U mé dcery se to oběvilo před měsícem a snaží se stím bojovat. Je těhotná, čeká své třetí dítě. Máte své zkušenosti? Víte jak na to aby se záchvaty neopakovali. Napište je prosím.
 

Panická porucha

 
Panická porucha je psychická porucha charakterizována opakovanými záchvaty intenzivního strachu a vnitřní nepohody, které vznikají náhle bez zjevné příčiny. Během několika málo minut dosahují maxima a trvají zpravidla několik minut. Takovým epizodám nebo záchvatům se říká panická ataka.
Středně těžká porucha je taková, pokud počet záchvatů je aspoň 4 během 1 měsíce a těžká pokud jsou aspoň 4 během 1 týdne.
Panická porucha se v posledních letech dostává do popředí obecného zájmu, lidé trpící touto nemocí jsou často nadměrně vystavováni stresu, drtivá většina z nich však přesto dokáže žít naprosto normální osobní i pracovní život.

Obsah

Příznaky
Charakteristické příznaky (záchvatu)

  Příznaky vegetativního dráždění

   Tachykardie
   Pocení
   Tremor
   Sucho v ústech
   Svírání v oblasti hrudníku
   Zvracení
   Zrychlené dýchání
   Závratě
   Napětí ve svalech
   Sevření hrdla – knedlík v krku
   Zvýšení krevního tlaku

Ostatní příznaky

  Obtížné dýchání
  Pocity na zalknutí
  Nausea nebo břišní nevolnost
  Pocity derealizace
  Depersonalizace
  Návaly horka nebo chladu
  Třes
  Strach ze smrti, z vážných nemocí, strach ze strachu
  Strach z míst, kde postižený prožil jakoukoliv ataku (spouštěcí faktory)

Příčina
Podle behaviorální teorie jde o naučené chování. Jde o relativně trvalý sklon k interpretaci různých tělesných příznaků, které jsou projevem stresové reakce jako příznak hrozící katastrofy. Pokud jsou tyto příznaky brány jako hrozba (např. bolest na hrudi – mám infarkt) nastává stav napjatého očekávání. Spouští se reakce útok nebo útěk, tím dochází k zesilování původní reakce. Navíc pacient začne zrychleně dýchat, tím dochází ke změně vnitřního prostředí a znovu k zesílení původních příznaků.
Stavy, které mohou imitovat panickou poruchu

Léčba
Porucha se léčí buď psychoterapií – kde jsou vhodné satirovská transformační systemická terapie či kognitivně-behaviorální psychoterapie, nebo pomocí psychofarmak, kde se používají antidepresiva ze skupiny SSRI nebo SNRI (např. venlafaxin) a k akutnímu zvládání úzkosti vysoce potentní benzodiazepiny (alprazolam, klonazepam). Výjimkou nejsou ani antipsychotika (sulpirid) atp. Často se k léčbě používá kombinace antidepresiv, antipsychotik a léků aktuálně snižujících úzkost (bromazepam).
Doba léčby
Záleží na mnoha faktorech – prostředí, stresu postiženého během života, podpoře v okolí, také na celkovém zdraví. Dlouho neléčená panická porucha se může s postiženým táhnout celý život, obvykle se však léčí několik let, výjimečně pak jen pár měsíců.
Jak to může dopadnout
Neléčená panická porucha se může natolik zhoršit, že může vyžadovat hospitalizaci. Proto je nutné vždy vyhledat psychiatra, který vám může přinést velkou úlevu pomocí terapie nebo antidepresiv (kombinace těchto dvou věcí se ukázala jako velice účinná při léčbě této poruchy).

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account