Cévní mozková příhoda neboli laicky mrtvice se povětšinou týká spíše starších lidí, proto je poměrně alarmující skutečností, že až 15 % pacientů se řadí do věkové kategorie 15-49 let. Následky mrtvice mohou být trvalé a zpravidla s sebou nesou značné zdravotní, sociální i psychické zatížení samotných pacientů a jejich rodin. Zcela zásadní pro záchranu života a eliminaci trvalých následků je včasné rozpoznání příznaků a rychlé poskytnutí lékařské péče. 

Cévní mozková příhoda ročně postihne asi 25 tisíc obyvatel ČR, bohužel jde o třetí nejčastější příčinu úmrtí a o nejčastější příčinu dlouhodobé invalidity. Podle lékařských statistik je navíc až 15 % pacientů ve věku 15-49 let,“ říká prof. MUDr. Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě a dodává: „Moderní medicína sice dokáže zachránit život odhadem až 85 % postižených. Nicméně aby bylo možné využít moderních metod léčby, je potřeba včas mozkovou mrtvici rozpoznat a pacienta přepravit do specializovaného centra. Pro co nejpravděpodobnější návrat do normálního života je také potřeba včas zahájit rehabilitaci a zapojit do ní intenzivně jak pacienta, tak jeho rodinu,“ vysvětluje prof. MUDr. Miroslav Souček.

Jak cévní mozkovou příhodu správně rozpoznat?

Příznaky cévní mozkové příhody se projevují náhle a je třeba je umět identifikovat a ihned zavolat záchranku. Nejčastější příznaky jsou slabost nebo ochrnutí v obličeji, horní nebo dolní končetině.

Dále pak porucha řeči, náhlá ztráta rovnováhy, potíže s chůzí nebo udržením rovnováhy.

Vyskytují se také intenzivní a neobvyklé bolesti hlavy a potíže s viděním či dokonce ztráta zraku.

Pokud se takové příznaky náhle objeví začíná boj s časem. Záchranáři se již ujmou pacienta s příznaky mrtvice a dopraví ho do iktového centra. V ČR v současné době existuje celkem 46 takto specializovaných pracovišť pro péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou, kde se jim dostane odborné péče.

Pokud si nejsme jisti, zda se skutečně jedná o cévní mozkovou příhodu, je ideálním řešením postiženého požádat o několik jednoduchých úkonů. Jedná se o tzv. FAST test, kterým můžete rychle diagnostikovat příznaky a tím člověku pomoci.

  • Face (obličej): Požádáme člověka, aby se usmál. Je patrný pokles ústního koutku nebo očního víčka?

  • Arm (paže): Zvedneme mu ruce do předpažení. Nemůže udržet obě paže ve stejné výšce a jedna nápadně poklesne oproti druhé?

  • Speech (řeč): Zeptáme se ho, jak se jmenuje. Odpovídá nesrozumitelně či má potíže s porozuměním?

  • Time (čas): Pokud zaznamenáme alespoň jeden z těchto příznaků, je nutné volat ihned linku 155.

Foto: iStock

Jak můžeme cévní mozkové příhodě předejít?

I této zákeřné chorobě můžeme předejít. Je to především zdravým životním stylem. Zejména mladší generace by měla dbát na pravidelnou fyzickou aktivitu, vyváženou stravy bez potravin zvyšujících krevní tlak a hladinu cholesterolu a rovněž dostatečný odpočinek. Důležité je také chodit na preventivní kontroly ke svému lékaři,“ doporučuje prof. MUDr. Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě.

Pro všechny pak platí důsledná kontrola rizikových faktorů. Kouření, vysoký krevní tlak, cukrovka a vysoký cholesterol jsou faktory výrazně zvyšující riziko cévní mozkové příhody. „Pokud se v rodině vyskytla cévní mozková příhoda, je doporučeno již od mladého věku konzultovat s lékařem vlastní rizikové faktory,“ podotýká prof. MUDr. Miroslav Souček.

O prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění se dozvíte více na stránkách projektu www.srdcevhlave.cz. Projekt se snaží zlepšit informovanost ohledně rizik spojených s vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem či nedodržováním předepsaného léčebného schématu.

 

Zdroj: projekt Srdce v hlavě

Foto: iStock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account