Matka příroda nám nabízí různé dary. Není pochyb o léčivých účincích rostlin. Někdy díky bylinkám nemusíme ani chodit k lékaři. Tak například, máta uklidní žaludek, lipový květ vyléčí nachlazení, šalvěj pomůže od bolesti v krku, jitrocel nás zbaví kašle. Naše babičky dobře věděly, jaký druh přírodního léku je třeba použít na problém trápící naše tělo, ale co když se trápí naše duše? Má matka příroda také na toto lék? Odpovědí by mohla být ayahuasca.
Amazonská liána Banisteriopsis caapi

Na území Jižní Ameriky je tato liána známá pod kečuánskym názvem ayahuasca. Jedná se o samotnou rostlinu, ale také o nápoj připravený z ní. Domorodci mají několik receptů na vaření, takže se často můžeme setkat s ayahuascou, která bude obsahovat i další halucinogenní rostliny. Ne nadarmo se říká: “Jiný kraj, jiný mrav.” Kombinace různých druhů rostlin dodá tomuto elixíru poznání grády a účinky budou silnější. Konzumace nápoje je spojena s očistným rituálem vedeným zkušeným šamanem.
Za hranice chápání lze vycestovat i s cestovkou

Ayahuasca má silné halucinogenní účinky, ale nemůžeme ji označit za drogu. Není návyková. Když se podíváme obecně na význam drog, ne z hlediska závislosti, neboť jakákoliv závislost je patologickým jevem, ale z pohledu určitého benefitu, tedy co nám daná droga užitečného přinese, tak se může právě jednat o stav rozšířeného vědomí. Po dvou sklenicích vína se nám často zdá, že problémy vlastně neexistují. Cílem celého šamanského rituálu je změnit vnímání sebe sama. Lidé tyto seance podstupují ve snaze zbavit se traumatických zážitků z minulosti, vyrovnat se z křivdami, zbavit se závislostí na alkoholu či jiných drogách, vyřešit si otázky vlastní existence, pochopit důvody svého bytí, najít odpovědi na otázky ohledně významu života. Reakce lidí po vypití nápoje jsou různé. Někteří zvrací, mají horečky, motá se jim hlava, mají vize, představy, znovu prožívají traumatické zážitky, které vytěsnili, vidí jasné barevné obrazy, slyší hlasy. Všechny reakce jsou očistné. Celý proces trvá asi šest hodin. Někteří tento proces zopakují i několikrát za život.
Od dob, kdy do našich všedních dnů vstoupil internet a informace se staly snadno dostupné, tak různým zvědavcům, kreativcům a podnikavcům v hlavách vyvstal ne jeden nápad, který vedl až ke vzniku tematických zážitkových dovolených. Takže dobrodružství chtiví turisté vděčně zaplatí za nevšední zážitky, klidně i v podobě cesty do pralesů, ve snaze odvést si domů trochu světla v duši. Komercionalizace této domorodé tradice odvádí pozornost od podstaty a účelu celého rituálu a je třeba si dát pozor, aby se ze spirituální záležitosti nestala pouze atrakce.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account