Poslední dobou se o něm všude píše, vídávám knihy na pultech knihkupectví s tímto podivným názvem “HYGGE”, narážím na něj na různých webech o bydlení a životním stylu. Co to ale vlastně je tenhle HYGGE?

Původ slova pochází z dánštiny a dal by se přeložit jako “domácí pohoda” nebo chcete-li, útulno. Představte si sama sebe se sklenkou vína, jste zachumlaná do deky, hraje tlumená hudba, vonná svíčka plápolá…, tak TO je HYGGE! Pro Dány to není jen slovo, je to životní styl, něco o čem se nemluví, ale co se ve velké míře praktikuje. Jsou to chvilky, co vás naplňují pohodou, je to váš čas relaxace a odprostění se od každodenních starostí a stresu. Mám takový pocit, že v Čechách se na takový “luxus” stále ještě musíme naprogramovat – málokdo z nás dá přednost pohovce před neumytým nádobím, ale to je právě ta chyba. Český HYGGE jsou tak maximálně vytahané tepláky. I to je dobrý začátek. 
Udělejte si doma útulno – a nemusíte kvůli tomu předělávat byt, prostě jen nakupte svíčky, dejte na pohovku deku, možná dokupte pár doplňků, ztlumte světla a je to. Trocha inspirace ze severských domovů. 
Koncept HYGGE je o tom umět si život užít, být šťastný, cítit se pohodlně a to každý den, ne jen když “mám zrovna chvilku”. Zpříjemněte si domácí práce – k mytí nádobí nebo vaření si pusťte oblíbenou hudbu, nebo audioknížku, z každodenní rutiny zkuste udělat příjemně strávený čas. HYGGE není jen o tom natáhnout se na pohovku, je to čas s rodinou, fajn večeře s přáteli, člověče nezlob se s dětmi…Dělejte cokoli co vám působí potěšení – vemte si počítač a brouzdejte po internetu, luštěte křížovku, o víkendu zůstaňte do oběda pod peřinou, dejte si dvacet a když venku prší a vám se nic nechce dělat – pusťte si klidně televizi, upečte (kupte) domácí sušenky, natáhněte si tlusté ponožky a vypněte hlavu. 
Umět žít šťastně a spokojeně – to je HYGGE. 

Foto knihy použito z www.kosmas.cz

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account