Fobie je úzkostná porucha charakterizovaná chorobným strachem z určitých věcí, situací či jevů, ať skutečných, nebo neexistujících (většinou se uvádí, že fobie je strach, tato „definice“ však není zcela přesná).

Akrofobie

je odborné označení pro extrémní nebo neopodstatněný strach z výšek či hloubek. Člověk trpící touto fobií může být v extrémních případech nebezpečný sobě i svému okolí. Pokud se dostane do vyšších míst, může začít být panický a ohrozit tak okolní osoby včetně sebe pádem dolů.Někdy se pro léčbu využívá postupné navykání na vyšší místa. V jiných případech se zkoušelo využívat virtuální realitu.

Akustikofobie

Lidé trpící touto fóbií mají strach ze zvuků obecně, nebo z nějakého specifického zvuku jako křičení, pískání, šumění, výstřel nebo bouchnutí.

Příčina vzniku leží v kombinaci z vnějších událostí (nejčastěji trauma) a vnitřních dispozicí (dědičnost apod.). Mnoho specifických fóbií lze vysledovat do ranného dětství.

Příznaky: stejně jako u ostatních specifických fóbií jsou symptomy obdobné a zahrnují nejčastěji extrémní úzkost, zrychlené dýchání, nepravidelný srdeční tep, nadměrné pocení, sucho v ústech, nevolnost, neschopnost formulovat věty či slova, třes, panické stavy. Léčbu je možné kombinovat psychoterapii s medikamentózní léčbou.

Akustofobie

Takřka stejný název jak v předchozím případě, ovšem zcela jiná úzkost. Jedná se totiž o strach z mraků. Nemocní ideálně vycházejí ven jen za jasného, bezmračného počasí, v ostatních případech se snaží dívat do země. Vědci v této studii dospěli k závěru, že fobie související s počasím jsou často způsobeny traumatickou zkušeností se závažným počasím.Expozice extrémnímu špatnému počasí, které souvisí s mraky – jako jsou tornáda, hurikány a tropické bouře – může někdy znamenat počátek onemocnění.

Alektorofobie

Jedná se o formu zoofobie – konkrétně strach ze slepic. Zoofobií neboli strachem ze zvířat, trpí hned několik miliónů lidí na tomto světě.  Studie ukazují, že zoofobií trpí více ženy než muži. Strach ze slepic nebo z jiného druhu zvířete může u člověka propuknout i tím, pokud je svědkem situace, ve které dané zvíře na člověka zaútočilo a způsobilo mu zranění. Tento strach se může objevit i pokud zvíře na člověka zaútočí třeba i ve filmu nebo v knize, ne vždy musí jít nutné o případ z reálného života.

Algofobie

Zjednodušeně řečeno, jedná se o strach z bolesti jak vlastní, tak cizí. Obecně platí, že lidé s touto poruchou mají tendenci se bát jakéhokoli typu bolesti, bez ohledu na to, jak mírné to může být..

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account