Magické účinky levandule jsou známy už od pradávna. Již v antickém Římě a Řecku ji přidávali do koupele pro její zklidňující účinky. Mimo jiné vás ohromí její opojná vůně a lahodná chuť. Dnes ji najdeme snad v každé domácnosti nebo zahradě. Jestlipak víte, jak ji správně zastřihnout? Máme pro vás mnoho užitečných informací.
Opravdu znáte všechny její blahodárné účinky?
Její nejznámější a nejrozšířenější využití je právem proti nespavosti. Napomáhá zkvalitňovat spánek. Zkuste si dát pod polštář sáček levandule. Rostlina se dá využít zároveň jako přírodní antidepresivum. Má schopnost zlepšit náladu, odbourat napětí a napomáhá při léčbě úzkostných stavů. Další jeho neopominutelný účinek je antiseptikum – podporuje hojení ran a různých zánětů.Levandulový olej využijeme na drobná poranění. Odvar z levandule tlumí žaludeční bolesti a napomáhá při nadýmání a plynatosti. Inhalace rostliny v horké lázni napomáhá při astmatických potížích. Ovšem to jsou účinky, které už většina z nás zná. Ale víte, že levandule poslouží i jako účinný repelent proti hmyzu? Její aromatická vůně vadí komárům i molům. Také doma svádíte věčný boj s moly? Levandule je řešení! Zkuste si dát do své spižírny sáček z levandule a uvidíte, jak s nimi zatočí.
Vypěstovat levanduli zvládne i začátečník
Levandule je vděčná rostlina pro každého! Daří se jí v hojném množství jak na zahradě, tak v truhlíkách na terase. Mají skutečně pouze pár potřeb, které jim musíte splnit. Potřebují dostatečně suchou a propustnou půdu na slunečném místě. Jelikož se jedná o rostlinu středozemského původu, rozhodně byste ji neměli přelévat. Vyhovuje ji hlavně suché prostředí. Levandule by vám nikdy neměla přerůst, jinak při další sezóně ztratí své bohaté květy, na které jste byli tolik pyšní. Jak na to? To vám poradíme níže. Pokud ji zastřihnete správně, tak by měla zimu na zahradě hravě zvládnout. Avšak pozor na levanduli v truhlíku. Ta bohužel nemá dostatek síly a musí strávit zimu u vás doma. V květináči se kořínky nepropustí příliš hluboko, proto by mohly zmrznout.
Zastřiháváte na podzim? Chyba!
Mnoho lidí žije v nevědomosti, že řezy se mají provádět na podzim. Avšak to je chyba a můžete tím svou rostlinu zničit. Během sychravého počasí se do do řezů dostává voda a bakterie. Levandule většinou nemá dostatek síly, aby tento nápor zvládla a zimu nepřežije. Nyní odstraňte pouze odkvetlé květy, jinak se do zimy nestihne zacelit. Správně byste ji měli vždy zastřihnout na jaře, nejlépe na přelomu března a dubna. Nejdříve vždy odstraňte zmrzlou část květiny, pak se pusťte do hlavního řezu. Nebojte se toho, stonek zkraťte alespoň o 1/3 jeho délku. Avšak dejte si pozor, aby na každém z nich zůstaly minimálně dva pupeny.
Jak správně usušit? Poslouží dobře v kuchyni i jako dekorace
První způsob vás nezaujal a raději byste si květy vaší rostliny usušili? Pak byste ji měli zastřihnout v jejím plném květenství – na začátku srpna. Květy odstřihneme i se stonky, ale dejte si pozor ať se nedostanete až na její dřevnatou část. Teď už zbývá jen usušit. Jsou dva způsoby, jak to provést. První a také známější je zavěšení květiny ve svazcích hlavou dolů. Tento typ sušení se využívá hlavně pro okrasné a dekorativní účely. Druhá možnost je uložení květů do krabice, kde se vyskládají vedle sebe. Tato metoda je poněkud jednodušší a také úspornější. Usušené květy se budou hodit hlavně v kuchyni. Už jste zkoušeli vyhlášenou levandulovou zmrzlinu? Její sladká chuť vás opojí. Usušenou levanduli využijete i jako výplň do vlastního polštářku a nebo může sloužit jako překrásná dekorace.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account