Petra Fojtíková právě dokončila svoji knihu popisující svou zkušenost s vyléčením z těžkých depresí, které ji trápily 12 dlouhých let. Publikace vyjde pod názvem “Transplantace střevní mikroflóry mě vyléčila z depresí” a je určena zejména lidem trpící depresemi, u kterých nezabírá žádná běžná léčba.
Autorka ve své knize popisuje nejprve osobní zkušenosti s klasickou léčbou pomocí antidepresiv, které na ni bohužel neúčinkovaly, ba naopak se objevovaly pouze vedlejší účinky (myšlenky na sebevraždu, sebepoškozování atd.) Dále popisuje svoji cestu, kdy se v zoufalství chytala různých šarlatánských metod jako biorezonančních a EAV přístrojů, tzv. odparazitování, přičemž po určité době dospěla k poznatku, že tyhle přístupy také vůbec nefungují, a aby před podvodnými metodami varovala ostatní, stala se členkou klubu skeptiků.
Nakonec však naštěstí objevila novou metodu, která by mohla mít potenciál vyléčit deprese, podloženou vědeckými fakty a mnoha klinickými výzkumy. Jedná se o tzv. transplantaci střevní mikroflóry zvanou též fekální transplantace. Zjednodušeně se jedná o přenos obsahu tlustého střeva (tranpslantátu) zdravého dárce do střeva nemocného, příjemce mikroflóry. Proč tahle metoda funguje, vysvětluje například poměrně nový vědní obor zvaný neurogastroenterologie, v jehož čele stojí doktor Michael Gershon, ředitel oddělení anatomie a buněčné biologie na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Ten prokázal, že v tlustém střevě se tvoří a ukládá 90 % veškerého serotoninu, tedy látky, která rozhodujícím způsobem ovlivňuje náladu člověka.
Již několik desítek let je také všeobecně známo, že některé bakterie mikroflóry tlustého střeva tvoří vitaminy skupiny B, které jsou nepostradatelné pro náš nervový systém a mozek. Ale střevní mikroflóra není jen o prospěšných bakteriích, ale také o těch které při svém přemnožení, dokáží působit ničivě. Například kvasinka rodu Candida albicans produkuje tzv. mykotoxiny, což jsou neurotoxiny (nervové jedy). Co dělají s naším mozkem nervové jedy, to asi není třeba dál rozebírat.
Autorka knihy podotýká, že stále se bavíme o střevní mikroflóře pouze z hlediska jejího vlivu na mozek. Lze vyhledat mnoho studií o negativním vlivu špatné hladiny serotoninu, nedostatku vitamínů skupiny B a mykotoxinů, vytvořených Candidou i na jiné části organismu. Například mykotoxiny dokonce mohou stát právě za vznikem rakoviny. Rovněž zajímavým faktem je skutečnost, že 80 % imunity sídlí ve střevech, je to opět nepopiratelný fakt podložený nespočtem vědeckých studií. Z tohoto důvodu existují i výzkumy, kdy se pomocí transplantace střevní mikroflóry podařilo vyléčit pacienty z několika autoimunitních chorob. Největší problém této metody pro běžného pacienta se však ukrývá v její nedostupnosti a nedostatku kvalitních zdravých dárců. Dárce totiž musí být stoprocentně zdráv, pokud je dárkyní žena, nesmí například užívat ani hormonální antikoncepci. Existují sice světové soukromé kliniky, které tuhle metodu nabízejí, ale jsou bohužel nesmírně drahé a mnohdy nepoužívají ani tu správnou techniku přenosu, na což narazila i autorka knihy. Nakonec jí nezbylo nic jiného, než podstoupit tzv. domácí transplantaci střevní mikroflóry, která byla naštěstí úspěšná.
Transplantace střevní mikroflóry mě vyléčila z depresí
-
Donesl internet…
Lenka Hudečková||Krása a zdraví
Jsou para ořechy nejlepším zdrojem selenu? Para ořechy patří k nejbohatším potravinovým zdrojům selenu. Jenže bohužel zároveň obsahují poměrně...
-
K čemu doopravdy je počítání kalorií
Klára Hrbáčová||Krása a zdraví
Když jde o udržení váhy, počítá polovina žen kalorie jako šílená. Druhé polovině stačí, když jenom jí zdravě. Ale...
-
Neobyčejné "korálkování" – kojící šperky
Marcela ZAVADILOVÁ||Krása a zdraví
Nedávno jsem se setkala s krásnými a jedinečnými ručně vytvářenými šperky nejen pro maminky , ale hlavně pro Vaše...
-
Nezanedbávejte preventivní prohlídky a očkování, nebo na to doplatíme jinou pandemií, říká MUDr. Oto Sova
BMPRBMPR||Krása a zdraví
Vypadá to, že koronavirus je na ústupu, opatření už se začínají uvolňovat a naše životy se pomalu vrací do...
-
Špatná psychika rozmetá tělo na kusy a léčba je pak o hledání rovnováhy
AlicaSzabó||Krása a zdraví
Rozhovor se mnou dělala Petra pro Ženy s.r.o. již před časem. Na aktuálnosti nic neztratil. Hezký den i nadcházející...
-
Vlasy v zimě? 5 kroků jak o ně pečovat
red_a||Krása a zdraví
Jako v každém ročním období, i v zimě vyžadují vlasy speciální péči. Přechody ze zimy do tepla, suchý vzduch,...
-
Jak se vyrovnat se čtyřicítkou?
PavlaJandova||Krása a zdraví
Život letí jako bláznivý a člověk se otočí a najednou se blíží čtyřicítka. Znáte to? Pořád se cítíte mladí,...
-
Praní bez chemie, ekologicky a ekonomicky
JanaFreigangová||Krása a zdraví
Máte doma ekzematiky, atopiky, někoho s citlivou pokožkou se sklony k vyrážkám? Mám tu skvělého pomocníka!!! Malý syn mi...