HPV: Neviditelný nepřítel a jeho varování pro všechny.

V minulém Příběhu vagíny jsme se věnovali statistice, a tak s ní začnu i dnes. Věděli jste, že každý 4. člověk, který je nakažen HIV o své infekci neví? Že s virem HPV se do svých 30 let setká až 80 % žen? Že je v České republice hlášeno přes 2000 případů pohlavně přenosných chorob ročně? Pojďme tyto statistiky společně změnit a udělat z pohlavních nemocí téma, které rozhodně není tabu!

HPV: nemoc, se kterou se setká téměř každý

„Používejte kondom, ochrání vás před přenosem pohlavních nemocí.“ Tuhle větu slyšel ve svém životě už téměř každý. Právě HPV vás ale přesvědčí o opaku. Fakt, že se nešíří jen pohlavním stykem (ale například i orálně) a neochrání vás před ním použití kondomu, z něj činí nejčastější sexuálně přenosnou infekci. Světová zdravotnická organizace ho navíc považuje z epidemiologického hlediska za mnohem závažnější než epidemii HIV.

HPV je navíc onemocnění, které se nemusí hlásit. O to těžší je zjistit jeho reálný zásah. Jak se tedy efektivně chránit? Spoléhat musíte bohužel jen na vlastní imunitu nebo očkování. A to i několik let od nákazy – příznaky tohoto onemocnění se totiž neprojevují hned.

„Většinu infekcí způsobených virem HPV dokáže imunitní systém odstranit sám, u malé části populace se však mohou vyvinout přednádorové změny nebo rakovina.“ upozorňují zástupci české organizace Loono.

Kampaň cílená na mladé slečny, která běžela před lety v televizi, tak nejspíš nebyla tak úplně zbytečná, jak by se mohlo některým zdát. „Riziko rakoviny (u žen nejčastěji děložního čípku, u mužů pak v oblasti hlavy a krku), které u tohoto onemocnění vzniká, se může až o 90 % snížit právě očkováním. Ideální je zajít si na něj před začátkem pohlavního života, svůj význam má ale i poté, pokud se s daným typem viru člověk ještě nesetkal. Očkovat by se měli i muži, protože právě oni jsou nejčastějšími přenašeči.“ dodávají lékaři z Loono.  

„Když mi bylo 18 let, nahmatala jsem si při sprchování výrůstky. Byla jsem asi dva měsíce po rozchodu a také dva měsíce od toho, kdy jsem měla naposledy pohlavní styk, takže jsem nevěděla, kde může být problém. Při prohlídce u gynekologa jsem se dozvěděla, že jde o HPV vir. Bohužel můj lékař byl starší muž, který nebyl moc citlivý, nechápal pohled ženy a to, jak celou situaci prožívám. Řekl mi, že si za to můžu sama a chtěl kondylomata odstraňovat dost konzervativní cestou. 

Našla jsem si tedy novou gynekoložku, která mi celou problematiku HPV viru lépe popsala a podstoupila jsem odstranění v lokální anestezii laserem. I tak to ale byl dost bolestivý zážitek, jak fyzicky, tak psychicky. V podstatě celou operaci i minuty po ní jsem probrečela. 

Pokud si procházíte stejnou situací, chtěla bych vám říct, abyste neposlouchaly řeči o tom, že si za to můžete samy. Můj tehdejší přítel žádné příznaky ani problémy neměl, byl jen přenašeč, a tak bylo prakticky nemožné přijít na to, že bych si z našeho sexuálního života mohla odnést nějaké nemoci. Najděte si gynekologa, který vaši situaci neodsoudí a bude vám chtít pomoci. A také nezapomeňte vašeho budoucího partnera obeznámit s tím, čím jste si prošly. Problémy se mohou vracet i přesto, že mu budete 100 % věrné.“

– Kateřina, čtenářka magazínu Ženy s.r.o.

Nezapomeňte se tedy pozorovat, kontrolovat a při sebemenších pochybnostech navštívit svého gynekologa. Správný lékař vás totiž nebude soudit, bude vám chtít pomoci. „Mimo to, že lékaře informujete při akutních potížích, je také velmi důležité chodit na pravidelné gynekologické a cytologické kontroly, které odhalí onemocnění včas.“ říká MUDr. Kristýna Koutná.

Více o HPV najdete na tomto odkazu – https://www.gynella.com/pojem/hpv/.  

Kapavka a syfilis: historické nemoci nebo reálný problém?

