Pokojové rostliny zútulní vás domov během okamžiku. Ale jako rodič domácího mazlíčka si možná uvědomujete, že některé rostliny jsou pro domácí mazlíčky vhodné a jiné zase naopak. Dokonce mohou být toxické. Kočky jsou přirozeně zvědavé a nejen ve volné přírodě chtějí vše prozkoumávat, najít si dobré úkryty a objevovat. A přesně to budou dělat i s vašimi pokojovkami. Naštěstí existuje mnoho rostlin bezpečných pro kočky, které si můžete přinést domů, aniž byste se museli obávat o bezpečnost svého nejlepšího přítele. 

Můžete se také pokusit držet rostliny mimo dosah vaší kočky na vyšších policích nebo v závěsných koších, ale ne vždy je to spolehlivá metoda. Kočky jsou kočky, a tak nějak přijdou na to, jak se ke květinám vždycky dostat. Bez ohledu na to, jak jste opatrní, jednu rostlinu byste nikdy neměli mít ve své domácnosti – je jí lilie. A to ani v kyticích. Podle odborníků jsou lilie nejnebezpečnější rostlinou pro kočky a i malé množství může způsobit nevratné selhání ledvin. A to nejen rostlina jako taková, ale také například pár zrnek pylu nebo pitná voda z vázy. 

Nejlepší rostliny, které jsou pro kočky bezpečné:

Foto: Shutterstock

1. Money tree

Crassula ovata známá jako tlustice, je snad nejčastěji pěstovaným druhem sukulentních rostlin. Má robustní stonek a kapkovité, masité listy sytě zelené barvy. Dobrou zprávou je, že je absolutně nenáročná na pěstování a vydrží vám věky. Ne nadarmo se jí říká zasloužená stálice českých domácností.

Foto: Shutterstock

2. Orchidej Phalaenopsis

Tyto rostliny se také nazývají motýlí orchideje a mohou se zdát na pohled křehké, ale ve skutečnosti jsou odolné a ve správných podmínkách vám pokvetou měsíce. Dopřejte jim jasné, nepřímé světlo v okně orientovaném na východ nebo na jih a zalévejte pouze za sucha.

Foto: Shutterstock

3. Olivovník

Olivovníky mají krásné, stříbřité listy a jemné tvary. Budete potřebovat velmi jasné světlo v okně orientovaném na východ nebo na jih, nebo použijte růstové LED světlo. Mezi zálivkami rády olivovníky mírně vysychají.

Foto: Shutterstock

4. Echevérie

Ne všechny sukulentů jsou pro kočky bezpečné, ale krásná dužnatka ve tvaru růže ano. Echevérie zadržuje vodu ve svých listech, takže je odolná vůči suchu, což je skvělé, pokud čas od času zapomínáte dát svým rostlinám napít. Dejte ji jasné světlo a mezi zavlažováním nechte pár týdnů. 

Foto: Shutterstock

5. Bromélie

Tato exoticky vyhlížející pokojová rostlina má atraktivní listy a neobvykle vypadající barevné květy. Dopřejte ji hodně jasného světla a zalévejte pouze tehdy, když je půda suchá na dotek. 

Foto: Shutterstock

6. Africká fialka

Tyto klasické pokojové rostliny kvetou po celý rok, pokud se o ně budete správně starat. Africké fialky potřebují jasné, nepřímé světlo, protože přímé sluneční paprsky spálí jejich listy. Zalévejte je, když je povrch půdy stále mírně vlhký.

Foto: Shutterstock

7. Bylinky

Kočky obvykle nechávají bylinky na pokoji, ale pokud chcete mít jistotu, pak vězte, že mezi bezpečné rostliny patří bazalka a rozmarýn. Oba potřebují jasné světlo, takže je umístěte na okenní parapet nebo použijte LED pěstební světlo. Většina bylinek mezi zálivkami ráda vysychá. 

Foto: Shutterstock

8. Vánoční kaktus

Vánoční kaktus může ve správných podmínkách žít desítky let. Tyto rostliny potřebují jasné, nepřímé světlo a měly by být zalévány, když jsou mírně suché. Aby vám každý rok rozkvetly, dopřejte jim od konce září 12 až 16 hodin úplné tmy.

Foto: Shutterstock

9. Palma Parlor

Jedná se o jednu z méně vybíravých palem, které jsou známé pro své jemné a peříčko listy. Často se prodává jako malá stolní rostlina, která umí vyrůst do velkých rozměrů. Dopřejte ji mírné světlo a zalévejte ji, aby měla vždy vlhkou půdu.

Foto: Shutterstock

10. Pavoučí rostlina

Pavoučí rostlina je oblíbená, protože se o ni velice snadno pečuje. Její dlouhé, střapaté listy se půvabně klenou z květináče a vytvářejí dlouhé stonky s rostlinkami, které můžete odstřihnout a vytvořit si tak další nové. Tyto převisy jsou pro kočky obzvláště lákavou záležitostí, takže je dobré je udržovat vysoko nebo v závěsném květináči na nepřímém světle. 

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
5 Komentářů
 1. MarcelaKapounová 1 rokem ago

  Kočky nemusím a bydlení bez květin si nedovedu představit.

 2. Romana Mlynářová 1 rokem ago

  To je výběr.

 3. Já to mám už dávno pořešeno. Domácí zvíře v bytě ani omylem a květiny jsme postupně rozdali a zlikvidovali. Přiznám se, že nejsem ten správný pečovatel a že mě starání o ně vůbec nebavilo a v bytě mi nechybí.

 4. NelaVávrová 1 rokem ago

  Nemám kočku, ani je moc nemusím, zvíře patří na zahradu né do bytu…

 5. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  Krásné květiny, my doma živá zvířata nemáme, tak mám kytky podle sebe. Pár fialek, orchidejí, vánočních kaktusů, atd…

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account