Smysl a původ Fidget Spinnerů
Autorka spinnergů je chemická inženýrka Catherine Hettingerová, která jej původně vymyslela jako způsob, jak zabránit dětem v Palestině, aby házely kamení na policisty.
Hettingerová byla tehdy se svojí sestrou na výletě v Izraeli. Během svých cest viděla řadu palestinských dětí, které házely na zdejší policejní příslušníky kamení. Okamžitě ji napadlo, že kdyby měly nějakou jednoduchou hračku, která by odvedla jejich pozornost, nebyly by tak agresivní a měly by jak vybít energii.
„Celé to začalo jako způsob, jak propagovat mír a klid. Chtěla jsem hlavně najít něco, co uklidňuje,“ vyprávěla žena serveru Money. Hračka se ale neuchytila a v roce 2005 jí vypršel patent. Až v roce 2014 Scott McCoskery přišel s Fidget spinnerem v současné podobě a začal jej prodávat pod jménem Torqbar.
Fenomén Fidget spinner zachvátil svět. Kdo tuhle odreagovávací hračku za pár korun nevlastní, jako by neexistoval. S rostoucí popularitou Fidget spinnerů proto rostou i otázky ohledně původu točícího se zařízení.


Benefity a rizika fidget spinnerů
Fidget spinner je v některých případech doporučován k léčbě nemocí jako je autismus, obsedantně kompulzivní porucha a obecně pro děti, které mají problém se soustředěním. Společně s nejrůznějšími kostkami, na nichž je spoustu tlačítek a přepínačů, funguje i fidgget spinner na základě jednoduchého, opakujícího se pohybu, který v podobě vizuálního efektu interaguje s nemocným. Jako hračka ale očividně funguje také.
Bohužel to s sebou ale nese určitá rizika, a ačkoliv je fidget spinner bezpečný, pořád může někoho zranit. V žádném případě se nedoporučuje, aby malé děti spinner jakkoliv rozebírali – obsahuje kuličková ložiska, která se dají vdechnout a hrozí udušení. Zároveň už je také některé školy zakazují, protože paradoxně – při obyčejném hraní – způsobují nesoustředěnost a žáci se spinnery vyrušují v rodině. To se samozřejmě nelíbí rodičům nemocných dětí, pro které jsou spinnery skvělou formou terapie a už – několik dní po výbuchu nového fenoménu, už vyvstávají první problémy…
Zdroj fotografií: bing.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account