Ačkoli nejlepší by bylo produkovat co možná nejméně odpadu, nejde to úplně stoprocentně. Proto je důležité alespoň odpad správně třídit. Tak lze řadě odpadků dát nový život a vytvořit z nich surovinu pro další využití. Řada lidí ale stále v pravidlech třídění tápe, a proto se nakonec rozhodne netřídit. Jak správně třídit odpad?

Základní třídění

Běžné poučky o třídění jsou poměrně dobře známé. Tedy že sklo patří do zeleného či bílého kontejneru, papír do modrého a plast do žlutého. Ale jak je to s nápojovými kartony, kovovými plechovkami či třeba bioodpadem? Zde najdete praktické tipy, které vám pomohou správně recyklovat odpad z domácnosti a ulevit tak životnímu prostředí.

Abyste mohli snadno a správně třídit, hodí se mít praktické koše na třídění odpadu doma.

Nápojové kartony

Pro nápojové kartony jsou určeny oranžové popelnice. Vždy přitom platí, že obal musí být prázdný a čistý, to platí nejen pro nápojové kartony. V některých městech je lze třídit s papírem nebo plastem. Pokud v okolí nemáte oranžový kontejner, informujte se, jak je zpracováván odpad ve vašem městě.

Kovový odpad

Mezi běžný kovový odpad patří plechovky, konzervy, ale také různá víčka, alobal a podobně. Takovýto drobný odpad se třídí do šedého kontejneru. Objemnější odpad patří do sběrného dvora. I v tomto případě však platí, že v některých městech lze kovy třídit do žlutých kontejnerů společně s plastem.

Bioodpad

Velké množství odpadu z domácnosti je rozložitelné – jde o různé zbytky z kuchyně jako jsou odřezky zeleniny, slupky, sypaný čaj a podobně. Nejlepším řešením je zkompostovat vše ve vlastním kompostéru. Tuto možnost však nemají všichni. Proto se nabízí další způsob, jak nakládat s bioodpadem. K dispozici jsou hnědé kontejnery. Třídění bioodpadu je velmi důležité, tvoří totiž velkou část a ve směsných kontejnerech pak zbytečně nezabírá místo.

Speciální kategorií jsou tuky a oleje. Ty byste rozhodně neměli vylévat do dřezu. Raději si doma připravte uzavíratelnou plastovou nádobu, do které budete olej sbírat. Pak ho lze snadno vytřídit, kontejnery jsou označeny nálepkou, mohou mít různou barvu. Většinou jsou červené nebo tmavě oranžové.

Recyklace oblečení

Odpad nezahrnuje pouze prázdné obaly a zbytky z domácnosti. Lze sem zařadit také oblečení a další textil. Pokud víte, že ho již nevyužijete, je čas ho vyhodit. K tomu slouží bílé nebo červené kontejnery. Pokud jde o kontejner pro charitu, vhazujte pouze použitelné a čisté oblečení. Pokud máte látky, kterých se chcete zbavit, jsou k dispozici kontejnery, ze kterých jde textilie k recyklaci. Konkrétní pokyny vždy najdete na konkrétní nádobě.

Nicméně oblečení můžete sami propůjčit druhý život. Pokud jde o zachovalé kousky, nabídněte je někomu, kdo je využije. Starší textil lze pak dál v domácnosti využít, třeba jako hadry, nebo je zrecyklujte při šití a vytvořte si nový kousek.

Foto: Shutterstock

Časté chyby

Ačkoli to s tříděním myslíme dobře, někdy se stane, že lidé vyhodí do barevného kontejneru věc, která tam nepatří. Zde proto najdete přehled nejčastějších chyb, kterých je dobré se vyvarovat.

Mastný papír

Výrazně znečištěný odpad není vhodný pro recyklaci. Běžně jde například o mastnou krabici od pizzy či zamaštěný papírový obal. Tyto obaly byste měli vyhazovat do směsného odpadu.

Jednorázové kelímky

Kelímky na kávu či pití rozhodně nepatří do modrého kontejneru. Ačkoli vypadají jako papírové, jsou potaženy plastovou vrstvou. Proto patří do směsného odpadu.

Baterie

Tužkové baterie či různá zařízení s baterkou rozhodně nepatří do běžného odpadu. Obsahují totiž toxické látky, které je třeba správně zlikvidovat. Takové věci proto patří pouze do speciálních nádob na elektro odpad. Mnohdy jsou dostupné v obchodech, případně máte jistě ve svém okolí sběrné sto.

Rozhodně má smysl třídit odpad, je však důležité postupovat správně. Pokud si nejste jistí, co kam patří, vždy si to předem ověřte.

 

Zdroj: Wikipedia Commons

Foto: Shutterstock

Tagy:
4 Komentářů
 1. Petra Nav. 4 dny ago

  Třídíme snad správně je dobře, že se buduje povědomí

 2. Tamara Schovancova 2 týdny ago

  Třídíme celá rodina

 3. Romana Mlynářová 2 týdny ago

  Některé kontejnery tu chybí, vozím do sběrného dvora.

 4. Lenka Hudečková 2 týdny ago

  Pěkný a podnětný článek, který mě utvrdil v tom, že třídím dobře a správně. Třídím už přes 20 let a u nás třídí celá rodina.

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account