Hnědé a tmavé pigmentové skvrny v obličeji, v oblasti dekoltu nebo na pažích a rukou, jsou velkým trápením a nepříjemností mnoha žen i mužů. Nejčastěji jde o klasický projev stárnutí, ale mohou vzniknout například z reakce sluníčka se silným parfémem na kůži nebo jsou reakcí na léky a hormonální změny.

Tyto skvrny nejsou nebezpečné a nečiní žádné potíže (pokud nejsou vystouplé nebo nemění viditelně tvar), jedná se pouze o kosmetický problém 

Většinou jsou výsledkem dlouhodobého vystavování pokožky slunečním paprskům a jejich ultrafialovému záření a také vlivem prostředí, ve kterém žijeme. Mezi těmito skvrnami se však může objevit i vážnější problém, proto doporučujeme pravidelné vyšetření podezřelých znamének a skvrn u lékaře. 

Domácí a lidové recepty vyžadují delší čas, než skvrny vyblednou
U domácích receptů může dojít k poleptání pokožky a trvalému kožnímu poškození. Lidové recepty, jako například citrónová šťáva, aloe, česnek nebo bramborové slupky, na nějaký čas uleví, ale výsledný efekt přinášejí obvykle až za dlouhé měsíce a ne vždy vše dopadne podle našich představ.  
Jaké jsou jiné možnosti? 

  Chemický peeling – v některém kvalitním kosmetickém studiu, je pomoci “kyselé látky” odstraněna povrchová vrstva kůže. Hojivý proces pak vytváří novou kůži, která již postrádá melanin, zodpovědný za vznik stařeckých skvrn. 
  Další možností, je podobný neinvazivní proces – Dermabraze, kdy se však svrchní vrstva pokožky brousí pomocí kyseliny, písku a rotačního kartáče vysokorychlostní frézky. Tento postup může upravovat pokožku a likvidovat nejen nežádoucí pigmentaci, ale i vrásky, hrubou kožní texturu, malé jizvy po akné a znaménka.  
  Nebo také můžete využít různé krémy s hydrochinonem a séra s alfa-arbutinem. Jsou to bělící látky, které během jednoho, až dvou týdnů postupně zničí melanin a odstraní tak hnědé skvrnky. Dbejte však na to, aby se tyto bělící látky nedostaly na jiné místa, jinak může dojít k zesvětlení okolních partií a ke vzniku světlých míst. 
  Pokud není ani tento způsob účinný, zkuste likvidaci stařeckých skvrn retinoidy. Retinoidy kůži nebělí, ale zlepšují prokrvení pokožky a pomáhají snižovat množství melaninu a jeho distribuci v kůži. Retinoidy může aplikovat dermatolog nebo kožní lékař, který je také předepisuje. Nejznámější je Retin A. Léčba tímto přípravkem je účinná při problémech s pigmentem i akné a také v boji proti vráskám. Má však vedlejší účinky, jako je vysušení a loupání pokožky. Proto je vždy důležité dbát pokynů a rad dermatologa. 
  Jiným, ale velmi účinným a více příjemným způsobem je laserová terapie. Pomocí této terapie se na kůži aplikuje světelná energie, dochází k celkovému rozbití melaninu a hnědé zbarvení skvrn slábne. Zákrok se musí provést vícekrát, aby bylo docíleno úplného odstranění stařeckých skvrn. 
  Dalším způsobem je kryoterapie. To je proces, který odstraňuje pigment pomocí zchlazení kůže. Při tomto procesu se aplikuje na kůži tekutý dusík, kterým se likviduje melanin. 

Prevence a ochrana

Jako prevence vzniku stařeckých nebo hnědých skvrn, je podle doporučení dermatologů nejúčinnější denní krém s ochrannými filtry, minimálně UV 30. Pamatujte také, že zralá pleť rychleji vstřebává účinky slunce. Proto lékaři doporučují vyhýbat se sluníčku během sluneční špičky, kdy je slunce nejsilnější. Kromě krémů můžete používat i vhodné oblečení, přikrývky hlavy (čepice, klobouky, šátky). Vaše pleť tak bude dostatečně chráněna. 
V létě se také doporučuje nepoužívat silné parfémy přímo na kůži, pokud jdete na přímé slunce, i z toho mohou někdy vznikat (na krku, rukách, v dekoltu) hnědé skvrny. V teplých dnech raději volte jemnější toaletní vody, parfémové oleje, voňavé závoje.
Starším lidem se také doporučuje, aby podstoupili celoplošné vyšetření kůže, z důvodu možného vzniku rakoviny. Ale opatrnost je potřebná v každém věku. Takže pokud objevíte na své kůži jakoukoli změnu, která není běžná, raději si zajděte k lékaři co nejdříve a nevystavujte citlivé místa na silném slunci. 
Krásné dny vám přeji!
Blogerka Michaella
(zdroj obrázků: pixabay, pinterest – stylecraze / zdroj informací: různé články v časopisech o opalování, slunci a kožních problémech, osobní zkušenosti)
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account