětrané místnosti, může dojít k přehřátí a ztrátě tekutin. V takovém případě se tělo již samo nezvládá ochlazovat, teplo se šíří všemi orgány a způsobuje další problémy. Mezi hlavní příznaky úpalu pak patří nevolnost, zvracení, bolest hlavy, zrychlený tep, zrychlené dýchání, horečka, zmatenost a nebo závratě. 

Jak se od sebe liší úpal a úžeh?

Není to totéž, ale přesto mají jedno společné – vznikají působením vysokých teplot. Úžeh vzniká působením přímého slunce, úpal působením horka, které může vzniknout v přehřáté místnosti, dopravním prostředku, sauně, ale třeba i v tělocvičně. Úpal je přehřátí organismu, k němuž 

8 tipů, jak chránit sebe a své děti před úpalem:

1. Vyhněte se slunci během jeho nejvyšší intenzity

Zvláště pokud máte malé děti, snažte se jim zabránit, aby mezi 11 a 14 hodinou trávily čas na přímém sluníčku. To je doba, kdy jsou sluneční paprsky nejvíce kolmé k Zemi a kdy je UV záření nejnebezpečnější. Zároveň se vyhněte kardiovaskulární tréninku a sportu během vysokých teplot a věnujte se těmto činnostem více brzy ráno nebo k podvečeru. Důležité je také dopřát svému tělu nějaký čas, aby se přizpůsobilo změnám teploty, zejména poté, co jste hodně času strávili v chladné a klimatizované místnosti. 

Foto: Shutterstock

2. Pijte, pijte a pijte

Prevence dehydratace vašeho těla je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zabránit úpalu nebo úžehu. Vždy, když dojde ke ztrátě tekutin po období pocení v důsledku nadměrného teplo, je normální vidět (hlavně u dětí) příznaky, jako vysoká horečka, únava a slabost. Zajistěte proto, aby vaše dítě pilo hodně tekutin (hlavně vody). Zejména děti do 3 let si běžně neuvědomují, že mají žízeň, a proto je důležité jim pravidelné pití vody připomínat. 

3. Opalovací krém aplikujte včas a v dostatečném množství

Jednou z největších chyb, které lidé dělají, když se snaží chránit svou pokožku před sluncem je, že se natřou opalovacím krémem těsně předtím, než vyjdou ze dveří. Ačkoliv u některých opalovacích krémů, které obsahují UV filtry, jako je oxid zinečnatý a oxid titaničitý, tomu tak nemusí být, většina opalovacích krémů potřebuje čas, aby se absorbovala do pokožky a její UV ochrana začala působit. Bez ohledu na věk se proto namažte opalovacím krémem ideálně 30 minut před odchodem z bytu a používejte vyšší ochranné faktory od SPF 30. 

4. Opakujte aplikaci každé 2 až 4 hodiny

Dermatologové zdůrazňují, že účinky opalovacích krémů trvají maximálně tři až čtyři hodiny a z tohoto důvodu, pokud bude vaše ratolest trávit čas venku, je nutné aplikaci opalovacích krémů pravidelně opakovat. Pokud se navíc chystáte nový krém aplikovat poprvé, nejprve ho naneste na malou oblast (třeba chodidel) a otestujte, abyste zjistili, jestli vám vyhovuje. Pokud po 24 až 48 hodinách nedojde k nežádoucí reakci jako je pálení, zarudnutí, svědění nebo otok, můžete tento opalovací krém přidat do své denní rutiny.

Foto: Shutterstock

5. Nechte své tělo dýchat

Vzhledem k tomu, že se při vysokých teplotách častěji potíme, je důležité nosit volné oblečené vyrobené z prodyšných přírodních látek, jako je balvan a len. Pokud si všimnete, že se hodně potíte, je také dobré se často převlékat. Děti mají navíc tendenci potit se více na hlavě a na krku, proto je dobré vybírat klobouky vyrobené z tenčích, prodyšných látek a ideálně UV materiálů. 

6. Dejte si sprchu. Nebo dvě

Každodenní sprchování by mělo být samozřejmostí, ale v teplejších dnech dávka teplé vody nemusí být pro tělo příliš lákavá. Proto snižujte teplotu vašeho těla vlažnou vodou, která navíc omezí pocení a předejde ztrátě solí v těle. 

7. Nezdržujte se příliš dlouho v uzavřených prostorách

V horkém počasí může naše tělesná teplota, a zejména teplota dětí, rychle stoupat, což činí místa, jako jsou auta velice nebezpečná. I když proto zastavíte ve stínu, je důležité, aby místo bylo dobře větrané. Zároveň nikdy nenechávejte děti v autech bez dozoru.

8. Držte se dal od tučných potravin

Kořeněná, tučná a sladká jídla zejména v létě mohou zvyšovat teplotu našeho těla. Tyto potraviny také negativní ovlivňují fungování regulace našeho těla, a proto je dobré se jim v létě vyvarovat. Místo nich přidejte do jídelníčku více šťavnaté ovoce a zeleniny, která je plná vody. 

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedie Commons

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
2 Komentářů
  1. NelaVávrová 1 rokem ago

    Bohužel s informací, že nejostřejší slunce je mezi 11-14 hod, už nesouhlasím. Myslím, že nyní se vše posunulo a je to od 15 hod.

  2. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    úpal jsem měla v roce 1981 a od té doby se sluníčku vyhýbám jak mohu…Když na slunci musí být, nosím slamák, ale raději jsem ve stínu.
    No a léto prozatím skončilo… poslední týden jen prší a sluníčko se sotva dostane na oblohu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account