Prevence vaginálních potíží s antibiotiky.
Navzdory tomu, že je školní rok v plném proudu, nás díky sluníčku dobrá nálada rozhodně neopouští. Stále je ještě čas vyrazit k vodě a užít si zbytky těch nejteplejších paprsků, než je vystřídá období podzimu, se kterým společně zaklepou na dveře také chřipky, angíny a jiné nepříjemnosti. Nechápete, jak tohle souvisí s naším seriálem? Tak se na to pojďme společně podívat!
Hodné vs. zlé bakterie
Ať chceme nebo ne – nemoci a nachlazení jsou jednoduše přirozenou součástí studenějších ročních období. Někdy na ně zabere pár dní v posteli s teplým čajem a dostatkem vitamínů, jindy musí přijít na řadu antibiotika. Jak rychle se po nich uzdravíme ale záleží už jen na nás.
Léky totiž likvidují jak „špatné“ bakterie způsobující problémy, tak „dobré“ bakterie, které se starají o funkčnost střevní mikroflóry. Pokud společně s antibiotiky začneme užívat také probiotika, budeme zase brzy zdraví. V opačném případě se z jedné nemoci vyléčíme a druhou dostaneme – kvůli narušenému mikrobiomu nás totiž čekají problémy se zažíváním (zejména průjmy).
A aby toho nebylo málo, měli bychom se starat ještě o jeden mikrobiom! Konkrétně mikrobiom vaginální, o kterém se, stejně jako o ostatních problémech „tam dole“, mluví podstatně méně. „Léky totiž projdou jak gastrointestinálním traktem, tak například krevním řečištěm, což zjednodušeně znamená, že se dostanou do míst po celém těle. V případě intimních partií hovoříme zejména o narušení pH a vzniku ideálních podmínek pro přemnožení bakterií a kvasinek,“ říká MUDr. Kristýna Koutná.
Ptáte se, jak poznáte, že jste se i vy zařadila mezi ženy, kterým léky zlikvidovaly „dobré“ bakterie? Jednoduše – začnete pociťovat svědění či pálení a na svých kalhotkách můžete také objevit výtok s řídkou konzistencí (v některých případech i s hrudkami). „Mám dokonce skupinu pacientek, které mi při braní antibiotik automaticky volají, abych jim rovnou předepsala něco na intimní problémy, protože už ví, že je zase budou mít,“ doplňuje MUDr. Koutná.
Jak na zdravý mikrobiom?
Pravidelné návštěvy lékáren ale problém rozhodně nevyřeší! Naopak užitečné tipy týkající se zdravého mikrobiomu rozhodně ano. Tak pojďme na ně:
- Na vaginální mikrobiom musíte začít myslet už při první dávce antibiotik, a to kvůli začátku užívání pomocníků, kteří působí lokálně (v pochvě) a dokážou tak na správných místech podpořit tvorbu „dobrých“ bakterií. „Jde o vaginální čípky a správnou intimní hygienu, doplněné o přípravky, které obsahují stříbro v kombinaci s kyselinou hyaluronovou,“ vysvětluje MUDr. Koutná.
- Poševnímu prostředí navíc pomáhá, když jej podpoříte vhodnou stravou (např. dostatkem zeleniny, ovoce, mléčných výrobků, semínek), dostatkem tekutin (zejména vody a bylinkových čajů) a omezením cukrů (čokolád, tyčinek, zákusků). Zajímá vás více? Pak jsme právě pro vás napsali díl o dietě proti kvasinkám.
- Dbejte také na volbu vhodného spodního prádla nebo menstruačních pomůcek. Jejich největší výhody i nevýhody jsme rozebrali v tomto článku.
- Měřte si pravidelně pH pochvy. Poznáte tak doslova během pár sekund, jak na tom dole jste! V případě problémů dostáváte šanci zasáhnout včas a předejít tak opětovnému narušení poševního prostředí.
Tak pamatujte na oba mikrobiomy i prevenci, ať si můžete užít (nejen) podzim bez starostí!
#PoweredByGynella
Zdroj odborných informací: Gynella, MUDr. Kristýna Koutná
Foto: Shutterstock
Dobré rady, a užitečné.
díky, zde se každá rada hodí 🙂