Čas na nějakou tu hodinku v bazénu by si ve svém týdenním rozvrhu volného času měl najít každý, kdo to s pohybem myslí vážně a chce udělat něco pro své zdraví. Plavání má totiž jednoznačný přínos pro naši kondici.

Účinky plavání na naše tělo
Pohyb ve vodě (kromě plavání to platí i pro aquaerobik a aquajogging) je ideální na hubnutí. Energetický výdej je při něm velmi vysoký, protože se kalorie, kromě práce svalů, spotřebovávají i na termoregulaci a přitom se tepová frekvence udržuje na hodnotách ideálních pro spalování cukrů a tuků. Voda totiž působí na povrch těla mnohem vyšším tlakem než vzduch, a proto usnadňuje návrat krve ze žil. Srdce se tedy tolik nenadře a může bít pomaleji. Tento fyzikální jev navíc podporuje odvod metabolických zplodin ze svalů, takže zvládnete mnohem vyšší intenzitu pohybu, aniž by vás druhý den bolelo celé tělo. A zmínit je třeba i uvolňující účinek vodního prostředí, díky němuž je plavání skvělá prevence bolestí zad a kloubů. Také pro osoby s dechovými potížemi je skvělé plavání, neboť 10 cm nad vodou neexistuje prach. Jestliže jste zatoužili po pevných svalech a vzpřímené postavě, pak se doporučuje jako ideální strávit ve vodě 2 –3 hodiny týdně. Záleží jen na vás kolik „bazénů“ stihnete za tuto dobu uplavat. Důležité je se pohybovat a ne se ztrhat.
Plavecké styly
Prsa je styl nejčastější při rekreačním plavání. Střídají se zde mohutné záběry paží a nohou. Pracují naráz a souměrně. Zatěžujete hodní polovinu těla, svaly zádové, krční, vzpřimovače trupu a dále svaly stehenní, hýžďový a lýtkový. Tento styl je považován za nejsilovější způsob, který tudíž není vhodný pro osoby, které sedí celý den u počítače nebo nosí těžké tašky přes rameno. Ještě více budete krční svaly již tak zatížené namáhat. Lépe je plavat kraul nebo znak.
Kraul je styl, díky kterému namáháte především svaly prsní. Zatížení zad není tak velké jako u stylu prsa. Při kraulu pracují paže ve třech fázích: záběr, přenesení paže nad vodou a znovu ponoření do vody. Je náročnější na dýchání, neboť ústa jsou nad vodou jen v určité fázi pohybu.
Znak je vlastně o kraul na zádech. Zapojují se také břišní svaly. Je to pohyb jednoduchý s obličejem neustále nad vodou.
Co musíte mít s sebou
Samozřejmostí jsou plavky, pokud si chcete chránit oči, tak i dobře padnoucí plavecké brýle a případně i koupací čepice. Nezapomeňte si s sebou vzít také ručník a pro vaši pokožku vhodné mýdlo, abyste se mohli po plavání osprchovat a osušit.
Teď už je to jen na vás
Jestli jste se pro plavání právě teď rozhodli, neotálejte a začněte třeba už hned zítra, rozhodně nebudete litovat. Uděláte něco prospěšného nejen pro své zdraví a dobrou kondici ale i pro relaxaci. Uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe.
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account