Sice už je první čtvrtletí tohoto roku skoro za námi, ale stále máme dostatek času prozkoumat a vyzkoušet letošní trendy v oblasti fitness, které každoročně vyhlašuje ACSM ( American College of Sports Medicine). Letos se sešlo více než 4000 fitness odborníků z 41 zemí, kteří vybírali 20 fitness trendů. My se teď spolu podíváme na top desítku.
A začneme hned prvním místem, protože pokud byste tento článek z nějakých vážných důvodů nedočetli do konce, tak se nedozvíte, kdo vyhrál. A to by byla škoda.
1.místo – HIIT
Proč? Odpověď zní – časová efektivita. Za krátký čas odvedete hodně práce. A čas je v této zrychlené době cenné zboží. Pokud jste ještě o HIIT neslyšeli – jedná se o zkratku High Intensity Interval Trainig a jak už název napovídá, cvičíte intenzivně a v intervalech. Střídá se vysoce intenzivní aktivita s méně intenzivní aktivitou, případně s neaktivitou čili odpočinkem. Aktivita může být jakákoliv, ale vždy makáte na maximum svých možností. Myslíte si, že to nezvládnete? Já myslím, že ano. Ale pokud se chcete hádat, tak zkuste LIIT neboli light verzi – intenzita je menší, ale cvičíte déle. Cvičením HIIT se budu podrobněji zabývat v některém svém dalším blogu.
2.místo – Skupinové lekce
Předpokládám, že většina z Vás se už s pojmem skupinová lekce setkala. Podle ACSM se jedná o cvičící skupinu 5 a více lidí pod vedením trenéra nebo instruktora. V takovéto skupině můžete cvičit klasický aerobik, jógu, již zmíněný HIIT nebo můžete společně běhat. Výhodou tohoto typu cvičení je jeho společenský dopad. Máte kolem sebe skupinu lidí, které baví to samé co Vás a navíc se můžete vzájemně motivovat. Pokud vedle sebe vidíte Aničku, která má sice o 10 kg více než Vy, ale zato udělá o 20 dřepů více, můžete buď z lekce naštvaně odejít nebo Aničku trumfnout.

3.místo – Nositelné neboli „wearable“ technologie
Co to je? To jsou všechny ty chytré věcičky, co nosíme na sobě nebo blízko sebe, a které všechno snímají a počítají a vyhodnocují a srovnávají a chválí a občas obtěžují, pokud neplníte své cíle. Patří sem např. fitness náramky či hodinky, chytré telefony, krokoměry, sporttestery nebo také chytré tenisky a ještě chytřejší trika. Jako absolutní „netechnik“ žasnu. Tento trend se neustále vyvíjí a posouvá vpřed, proto bych se ráda k tomuto tématu někdy v budoucnu vrátila.
Cvičení s vlastní vahou těla
Můžete cvičit kdykoliv, kdekoliv a nepotřebujete k tomu žádné pomůcky. Potřebujete pouze své vlastní tělo. Jedná se např. o klasické dřepy, kliky, sedy-lehy atd. Inspirovat se můžete na internetu, kde najdete nepřeberné množství cvičebních programů s vlastní vahou těla tzv. workout. Zde je však důležité vybírat instruktory, kteří jsou prověření a nejlépe také certifikovaní viz. níže. Do této skupiny rovněž spadá tzv. street workout neboli venkovní hřiště.
Silový trénink
Trénink zaměřený především na budování svalové hmoty a maximální síly. Využívají se při něm posilovací stroje, různá závaží a především činky. Milé dámy, prosím, nebojte se cvičit s činkami. Rozhodně se z Vás nestanou kulturistky, pokud zařadíte jednou týdně trénink s činkami do svého fitness programu. Má to mnoho výhod – budete mít zpevněné tělo, zvýšíte pevnost kostí, předejdete zraněním, ale hlavně – navýšením svalové hmoty urychlíte spalování.

Vzdělaní, certifikovaní a zkušení fitness profesionálové
Myslíte si, že se jedná o samozřejmou věc? Omyl. Bohužel se stále můžete setkat s trenéry/instruktory, kteří své práci, a tedy i lidskému tělu, nerozumí. Samozřejmě – nadšení a elán jsou důležité, ale hlavním úkolem trenéra/instruktora je zajistit, aby jste cvičili správně a dosáhli jste tak svého cíle bez zranění a s úsměvem na tváři. I zde platí – učit se, učit se, učit se.
Jóga
A jejích přibližně milión různých podob. Jóga se cvičila vždy a cvičit se bude i v budoucnu. Věděli jste, že existuje speciální lekce jógy, kam si můžete přivést svého domácího mazlíčka? Nemyslím tím manžela/manželku, ale pejska nebo kočičku. Já to nevěděla. Jógu jsem cvičila pouze 2krát, a proto Vám bohužel nemohu nabídnout svůj jogínský pohled na tento trend.
Osobní trénink
Jedná se nejčastěji o tzv. trénink jeden na jednoho. Trenér se věnuje pouze Vám – připraví Vám cvičební, někdy i výživový plán na míru, motivuje Vás a pokud je to dobrý trenér, zajímá se o Vás i mimo Váš společný trénink. Pokud se Vám zdají ceny za tuto službu příliš vysoké, můžete vyzkoušet trénink ve dvou. Musíte však počítat s tím, že budete mít 50% trenéra. Především v této fitness oblasti je nutné mít patřičně vzdělaného a certifikovaného osobního trenéra.

Fitness programy pro seniory
Stále více starších lidí vede aktivní život a zajímá se o své zdraví. A to nejen, pokud propukne nemoc, ale i z pohledu prevence. Jestli i Vy spadáte do této kategorie, nebojte se pohybu. Začít můžete kdykoliv – Váš věk není limitem. Prospějete svému zdraví a zlepšíte si náladu.

Funkční trénink
Definice říká, že se jedná o komplexní cvičení, které do činnosti zapojuje maximální množství svalových skupin – a to tak, aby byly co nejvíce napodobeny běžné denní aktivity. Netrénujete jednotlivé svaly, ale trénujete pohyby. Pohyby, které musíte zvládat v běžném životě, aby jste byli zdraví a šťastní.
Pokud se Vám tento článek líbil, napište mi do komentáře, jaký fitness trend byste zařadili na první místo Vy.
Hezký fitden a příjemné prožití velikonočních svátků!
FitnessK
Celou zprávu k průzkumu ACSM si můžete přečíst zde

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account