Může hednikepovaný člověk obohatit firmu? No jasně! Jenže na něj čeká v práci mnoho nástrah, které zaměstnavatel nemusí předem odhadnout. Jak se s tím vypořádat? Na to je tým „testerů“ svého druhu: Pracuje pod jménem Troublegang.

Parta potížstů? Naopak, vítaná pomoc zaměstnavateli

Členové Troublegangu (česky by se tahle slovní hříčka dala přeložit jako „parta potížištů“, ale také „parta na potíže“) jsou lidé s hendikepem, kteří pomáhají hledat vhodná pracovní místa pro osoby s hendikepem v rámci projektu O KROK. Cílem projektu je větší zaměstnanost lidí s hendikepem na otevřeném trhu práce.

Troublegang tvoří Ruda, Doris, Erik a Míša, každý s rozdílným hendikepem, ale stejným cílem: ověřit pracovní prostředí firmy a zjistit, jak se jim pracuje na pozici, pro kterou společnost hledá vhodného kandidáta.

Troublegang zkoumá, jak se pracuje vozíčkářům, zrakově a jinak postiženým

Jak to funguje v praxi

Jak funguje Troublegang v praxi? Tahle parta si projde běžný provoz a vyzkouší si různé pracovní pozice. Zkušenosti Troublegangu ukazují, že zaměstnanci s hendikepem mohou pracovat jako běžní lidé, se stejnou odpovědností a ve stejném režimu ve většině firem.

Pokud má nějaká firma zájem o zaměstnání lidí s hendikepem, Troublegang ji navštíví, práci si vyzkouší, vyhodnotí a předá firmě zprávu o tom, koho a na jakou pozici by mohla zaměstnat. První společnost, kterou Troublegang navštívil, byla RS Maso v Kozomíně a od té doby zavítal do firem v Praze, na Kladensku a Příbramsku.

Nemáte představu? Nevadí

Zaměstnavatelé mají obvykle dvě představy o zaměstnávání lidí s hendikepem. První skupina možných zaměstnavatelů má představu o tom, jak takové lidi zaměstnat, a tak když přijede Troublegang na místo, vyzkouší si konkrétní pracovní pozice.

Druhá skupina nemá představu, co by mohl člověk s hendikepem dělat, ale tito potenciální zaměstnavatelé jsou ochotni pro něj pracovní pozici najít. V takovém případě Troublegang prochází celé pracovní prostředí a všechna pracoviště a následně pak se zástupci firmy hledá možnost pracovního uplatnění.

Co zdravý nevidí

Troublegang si už vyzkoušel třídění masa, nýtování dílů pro klimatizační jednotky, prodávání u pokladny, práce s uklízecím strojem, zapojování elektro kabelů a naposledy si členové Troublegangu vyzkoušeli kancelářské práce včetně kopírování a skenování.

Při zkoušení jednotlivých pracovních pozic je hodně užitečné všímat si i detailů. Když Troublegang testoval např. třídění kostiček Lego (otevření malého sáčku nůžkami, vysypání obsahu na stůl a třídění kostiček k recyklaci), Michaela se zrakovým postižením konstatovala, že má problém vidět jednotlivé kostičky, protože stůl je plný samolepek. Kdyby byl jednobarevný, problém by neměla a práci by mohla dělat. A to byl detail, který by se dal snadno změnit a práci by tak nic nebránilo. I proto má testování Troublegangu pro firmy význam.

Zlepšování kvality - to je to, oč Troublegangu jde

Doris: Na vozíčku s vysokou školou

Ne všechny provozy ale mohou navštívit všichni členové Troublegangu, protože pracoviště totiž stále ještě nejsou přizpůsobené pro vozíčkáře. Nové budovy jsou již stavěny bezbariérově, nicméně většina starých budov bezbariérová není. Důležitý je také přístup na toaletu a další sociální zařízení.

Podmínky pro vozíčkáře zjišťuje další členka Troublegangu Doris, která po prodělání dětské mozkové obrny skončila na vozíku. Domnívala se, že pro vozíčkáře s vysokoškolským vzděláním by neměl být problém najít práci, nicméně jí odmítlo 90 zaměstnavatelů, proto je součástí Troublegangu, aby pomohla i ostatním podobně postiženým.

Troublegang doporučuje

Po vyzkoušení pracovních pozic dostane firma v závěrečné zprávě všechny potřebné informace nejen o tom, koho je možné na danou pozici zaměstnat, ale případně i takové informace, jestli jsou třeba nějaké drobné úpravy. Řada problémů, se kterými se Troublegang setkal, měla snadné řešení, např. vstup hendikepovaného pracovníka jiným vchodem nebo použití jiné toalety.

Troublegang může zavítat do jakékoliv firmy, doporučí vhodné pracovníky a pomůže i s jejich adaptací.

V rámci projektu OKROK už se podařilo umístit lidi s hendikepem na různé pracovní pozice do firem v Praze, na Příbramsku a Kladensku.

Bližší informace o Troublegangu jsou na webech www.okrok.eu a www.etincelle.cz.

Foto: se souhlasem OKROK.

2 Komentářů
  1. Romana Mlynářová 3 roky ago

    To je úžasná myšlenka, moc jim fandím 🙂

  2. INOMA 3 roky ago

    Přiznám se, že slyším o této skupině poprvé. Ale smekám. 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account