Světový den karcinomu slinivky břišní, letos vyhlášený na 19. listopadu, je každoročně příležitostí připomenout si toto zákeřné onemocnění. Zároveň se stal tradicí pro setkání, na němž přední odborníci v čele s prof. MUDr. Lubošem Petruželkou, CSc., přednostou Onkologické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, představují inovativní postupy diagnózy a terapie karcinomu pankreatu, které zvyšují šanci pacientů na uzdravení.
Tiskovou konferenci, věnovanou novinkám v léčbě rakoviny slinivky v roce 2020, tradičně pořádala společnost We Make Media. Tentokrát se však kvůli koronavirovým opatřením konala online na portálu worldmednet.cz
Profesor Petruželka připomněl, že je třeba opustit zakořeněný terapeutický nihilismus a využít všechny možnosti léčby. Jako například tzv. tumor-agnostickou terapii, spočívajíci v indikaci léčby podle biomarkerové analýzy, v níž vidí novou naději. Právě proto, protože při prokázání poruchy stability DNA by se dalo využít cílené inovativní léčby PARP inhibitory. Genová sekvence a vyšetření imunobiomarkerů by pak podle něj měla být podpořena plátci péče a prováděna u všech nemocných s touto zákeřnou nemocí.
O otázce molekulárního testování, které může významně ovlivnit zůsob léčby karcinomu slinivky, hovořil také Prof. MUDr. Pavel Dundr, Ph.D, přednosta Ústavu patologie 1. LF UK a VFN v Praze. Upozornil, že v současné době je s ohledem na úhrady v České republice možné pouze testování k průkazu muutací genu BRCA a vyšetření tzv. mikrosatelitové instability, ačkoliv by metodicky bylo možné provádět komplexní testování.
Další špičkový odborník na zmíněné téma, Prof. MUDr. Zdeněk Krška, DrSc., přednosta 1. Chirurgické kliniky – břišní, hrudní a úrazové chirurgie – 1. LF UK a VFN v Praze, se věnoval novým poznatkům z chirurgie karcinomu slinivky, které zazněly na celosvětovém setkání “World Pancreas Forum” v únoru 2020 v Bernu. Zdůraznil, že u hraničně resekabilních nádorů pankreatu se osvědčilo doplnit onkologickou léčbu v rámci protokolů pankreatických center o radikálnější chirurgickou revizi. Chirurgická léčba tak dostává zcela jiný rozměr a její vazba na onkologický protokol je bezprostřední.
Již 11 let informuje širokou i odbornou veřejnost o nádorových onemocnění a také o jejich prevenci společnost OnkoMaják. Výkonný ředitel této neziskové organizace Bc. Tomáš Kruber úvodem poděkoval organizátorům tiskové konference za pozvání a poté v krátkosti představil spolek OnkoMaják: “OnkoMaják je pacientská organizace, která byla založena v roce 2009. Původně jsme začínali s osvětou rakoviny tlustého střeva a pak jsme rozširili naši činnost o další onkologická onemocnění, které jsou veřejnosti málo známé, jako  například karcinom slinivky. My jsme členové mnoha mezinárodních organizací. Každoročně navštěvujeme 30 až 40 míst po celé České republice a informujeme pacienty o možnostech léčby a včasné diagnostiky onkologických onemocnění a též o jejich prevenci. I letos se zúčastníme Světového dne karcinomu panknretu, který je 19. 11. Podobně, jako vloni, i letos bude probíhat informační kampaň a některé budovy budou nasvícené budovy na fialovo. Tento rok bychom chtěli ještě více informovat veřejnost o možnostech prevence, včasné diagnostiky a léčby. Velice nás těší, že profesor Miroslav Ryska a profesor Luboš Petruželka nám pomohli dát dohromady videa, které najdete na našem facebooku.”
 
Eva

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account