Bez octa si spousta z nás neumí představit nejen vaření, ale také úklid. Například na dezinfekci nebo usazeniny v koupelně je zkrátka nepřekonatelný! Ovšem tahle zázračná kyselá tekutina má i řadu dalších využití!
K čemu všemu se vám ocet bude doma hodit?
Pugét jako nový
Dostali jste kytici řezaných květin? Pak by se jistě hodila nějaká rada, jak jejich krásu co nejvíce prodloužit. Nemusíte shánět žádné speciální přípravky, úplně vám budou stačit dvě běžné ingredience. Jednou z nich je ocet a druhou pak cukr. Přidejte od každého dvě lžíce do vody ve váze (samozřejmě záleží na její velikosti) a dobře promíchejte. Vodu s octem a cukrem měňte každý druhý den.
Vlasy plné lesku
Pokud máte pocit, že by si vaše vlasy zasloužily pořádnou vzpruhu, aby byly konečně lesklé, povolejte ocet. Smíchejte jeden šálek vlažné vody a čtvrt šálku octa (může být bílý nebo jablečný), směs nalijte na vlasy, nechejte 30 vteřin působit a poté spláchněte chladnější vodou.
Zahrada bez chemie
Ničí vás na zahradě plevel, který roste všude, kde nemá? Zapomeňte na nejrůznější chemické přípravky, které ničí nejen plevel a další rostliny, ale i půdu a živočichy v ní, a raději sáhněte po octu. Nastříkejte či nalijte jej na plevel a za pár dní je po něm. Navíc ekologicky!
Štětce opět v akci
Zase jste zapomněli vyprat štětce, a tak je pokrývá zaschlá vrstva barvy? Nezoufejte! Než je vyhodíte, zkuste jim dopřát lázeň v horkém octu. Prostě přiveďte ocet k varu, hned stáhněte z plotny a přibližně na 20 minut do něj štětce ponořte (záleží na typu barvy). Poté štětce pořádně vydrhněte v chladné vodě.
Nadýchané ručníky
Koupili jste si nové ručníky, ale po vyprání zjišťujete, že nesají z vašeho těla vodu tak, jak byste si představovali? To je celkem běžný problém. Naštěstí má jednoduché řešení! Při příštím praní přidejte do pračky namísto aviváže právě ocet. Uvidíte ten rozdíl! Ostatně spousta lidí používá klasický ocet místo aviváže zcela běžně. Nejenže je prádlo po něm krásně měkké a nadýchané, ale když porovnáte cenu litru octa s cenou aviváže, je jasné, že ocet musí vyhrát. Kromě toho je zcela ekologický a prádlo i dezinfikuje.
Konec zápachu v lednici
Tenhle recept už znaly naše babičky, ale není od věci si jej připomenout, protože se bez potíží osvědčí i ve 21. století. Vzhledem k tomu, že je lednice skrýší pro potraviny, moc rády se v ní drží i nejrůznější bakterie a plísně. A tak není od věci jí pravidelně dopřávat pořádnou očistu. Nechce se vám do míst, kde uchováváte jídlo, pouštět nějakou chemii? Nemusíte! Prostě lednici vytřete octem. Odstraníte nejen nejrůznější patogeny, ale také případný nepříjemný zápach.
Foto: Shutterstock
Autorka: Šárka Mikulová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account