„Dalšími velmi častými onemocněními jsou kapavka a syfilis. Mohlo by se zdát, že to jsou nemoci spíše historické, ale opak je pravdou – jejich incidence stále narůstá.“ říká MUDr. Kristýna Koutná. A jak je vlastně poznáte?

Kapavka může být vyjádřena u žen výtokem a bolestivostí intimních partií, u mužů bělavým výtokem z penisu. Mezi první příznaky syfilitidy pak patří například tzv. tvrdý vřed na genitálu nebo zvětšené lymfatické uzliny. Bez léčby je tato nemoc velmi progresivní a napadá mozek i míchu. Přitom pokud ji zachytíte na úplném začátku, je velmi dobře léčitelná antibiotiky.“ doplňuje Kristýna.

Více o kapavce najdete na tomto odkazu – https://www.gynella.com/pojem/kapavka/.  

Více o syfilidu najdete na tomto odkazu – https://www.lekarna.cz/clanek/syfilis/

Záludné a bolestivé: trichomoniáza a chlamydie

Potrápit vás mohou i další dvě časté nemoci – trichomoniáza (v podobě svědivého a hnisavého výtoku u žen, u mužů pak zanícením močové trubice) a ještě záludnější chlamydie, které se mohou dostat až k vaječníkům a vejcovodům a způsobit tak rozsáhlé srůsty a neplodnost. Poznáte je tak, že se k bílému nezapáchajícímu výtoku přidá ještě svědění a pálení pochvy, bolest při pohlavním styku, u opačného pohlaví zase bolest nebo otok varlat.

Více o trichomoniáze najdete na tomto odkazu – https://www.gynella.com/pojem/trichomoniaza/.  

Více o chlamydiích najdete na tomto odkazu – https://www.gynella.com/pojem/chlamydie/.  

Genitální opar: pozor na opakovaný návrat onemocnění

„Velmi nepříjemným onemocněním je také genitální opar, který se po primární infekci může vracet. Ani ten se hlásit nemusí. Obzvláště nebezpečný je u těhotných žen kolem porodu, kdy by se mohlo nakazit i miminko. Proto je důležité se při styku s novým nebo náhodným partnerem chránit bezbariérovou antikoncepcí.“ vysvětluje MUDr. Kristýna Koutná.

Více o genitálním oparu najdete na tomto odkazu – https://www.gynella.com/blog/jak-poznat-genitalni-opar/.  

Jak proti nemocem bojovat?

  • Pravidelně se testujte. 
    • „Jestliže na sobě člověk pozoruje některý z příznaků, měl by se nechat testovat. Pravidelné testování i v případě, kdy člověk příznaky nepociťuje, je základem prevence pohlavně přenosných onemocnění. Samozřejmě vedle vyhýbání se nechráněnému pohlavnímu styku.“ říká Kateřina Šédová, zakladatelka Loono. „Pokud má člověk příznaky, měl by se nechat testovat ihned. Po rizikovém styku je vhodné dodržet dobu 3 měsíců ode dne možné nákazy, protože některá onemocnění se mohou objevit až po čase.“ dodává Kateřina. Testování může provést dermatovenerolog, gynekolog nebo urolog. Samoplátci se pak mohou obrátit na konkrétní laboratoř.
  •  Nechte se naočkovat.   
    • Ať už dříve nebo později. Předejdete tak případným problémům, které by mohly díky onemocněním nastat.
  • Používejte kondom.  
    • Ochráníte se tak před většinou pohlavních nemocí.
  • Nebojte se mluvit se svým lékařem.  
    • Když už problém nastane, nestyďte se jej konzultovat. Pokud byste se setkali s nepochopením, neváhejte lékaře vyměnit a vyhledat takového, který vám bude ochotný pomoci.
  • Nebojte se mluvit i se svým okolím.
    • Jedině tím, že pohlavní nemoci nebudou takovým tabu, můžeme docílit toho, že se lidé nebudou stydět o nich mluvit, a hlavně je řešit.

Zdroj odborných informací: MUDr. Kristýna Koutná, MUDr. Kateřina Šédová, Loono

Foto: se souhlasem společnosti Loono, Shutterstock

Tagy:
5 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    je dobré vědět základní věci o našem “chráněnm území”

  2. Romana Mlynářová 1 rokem ago

    Opatrnost je na místě.

  3. NelaVávrová 1 rokem ago

    stačí i pravidelné lékařské vyšetření

  4. naštěstí mě toto minulo

  5. JanaŠrámčíková 2 roky ago

    ten první gynaklolog byl na pěst

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account