Čas na podzimní sklizeň! Jakmile se ochladí, přichází čas přidat do vašeho jídelníčku takzvaná „uklidňující“ jídla. Dobrou zprávou je, že mohou být stejně lahodná a výživná jako třeba ty letní. Podle odborníků je podzimní zelenina a ovoce, proteiny, zrna a luštěniny doslova nabité vitamíny a antioxidanty, které podpoří chod vašeho imunitního systému, pomohou vám nakopnout metabolismus a hlavně zahřejí tělo i duši. Je jen na vás, jestli budete čerpat ze své zahrádky nebo zajdete na nákup k lokálním farmářům. Důležité je vědět, co hledat… Nechte si poradit.

Jaké zdravé podzimní potraviny zařadit do jídelníčku?

1. Jablka mohou zlepšit zdraví mozku

Foto: Shutterstock

Na podzim neexistuje populárnější ovoce než jsou právě jablka. Vybrat si můžete z nepřeberného množství odrůd, barev a chutí. Středně velké jablko má téměř 4,8 gramů vlákniny, což je podle odborníků kolem 17 % vaší denní dávky. Nejlepší je jíst je přímo se šlupkou, protože právě v ní najdete i polyfenoly a spoustu vitamínu C (středně velké jablko ho má asi 9,2 miligramů – tedy asi 10 % naší denní dávky). Mezi největší benefity jablek patří to, že snižují riziko srdečních chorob, Alzheimerovy choroby a diabetu druhého stupně. Neváhejte pokaždé, když navštívíte farmářské trhy nebo obchody vybrat si jinou odrůdu, ať objevíte různé chutě a textury podzimních jablíček. 

Foto: Shutterstock

Tip, jak si jablka připravit:

Ovesné vločky s jablky jsou dokonalou svačinou. Stačí si zalít ovesné vločky vodou a nechat nasáknout. V pánvi přepustit 30 h másla a opéct na ní jablka nakrájená na kostičky. Pak už jen stačí přidat rozinky, zasypat cukrem a nechat zkaramelizovat. Jakmile vmícháte do směsi vločky, zalijte ji mlékem a vařte 5 až 7 minut. Dochuťte například skořicí. Dobrota! 

2. Hrušky obsahují spoustu prospěšné vlákniny

Foto: Shutterstock

Kdy jste se naposledy zakousli do máslové hrušky? Tohle ovoce je mnohdy přehlížené, ale přitom tak šťavnaté a z hlediska nutriční hodnoty ještě víc prospěšné než právě jablka. Střední hruška má působivých 5,5 gramů vlákniny (což je asi 20 % našeho denního příjmu) a to z ní činí naprosto skvělý zdroj. Navíc podle odborníků má skóre téměř 8 mg vitamínu C a 206 mg draslíku. Ten je rozhodující pro pomoc vašemu srdci, svalům a nervům. 

Foto: Shutterstock

Tip, jak si hrušky připravit:

Neváhejte je přidat do sladkostí i salátů. Například s hruškami, ořechy a modrým sýrem kombinuje sladkost, slanost i zemitost. Prostě perfektně vyvážené chutě. Na talíři tak neváhejte hrušky propojit s červenou cibulí, rukolou, vlašskými ořechy a hořčicovým dresingem.

3. Brusinky pomohou vašemu tělo v boji s oxidačním stresem

Foto: Shutterstock

S jejich poutavou červenou barvou jsou brusinky typickým ovocem, které skvěle oživí váš podzimní jídelníček. Navíc mají obrovskou výživovou hodnotu. Podle odborníků obsahuje půl šálku brusinek asi 2 gramy vlákniny, což je asi 7 % vašeho denního příjmu. Také skóre vitaminu C je přibližně 7,5 mg, což je asi 8,5 % procent vašeho denního příjmu. Tyto statistiky dělají z brusinek pomůcku k lepšímu krevnímu tlaku a nižšímu cholesterolu. Vaše tělo je v průběhu roku vystaveno mnoha škodlivým vlivům (jako je kouř nebo sluneční záření), produkuje volné radikály a příliš mnoho volných radikálů v těle může způsobit oxidační stres, který je vázán na řadu nemocí, jako je Alzheimerova choroba nebo cukrovka. 

Foto: Shutterstock

Tip, jak si brusinky připravit:

Brusinky jsou skvělou ingrediencí pro vaše dezerty, palačinky, ovesné vločky nebo třeba ingredience, která perfektně dochutí quinou či hnědou rýži. Kromě typické brusinkové omáčky můžete vyzkoušet například těstoviny s pestem a sušenými brusinkami. Když ještě přidáte lískové oříšky, parmazán a bazalku, dostanete dokonalý lehký a zdravý podzimní oběd.

4. Dýně je vynikajícím zdrojem vitamínu A

Foto: Shutterstock

Dýně je víc než populární halloweenskou dekorací nebo sezónní podzimní výzdobou. Obsahuje totiž beta-karoten, který poskytuje vašemu tělu spoustu zdravých výhod jako lepší zdraví vašich očí, pleti nebo také kostí. Šálek surové dýně dá vašemu tělu 494 mcg vitamínu A a 10,4 mg vitamínu C (což je téměř 12 % denního příjmu). 

Foto: Shutterstock

Tip, jak si dýni připravit:

Výhodou dýně je, že ji můžete upéct v troubě, a pak z ní rozmixovat dýňové pyré. To můžete snadno uložit do mrazničky pro pozdější použití. Dýňové pyré je ideální například na přípravu podzimních muffinů. Jsou nadýchané, sladké a mají nezaměnitelnou kořeněnou chuť. Stačí, když k nim přidáte vlašské ořechy, vanilkový extrakt, skořici, hřebíček nebo zázvor. 

5. Pórek je protizánětlivé jídlo, které pomáhá odrazovat nemoci

Foto: Shutterstock

Pórky jsou chutná a mírnější alternativa například k cibulce a jejich největší výhodou je, že je můžete používat naprosto ve všem od snídaně až po těstoviny. Stejně jako cibule má pórek v každém kousnutí spoustu živin díky vysokému obsahu flavonoidů, který je ochranným prvkem všech srdečních onemocnění. Jeden šálek pórku obsahuje přibližně 1,6 gramů vlákniny a pouze 54 kalorií. Právě díky tomu je pórek ideální pochutinou, pokud chcete schodit nějaké to kilo navíc.

Foto: Shutterstock

Tip, jak si pórek připravit:

Kromě všemi milované pórkové polévky, chutná tato zelenina skvěle zapečená, restovaná nebo třeba jako hlavní ingredience v pomazánkách. Skvělým tipem je, že pórek můžete podávat i samostatně s křupavou strouhankou. Připravíte ji tak, že na oleji osmahnete na plátky pokrájený česnek, přidáte rozdrobený toustový chléb a opečete dokřupava. Strouhankou pak posypejte dušený pórek.

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons, American Journal of Clinial Nutrition (2020),  European Respiratory Journal (2017)

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
4 Komentářů
  1. Tamara Schovancova 1 rokem ago

    Velmi přínosný článek

  2. NelaVávrová 1 rokem ago

    Super článek, souhlasím. Jim vše.

  3. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Všechny potraviny doma hojně používáme… děkuji za článek 🙂

  4. Romana Mlynářová 1 rokem ago

    Potraviny, které mám ráda.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account