Stimuluje mozek, povzbuzuje k lepším fyzickým výkonům, snižuje riziko neurodegenerativních onemocnění a má příznivé antioxidační účinky i na trávicí soustavu. Ta káva se nezdá! Zužitkujte ji na maximum a proměňte i lógr v kosmetický prostředek a domácího pomocníka.
Milujete kávu instantní, proto jste klasický lógr neviděli snad roky? Nevadí, oslovte kavárnu poblíž vašeho bydliště a dohodněte se, že si tenhle odpad milerádi začnete odebírat. Poslouží vám totiž hned v několika oblastech. Zamiluje si ho nejen vaše nádobí!
Omlazující peeling
Smíchejte 2 polévkové lžíce lógru se stejným množstvím organického kakaového prášku. Přidejte 3 polévkové lžíce plnotučného mléka nebo smetany a doplňte 1 lžící medu. Peeling naneste na obličej, proveďte pár krouživých pohybů a poté nechte 5 až 10 minut působit. Následně smyjte. Obličej se ihned rozzáří. (Káva zároveň sníží otoky okolo očí.)
Co se týče těla, stačí ke kávové sedlině přidat trochu teplé vody nebo svého oblíbeného přírodního oleje – jako je kokos nebo sladká mandle. „Vyčistěte“ kůži od hlavy k patě a odstraňte všechny odumřelé kožní buňky. A dobrá zpráva navíc? Studie z roku 2008 z brazilského São Paula potvrdila, že lokální aplikace kávového „odpadu“ snižuje tukové buňky celulitidy o 17 %.
Odpuzovač škůdců
Použitou kávovou sedlinu posypte kolem rostlin, abyste je ochránili před ničivými škůdci, jako jsou mravenci, hlemýždi a slimáci. Mravenci nemají pach kávy rádi, zatímco jemně abrazivní struktura kávového základu může dráždit měkké škůdce. Smíchá-li se lógr s pomerančovou kůrou a rozmarýnovým olejem, vzniká prostředek proti malým savcům, třeba kočkám.
Hnojivo
Pokud pěstujete azalky, hortenzie, rododendrony, kamélie, růže nebo jiné rostliny milující kyseliny, pak je pro vás „použitá káva“ naprostou nezbytností! Smíchejte sedlinu s hnědými listy, suchou trávou a větvičkami a rozprostřete tenhle zázrak kolem rostlin. Lógr dodá půdě dusík a draslík a také zvýší obsah hořčíku.
Ovšem pozor, v tomto hnojivu chybí fosfor a vápník, takže není ideální pro povzbuzení květů a plodů. Na druhou stranu konkrétně u hortenzií se dá dosáhnout i změny květů. Alkalická půda produkuje ty růžové, zatímco kyselá půda podporuje růst modrých hortenzií. Přidejte lógr do zeminy a pohrajte si s magií odstínů!
Přírodní mycí prostředek
Posypte kávovou sedlinou starý čisticí hadřík a použijte ho k vydrhnutí přilepených zbytků jídla z nádobí. A s čím dalším lógr pomůže?
Neutralizátor zápachů
Kávová sedlina může být použita podobně jako jedlá soda, která absorbuje potravinové pachy v lednici a mrazničce. Vložte malou otevřenou nádobu plnou proschlého lógru do zadní části chladničky a nezapomeňte za týden či dva dávku obměnit.
Foto: Shutterstock
Autorka: Šárka Mikulová

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account