Půjčky a splátky jsou běžnou součástí našich nákupů. Bohužel běžné je i to, že člověk přecení své možnosti a dluhy mu přerostou přes hlavu. Přinášíme základní rady, s nimiž v moři půjček přežijete ve zdraví.
Všechny dluhy se sčítají
Ano, splácet musíte vše, co si půjčíte. Většina lidí věří, že splácet pár stovek měsíčně si budou moci dovolit. V rychlosti zapomenou, že už splácí hypotéku, leasing, kreditní kartu nebo nový mobil. Spočítejte si včas, jestli vaše výplata další měsíční platbu ještě unese. „Lidé mívají tendenci drobné půjčky a nedoplatky podceňovat. Přitom 85 % všech dluhů v exekuci jsou ty do výše 10 tisíc korun,“ varuje David Šmejkal z Poradny při finanční tísni.
Mějte přehled
Jednu splátku měsíčně člověk ukočíruje. Ale udržet kontrolu nad všemi a zkoordinovat jednotlivé splátky, dá práci. Je totiž třeba desetkrát do měsíce posílat platby. Každou v jiné výši, v jiném termínu a hlavně na jiný účet. Nemáte-li na zaplacení, je potřeba jednat s deseti různými partnery o zpoždění platby. I pokud máte sebelepší paměť, všechny tyto povinnosti si raději zaneste do diáře. Jistota je jistota.
Zjednodušujte, jak to jde
Pokud vás jen představa hlídání několika splátek děsí, můžete své půjčky spojit. „Jedná se o konsolidaci a znamená to, že jedna banka spojí všechny vaše dluhy do jednoho. Vy pak máte jen jeden splátkový kalendář, jedny férové podmínky a jen jednoho partnera, s nímž v případě potíží komunikujete. Je to přehledné, jednoduché, výrazně bezpečnější a můžete ušetřit na splátkách,“ vysvětluje Filip Belant z České spořitelny s tím, že právě největší česká banka v případě pravidelného splácení odpustí klientům až 15 měsíčních splátek.
Hledejte důvěryhodné partnery
Existují spousty firem, jejichž nabídky vypadají velice lákavě. Půjčí vám třeba hned a kolik jen chcete. Nevadí jim, že už jste zadlužení až po uši. Pokud na takové narazíte, zbystřete! Opravdu to nedělají z lásky k vám. A budou z nich nekompromisní protivníci, až začnou své peníze vymáhat zpět. Půjčte si jen tam, kde lidem věříte. Od tetičky, zaměstnavatele nebo zavedené banky, která férově a zodpovědně zhodnotí situaci klienta. „Pokud se v budoucnu stane, že nebudete mít na splácení, je šance problém napravit. Můžete se snažit domluvit například odložení splátek nebo úpravu splátkového kalendáře. Partner, který je kvalitní a solidní, s vámi bude hledat řešení,“ radí Filip Belant.
Úrok není všechno
Většina reklam láká na nízké úrokové sazby. „Pročtěte si ale pečlivě všechny podmínky, protože jinak i malý úvěr může znamenat velké problémy,“ upozorňuje David Šmejkal.
Pročtěte si ale pečlivě všechny podmínky. Budete moci splatit půjčku dřív, pokud zdědíte balík? Co se stane, když jeden den vaše platba neodejde? Jak vysoké jsou pokuty za prodlení? Povolí vám odložit splátku, když onemocníte?
Nechte si poradit
Jen málo lidí má detailní plán svých příjmů a výdajů. Pokud mezi ně nepatříte, měli byste si ho zpracovat alespoň ve chvíli, kdy si půjčujete peníze. Nevíte-li si rady, nebojte se vyhledat odborníka. Tabulku splátek, která by vám zabrala dva dny, bude mít během chvilky. „Může se také stát, že vám po analýze vašich financí banka úvěr neposkytne. Ovšem to neznamená, že jste pro ni jako klient nezajímavý. Znamená to, že bezpečnost vašich financí je pro vašeho bankéře prioritou. A vidí, že by vás půjčka pravděpodobně dostala do velkých potíží,“ vysvětluje Filip Belant.
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account