Osobní váha.
Taky znáte ten pocit, když se po určité době snažení, dodržování jídelníčku a pravidelného cvičení postavíte na váhu a to číslo které vidíte je úplně stejné jako minule, ne li vyšší? V tu chvíli vidíte černě a máte chuť se na to všechno vykašlat, protože vidíte , že to prostě stejně nemá cenu. A tím u spousty žen skončí veškeré snahy o hubnutí a vrátí se do starých zajetých kolejí. Ale to je hrozná škoda! Pokud cvičíte pravděpodobně nabíráte svalovou hmotu a byť na váze je stejné číslo, klidně jste mohla zhubnout pár kg tuku! Procento tělesného tuku je při redukci nejdůležitější ukazatel a pokud nemáte diagnostickou váhu doma, radši se měřte a váhu ukliďte někam do sklepa a prosím nevažte se! A už vůbec ne každý den.
 

Sociální situace.
Dalším kritickým bodem jsou sociální situace typu oslavy, posezení s přáteli, nebo kolegy z práce. Nechcete prostě být ta „divná“, která nikdy nikam nejde a odmítá všechna pozvání….takže nakonec jdete a buď celý večer sedíte a počítáte v duchu kalorie a stejně si večer neužijete a nebo naopak na všechno zapomenete a dáte si co hrdlo ráčí, protože jeden večer přece nic neznamená ne? Ale znamená, pokud se snažíte o snížení váhy, tak věřte že i jeden večer neřízeného hodování může napáchat pěknou paseku. Hubnutí neznamená vyloučení z kolektivu, jen je třeba dobře vybírat co si dáte. Pokud zvolíte odlehčené jídlo, plátek kuřete nebo ryby a salát, a dáte si k tomu vinný střik, určitě tím nepodkopete celou vaší dosavadní snahu a nebudete za asociálního exota před kolegy.
 

Hlava.
Všechny naše snahy začínají a končí v hlavě. Pokud jste přesvědčené o tom, že už jste vyzkoušely všechny diety na světě a na vás stejně nic nefunguje….tak to taky fungovat nezačne a nebude. Stane se jen to, o čem jsme přesvědčení, že to tak má být. Pokud se snažíte, ale v hlavě tomu pořád nevěříte a podceňujete se, tak se nikdy nedostaví výsledky, které si přejete. Zkuste si jednou říct, že vlastně o nic nejde, že když nezhubnu těch 5, 10, 15 kilo do……tak se vlastně nic tak hrozného nestane a uvidíte, že právě proto že na sebe tak netlačíte se právě stane.
 

Bazální metabolismus.
Jako výživový poradce se často setkávám s klientkami které absolutně neví jaký mají bazální metabolismus a kolik tedy musí přijímat potravy jen pro pokrytí základních životních funkcí. Podle mě, je tohle naprosto zásadní informace se kterou pracuji a kterou by měl každý znát a vědět. Je obrovská spousta žen, které mají nadváhu ale přitom jsou velmi nutričně podvyživené. Jsou to přesně takové ty ženy, které tvrdí, že přiberou jen se podívají na jídlo, ženy, které závidí svým hubenějším kamarádkám, že můžou sníst co chtějí a nepřiberou. Moje rada zní, NIKDY nedržte žádnou dietu pokud neznáte svůj bazální metabolismus, protože dlouhodobé podjídání se a nesmyslná restrikce kalorií udělají víc škody než užitku.
 

Zaručené všeobecné rady.
V dnešní digitální době je velmi jednoduché najít si informace o různých dietách, tipech na hubnutí, zaručených přípravcích na hubnutí, zázračných koktejlech a podobně. Na diskuzních fórech se diskutují různé diety od Paleo, Low Carb, vajíčkovou, ananasovou, tukožroutskou a já nevím jakou ještě. A mnoho žen se do nich bez rozmyslu pustí protože tamhle Maruš z Horni Dolní po tom zhubla 10 kilo… Každý z nás má jiný cíl, jiné složení těla, jiné chutě, preference, návyky, zlozvyky, jinou životní situaci a spoustu rozhodujících faktorů, které se musí brát z dlouhodobého hlediska v úvahu. Protože cílem je aby nastavený směr byl dlouhodobě příjemný a udržitelný, jinak je jakákoliv snaha předem určená k nezdaru. Pokud si nevíte rady který směr je pro vás ten nejlepší, nebo jen nevíte jak začít, neváhejte se poradit s výživovým poradcem, který je tu od toho aby rozuměl věcem, kterým vy třeba nerozumíte a který navíc bude vaše psychická podpora a nebudete nikdy mít pocit, že jste na to sama.

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account