Na kytaru se naučila hrát ve svých 11 letech, texty začala skládat, když jí bylo 14. Její folkovo-popové písně zní jemně a přitom v sobě mají poselství a hloubku. Hlavní inspirací pro ni byli především Bob Dylan, Lou Reed či Leonard Cohen. Své debutové album nazvané jednoduše Suzanne Vega vydala v roce 1985, získala za něj platinovou desku ve Velké Británii. Hudbě se věnuje přes 30 let. 

Suzanne Nadine Vega se narodila 11. července 1959 v Santa Monice v Kalifornii. Její rodiče se krátce po svatbě rozvedli a poté, co se její matka (počítačová analytička německo-švédského původu) vdala za spisovatele a učitele Ed Vegu původem z Portorika, se rodina přestěhovala na Manhattan do hispánské čtvrti Harlem. 
Mezi její největší hity patří Luka, Tom´s Diner nebo New York is a Woman. V České republice měla již několik koncertů, poslední v roce 2017 v divadle Archa. “Pro svou šarmantní neokázalost a výjimečný cit pro příběhy velkoměsta a poetiku ulice Susanne Vega získala přízeň publika na obou stranách oceánu,” uvedla za pořadatele Pavlína Svatoňová. „Její koncerty nepostrádají emocionální náboj a naléhavost, což potvrdila mnohokrát i před českým publikem,” dodala.

V Praze vystoupila také v roce 2010 na multikulturní akci Pocta Václavu Havlovi. Někdejšímu českému prezidentovi ostatně na své předešlé desce Tales From the Realm of the Queen of Pentacles (Příběhy z říše královny pentagramů) věnovala závěrečnou skladbu se sólem na trubku. Smyčcové party na tuto nahrávku natočilo příležitostné sdružení Smichov Chamber Orchestra Prague.

V roce 2006 podepsala Suzanne smlouvu s legendární jazzovou nahrávací společností Blue Note Records. O rok později vyšla deska Beauty & Crime, která se dostala až na 37. místo v prodejnosti alb v České republice.

Vega dlouhodobě podporuje charitativní aktivity a kampaně, mimo jiné Amnesty International. Suzanne má dceru Ruby (narozena 1994).

Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account