Celé jaro voní a připomíná blížící se Velikonoce. Jejich vůně je nezaměnitelná a fialové kvítky rozzáří čerstvou zelenou trávu. Ano, mluvím o fialce. A protože této kytičky je všude tolik, začala jsem pátrat, jestli má vůbec nějaké léčivé účinky a zda by se daly nějak využít a podpořit tak mou domácí lékárničku. Možná vás tato něžná květinka překvapí svými účinky stejně jako mě…
Tato léčivka se díky své vonné silici používá v kosmetice a také v lidovém léčitelství. Obsahuje silice, organické kyseliny a saponiny. Má nejen močopudné vlastnosti, ale napomáhá i odkašlávání.
Proto je na čase nasbírat květy a připravit si z nich výborný sirup proti kašli, který v zimě určitě ocení i vaše děti.
Fialkový sirup

    hrst květů fialek
    1 l vody
    1,25kg krystalového cukru (lze použít i hnědý, nebo třtinový)

Čerstvě umyté kvítky spaříme vroucí vodou a nálev necháme 12 hodin stát. Pak přecedíme a nálev svaříme s cukrem do sirupové hustoty. Před koncem varu přidáme citronovou šťávu a promícháme. Plníme do lahví a uzavřeme. Jako konzervant zde slouží cukr i citron, takže v chladu a temnu nám sirup do zimy vydrží.

Čerstvými lístky můžete ozdobit jarní polévku a to na litr polévky jednu lžíci lístků.
Na podzim zase můžete nasbírat oddenky, které po omytí usušíte při max. teplotě 40°C a zevně se používá jejich odvar na špatně se hojící rány a v kombinaci s přesličkou i při hemeroidech.
Tak se vybavte na zimu a léčba kašle bude hračka! 🙂
 

http://katfa-katfouci.blogspot.cz/

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account