Jak dosáhnout zdravé váhy bez omezování jídelníčku

S nástupem nového roku pozoruji opětovnou „nálož“ titulků, článků, reportáží a reklam ohledně hubnutí. Chrlí se doslova ze všech stran. Až začínám mít pocit, že jsem se o těch Vánocích rozšoupla víc, než je společensky přijatelné a může se stát, že mě postupně pocity zmaru a sklíčenosti naprosto pohltí.
Ale přesně o tom to je – o vyvolání těchto pocitů v nás. Jak jinak by posilovny nalákaly nové členy? Jak by prodejci efektivně nabízeli své doplňky stravy? Sportovní oblečení a vybavení? Jak by se uživili výživoví poradci? Ano, samozřejmě je to myšleno s mírnou nadsázkou, ovšem s mírnou nadsázkou bychom měli to hubnutí brát i my samotní.

Zaručená dieta pomocí zeleniny. Ovocná dieta. Krabičková dieta. Ketonová dieta. Aneb zapomeňte úplně na všechny. Člověk je od přírody naprogramován k tomu, aby konzumoval stravu pestrou, tudíž bílkoviny, ale samozřejmě i tuky a cukry. My jen musíme dbát na to, aby byla tato strava dostatečně vyvážená. Podle americké psycholožky Traci Mann je dieta naprosto zbytečná a deprimující věc. Člověk totiž nemá uloženo v genech, aby jídlu odolával, naopak – pro jeho biologickou potřebu přežít je právě jídlo tou rozhodující složkou. Odhodlání a pevná vůle člověka může načas zafungovat, v širším časovém horizontu je však naše snaha téměř ve většině případů neúspěšná. Tělo se při každé dietě naprogramuje tak, aby ukládalo tuky na „horší“ časy a metabolismus se zpomaluje.

Co má však opačný efekt, je pravidelný pohyb. V rámci pravidelného pohybu, ať už se jedná o oblíbený sport, posilování nebo třeba víkendové procházky parkem, dosáhneme mnohem lepších výsledků, než by se mohlo zdát. A to bez usilovného trýznění se hladem a úmorného počítání kalorií na každém kelímku. Naše tělo si postupně zvykne na výdej energie a metabolismus se zrychlí. Psycholožka Traci Mann dodává, že bohatě stačí pozorně naslouchat svému tělu a jíst a hýbat se podle jeho potřeb. To znamená, že občas i s nějakou tou sušenkou či dortíkem.


A já se podle tohoto názoru hodlám řídit také. Neříkám, že nemiluji ten pocit, když si jdu ráno ještě před snídaní zaběhat. Nebo když mě bolí téměř každý sval na těle po předchozí návštěvě posilovny. Ale co také miluji, jsou čerstvě napečené buchty od maminky a k nim šálek kakaa. Nedám dopustit na páteční sklenku bílého s kamarádkami. A na nedělní smažený vepřový řízek.
Hoďme se tedy společně do pohody a neberme to novoroční hubnutí tak vážně. Důležité je, abychom se cítili spokojení sami se sebou, měli radost ze života a nekritizovali se za jeden bonbon navíc ještě týden.

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account